Bakalářské práce / Bachelor's theses
Permanentní URI pro tuto kolekci
Procházet
Procházet Bakalářské práce / Bachelor's theses podle vedoucí "RADOK ŽÁDNÁ, Ingeborg"
Nyní se zobrazuje 1 - 9 z 9
Výsledků na stránku
Možnosti řazení
- Činnost operního souboru NDB 2015 - 2020Ženíšková, Jitka(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2020)Datum obhajoby: 2020-06-22V mé bakalářské práci se zabývám činností operního souboru Národního divadla v Brně v letech 2015–2020. Ve vymezeném období analyzuji působení souboru Janáčkovy opery, jeho financování a marketing, jak se měnila jeho dramaturgie a co dalšího přispělo ke zvyšování uměleckých kvalit souboru. Důležitou součástí práce je také kapitola o mezinárodním festivalu Janáček Brno. Cílem práce bylo zjistit, jaký je vztah mezi uměleckou kvalitou souboru, návštěvností, výší příspěvků a tržbami ze vstupného. Kromě objasnění korelace mezi těmito skutečnostmi se mi podařilo vyvodit další faktory, které ve značné míře ovlivňují návštěvnost brněnského operního souboru a naznačují, jakým směrem by se měl do budoucna ubírat.
- Crowdfundingové platformy v České republice a analýza vybraných kulturních kampaníJedličková, Johana(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2024)Datum obhajoby: 2024-06-05Bakalářská práce se věnuje tématu crowdfundingu a jeho přínosu v kulturní oblasti. V první části práce představuje a vymezuje téma a seznamuje čtenáře se základními pojmy spojené s touto problematikou. Dále definuje základní čtyři typy fungování a podrobně popisuje crowdfundingovou kampaň a všechny její fáze. Práce poté mapuje nejvýznamnější a nejrozšířenější platformy v České republice, které se zabývají crowdfundingem a podrobně rozvíjí jejich vznik, způsoby fungování a zmiňuje nejúspěšnější kampaně nejen z oblasti kultury, které byly na dané platformě realizovány. V analytické části práce představuje dva vybrané kulturní projekty, které úspěšně získaly finanční podporu přes crowdfundingovou kampaň. Jedná se o projekt dvou pražských kulturních domů, Jatka78 a Vzlet, kterým kampaň pomohla při prvotních krocích, rekonstrukci a vzniku těchto významných míst. Práce podrobně popisuje kampaně těchto dvou projektů a analyzuje jejich dobré a méně úspěšné stránky.
- Fenomén základního uměleckého vzdělávání v České republiceJirková, Kateřina(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2020)Datum obhajoby: 2020-06-22Cílem této práce je zmapování významu dvou rozdílných základních uměleckých škol pro kulturní život v dané lokalitě. Informace byly zpracovány převážně pomocí dat Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, výročních zpráv a školských vzdělávacích programů konkrétních vzdělávacích institucí. V první části se práce zabývá historií a vývojem hudebního vzdělávání v českých zemích, po kterém se dále zaměřuje na současný systém hudebního vzdělávání v ČR s důrazem na jeho první stupeň. Ve druhé části práce dochází k analýze dvou vybraných škol, které jsou následně mezi sebou porovnávány. Pro toto srovnání jsem zvolila Základní uměleckou školu F. A. Šporka, Jaroměř a Fakultní základní uměleckou školu Hudební a taneční fakulty AMU v Praze.
- Financování hudebního školství v České republicePiatková, Patricie(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2018)Datum obhajoby: 2018-06-13V bakalářské práci se zabývám tématem financování hudebního školství v České republice. Tento výsek vzdělávání analyzuji a dávám do souvislostí s financováním. Charakterizuji hudební vzdělávání kopírující všeobecné vzdělávání, které je tvořeno třemi stupni, a to základní, střední a vyšší odborné a vysoké vzdělávání. Práce vychází z analýz a databází Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a z výročních zpráv o činnosti a hospodaření vzdělávacích institucí. Tuto skutečnost pak dokládám jednotlivými tabulkami o hospodaření (rozpočty), počtu zařízení a počtů studentů jednotlivých stupňů vzdělávání.
- Mendelssohn Haus v Lipsku a jeho aktivity pro veřejnostKramplová, Naděžda(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2023)Datum obhajoby: 2023-06-09Tato práce se popisuje koncertní aktivity Mendelssohn-Haus, hudebního muzea věnovanému životu a dílu hudebního skladatele Felixe Mendelssohna Bartholdyho, nacházejícího se v Lipsku. Aktivity této instituce srovnávám s dvěma muzei v Česku zaměřenými na skladatele Antonína Dvořáka; s Památníkem Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbrami a Muzeem Antonína Dvořáka v Praze. V teoretické části práce se věnuji pojmům z oblasti muzeologie a kulturního marketingu a historií skladatelských muzeí v ČR a v Německu. V praktické části po stručném přiblížení obou skladatelů popisuji, o jaké instituce se jedná, (rozdíly ve zřizovatelích a financování) jaké hudební programy tato muzea nabízejí, s jakými cílovými skupinami a jak pracují. Závěrem shrnuji, že instituce, které v obou zemích fungují jako samostatné celky, mají větší svobodu v dramaturgii koncertních akcí a dochází u nich i k větší realizační praxi těchto aktivit.
- Městský hudební busking a jeho regulaceZamouřilová, Eliška(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2020)Datum obhajoby: 2020-06-22Autorka se ve své bakalářské práci zabývá hudebním pouličním uměním ve městě a jeho regulacemi. Popisuje obecně závazné vyhlášky a případně jejich novely, ostatní podmínky a doporučení. Tím vyzdvihuje problematiku, se kterou se potýká především Praha, ale i jiná města s pouličními umělci. Dále mapuje historii pouličního umění v hlavním městě České republiky a přináší vhled do současné situace.
- Orchestrální edukační programy a jejich přesah do hudební výchovyHrůzová, Štěpánka(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2020)Datum obhajoby: 2020-06-22Tato bakalářská práce se věnuje problematice edukačních orchestrálních programů a jejich přesahu do hudební výchovy. Zpracovává systém českého školství a českého uměleckého školství se zaměřením na hudební předměty a poskytuje ucelený přehled hudebního vzdělávání napříč všemi jeho stupni. Zaměřuje se také na typologii orchestrálních edukačních programů. Jako modelový příklad používá vzdělávací programy České filharmonie a nabízí možnosti, jak se k tomuto stavu co nejvíce přiblížit. Jednou z hlavních myšlenek práce je představit hudební výchovu v souvislosti s hudebním vkusem a vlivem společnosti.
- Pirátství v digitální hudbě v České republiceOchmanová, Magdaléna(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2018)Datum obhajoby: 2018-06-13V této bakalářské práci se zabývám pirátstvím na poli digitální hudby v České republice. V úvodu práce se věnuji vzniku pirátství obecně v uměleckém prostředí, kterému odpovídaly první legislativní kroky ochraňující autorská práva. Konkrétně mapuji vývoj a průběh pirátství v hudební oblasti. Kladu si za cíl objasnit, čeho se český uživatel dopouští, pokud si hudební nahrávku pořídí nelegální cestou, a jaké postihy mu za takové jednání hrozí. Uvádím do kontextu autorská práva a práva s nimi související jak v rámci české legislativy, tak i v rámci evropského práva. V neposlední řadě představuji organizace, které se tématem pirátství zabývají a kladu si otázku, zda jsou protipirátská opatření v českém prostředí dostačující.
- Současné postavení žen ve vedoucích pozicích v oblasti kulturního managmentuFürbach Boušková, Monika(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2024)Datum obhajoby: 2024-06-05Ve své bakalářské práci se zabývám tématem profesního uplatnění žen v manažerských rolích a ve vedoucích pozicích v oblasti kulturního managementu v České republice. Cílem práce je vhled do aktuální situace žen v oblasti řízení státních a soukromých organizací na základě rozhovorů s předem vytipovanými respondentkami. Práce dále obsahuje klíčová data a informace o současných vládních přístupech k otázce rovnosti žen a mužů v pracovně právních oblastech a o celkovém přístupu současné společnosti.