Katedra dokumentární tvorby - KDT / Department of Documentary Film
Permanentní URI pro tuto komunitu
Procházet
Procházet Katedra dokumentární tvorby - KDT / Department of Documentary Film podle vedoucí "JANEČEK, Vít"
Nyní se zobrazuje 1 - 5 z 5
Výsledků na stránku
Možnosti řazení
- BrotherhoodMontagner, Francesco(Akademie múzických umění v Praze.Filmová a televizní fakulta, 2019)Datum obhajoby: 2019-09-10Bakalářská práce "Brotherhood - Úvahy nad filmováním radikalismu zevnitř: bosenský případ" se zabývá otázkou přístupu k uzavřené radikální komunitě z pohledu režiséra dokumentárních filmů. Nabízí empirickou analýzu případu natáčení bakalářského filmu Brotherhood, celovečerního dokumentárního filmu o třech dospívajících bratrech v Bosně, jejichž otec je radikální kazatel, usvědčený z islámského terorismu. První část práce se soustředí na geopolitický kontext, do nějž je film zasazen, což je zásadní pro porozumění závažnosti fenoménu náboženského extrémismu. Druhá část posuzuje režijní metodu užitou při natáčení filmu a abstraktně i konkrétně analyzuje otázku přístupu.
- Dokument a seriál objevující krajinu severních ČechHušek, Jan(Akademie múzických umění v Praze.Filmová a televizní fakulta, 2021)Datum obhajoby: 2021-09-13Dokumentární filmy: „K oblakům vzhlížíme“ Martina Duška, „Nic jako dřív“ Lukáše Kokeše, „Kytlice, Zimmer frei“ Rozálie Kohoutové, osmidílný seriál HBO „Pustina“. Díla, která víc nebo míň ilustrují krajinu drsného severu Čech. Bakalářská práce se zabývá analýzou jednotlivých filmů ve vztahu ke krajině, v níž vznikaly. Jakým způsobem jednotlivé filmy přistupují ke svým filmovým figurám? Odkud vane fenomén severské krimi? Jaké jsou dokumentární tendence v seriálu „Pustina“? Co láká filmaře na Sudetech? Literatura: Josef Jedlička: Kde život náš je v půli se svou poutí.
- Ideologie z obrazovkyBystřičan, Ivo(Akademie múzických umění v Praze.Filmová a televizní fakulta, 2014)Datum obhajoby: 2014-10-06Diplomová práce analyzuje reality TV formáty České televize z hlediska ideologií, které v nich jsou obsaženy. Na základě intuitivního metodologického přístupu Teuna A. van Dijka zkoumá, jaká sociální realita, témata, hodnoty a společenská východiska jsou implicitní či explicitní v těchto dokumentárních seriálech a co mimo svá manifestní témata reprezentují.
- Tchaj-ťi čchüan a ruční kameraŠípek, Jan(Akademie múzických umění v Praze.Filmová a televizní fakulta, 2013)Datum obhajoby: 2013-10-08Čínské bojové umění tchaj-ťi čchüan klade vyjímečný důraz na stabilitu těla, plynulost pohybu a zejména chůze. Tato práce si klade otázku, zda je možné technik tchaj-ťi využít při práci s ruční kamerou. V úvodní eseji autor subjektivně interpretuje elementy čínského myšlení i umění tchaj-ťi čchüan tak, jak měl šanci se s nimi seznámit. V anketě s českými dokumentárními kameramany hledá spojnice s orientální praxí, aby pak v závěrečné části představil soubor technik z tchaj-ťi, které mohou být v kameramanské praxi užitečné.
- Zelení 2003 - 2005 / portrét politické strany jako dramaturgický problémMatějková, Daniela(Akademie múzických umění v Praze.Filmová a televizní fakulta, 2012)Datum obhajoby: 2012-06-11Cílem této práce je vytvořit studii k vlastnímu autorskému časosbernému dokumentárnímu filmu o Straně Zelených. Snaží se popsat osobní zkušenost se stranou a zkušenost s filmem uvnitř této strany s cílem najít výslednou interpretaci událostí z let 2003?2005, kdy Strana Zelených prošla výraznou vnitřní proměnou. Jedná se více o osobní než akademické hledání dramaturgického klíče k výsledné podobě filmu a samotného politického dění. Opírá se přitom o řadu dobových dokumentů, kterými se snaží ozřejmit procesy, jež zůstávají nezúčastněnému divákovi obyčejně neviditelné.