Katedra scénografie / Department of Stage Design
Permanentní URI pro tuto komunitu
Procházet
Procházet Katedra scénografie / Department of Stage Design podle vedoucí "ČERNÝ, Martin"
Nyní se zobrazuje 1 - 6 z 6
Výsledků na stránku
Možnosti řazení
- F. M. Dostojevskij „Zločin a trest“ komplexní scénografické řešení dramatizace románuKahounová, Jana(Akademie múzických umění v Praze.Divadelní fakulta, 2024)Datum obhajoby: 2024-01-17Tato práce se zabývá scénografickou a kostýmní interpretací dramatizace románu ruského autora F. M. Dostojevského Zločin a trest. Prezentuji zde své návrhy a celkový postup, v němž jsem zkoumala různé možnosti a principy. Nejdůležitějším prvkem v tvorbě scénografie se stalo město Petrohrad, které je v mém pojetí prezentováno jako velká bažina. Tento princip vychází z historické skutečnosti a současně se stává obrazem pokoje a duše Raskolnikova. V další paralele scénografie obsahuje téma novozákonního textu Vzkříšení Lazara. Dále v práci čtenáři přibližuji hlavní psychologické téma románu ve spojitosti s ruskou pravoslavnou vírou a snažím se dojít k psychologické analýze zejména u postavy Raskolnikova a jeho vztahu k morálce, k víře a ke zločinu.
- Giacomo Puccini. Opera Tosca. Minimalistický sakrální prostor v divadelní scénografii.Vorobeva, Irina(Akademie múzických umění v Praze.Divadelní fakulta, 2024)Datum obhajoby: 2024-06-20Hlavním tématem a cílem mé bakalářské práce je prozkoumat vliv minimalistického stylu na současnou divadelní scénografii v řešení sakrálního prostoru. Hlavním cílem projektu je zamyslet se nad tím, jak mohou scénografická řešení, která jsou na první pohled jednoduchá, vytvořit silný dojem a nechat divákovi prostor k zamyšlení a představě. Práce se skládá ze tří částí: vznik minimalismu, ukázky jednoduchého řešení sakrálního prostoru ve světové scénografii inspirované minimalismem a analýza vizuálního řešení opery Tosca Giacoma Pucciniho.
- Henrik Ibsen: Nepřítel lidu - komplexní scénografický projekt (současná interpretace realistického dramatu)Dvořák, Pavel(Akademie múzických umění v Praze.Divadelní fakulta, 2014)Datum obhajoby: 2014-09-04Práce se v teoretické části věnuje historickým pramenům a kontextu vyplývajícího z tématu hry Nepřítel lidu, určené pro Stavovské divadlo. Věnuji se tak pozadí a historii hry, autoro-vi, Stavovskému divadlu a v neposlední řadě se též věnuji autorům, kteří tuto hru již zpra-covávali přede mnou. V praktické části pak navrhuji výtvarné řešení v kontextu doby a místa, kde se má hra uvést. Zároveň představuji nové pojetí hry, ke kterému jsem dospěl.
- J. P. Sartre "Mouchy" komplexní scénografické řešeníChroňáková, Pavlína(Akademie múzických umění v Praze.Divadelní fakulta, 2022)Datum obhajoby: 2022-06-16Tato diplomová práce se zabývá převážně dramatem Mouchy Jean-Paul Sartra. Součástí práce je zkoumání existenciální filozofie. Nemalá pozornost je věnovaná době, ve které dílo vznikalo, té, o které autor psal, a té, v které žijeme dnes. Práce se také zabývá rozdílností pojetí existencialismu Alberta Camuse a J-P Sartra. Zmiňuje se také o vlastním scénografickém řešení dramat Král Oidipus (Sofokles) a Caligula (Albert Camus). Závěr je věnován scénografickému řešení dramatu Mouchy (J-P Sartre). Cílem práce bylo zamyslet se nad aktuálností existenciální filozofie a textů pro dnešní dobu, pojmenovat témata, která máme s generací existencialistů společná a vytvořit komplexní scénografické řešení některých dramat.
- Josef Kajetán Tyl "Strakonický dudák" - komplexní scénografické řešeníMaleninská, Barbora(Akademie múzických umění v Praze.Divadelní fakulta, 2020)Datum obhajoby: 2020-09-07Tato diplomová práce se zabývá problematikou inscenování dramatických textů sloužících v minulosti coby nástroj šíření ideologie. Mapuje způsoby, jakými tato skutečnost ovlivňuje současnou percepci díla veřejností a na ně navazující přístup potenciálních inscenátorů. Hledá inscenační postupy, které by napomohly rehabilitaci původního dramatického textu, vedoucí v ideálním případě ke zvýšení zájmu o jeho inscenování. Popsaná problematika a potenciální tvůrčí postupy jsou demonstrovány na dramatickém textu Josefa Kajetána Tyla Strakonický dudák aneb Hody divých žen.
- Komplexní scénografické řešení románu Williama Goldinga „Pán much“Šmídová, Anna(Akademie múzických umění v Praze.Divadelní fakulta, 2024)Datum obhajoby: 2024-06-20Tato diplomová práce se zabývá studiem románu "Pán much" Williama Goldinga a jeho alegorického vyjádření lidské povahy a společnosti. Cílem práce je vytvořit originální scénografické řešení reflektující současnou interpretaci románu. V průběhu práce se autorka zabývá mnoha pohledy na danou problematiku, včetně filosofie, psychologie a sociologie, a zkoumá vliv fikce na lidské vnímání reality. Autorka se zaměřuje na analýzu událostí v románu, aby odhalila jejich symbolický význam v diskusi o lidské přirozenosti a morálce. Zabývá se interpretacemi myšlenky zakořeněného barbarství a hledá původ této teorie ve společenských vědách. Zvláštní pozornost je věnována zobrazování motivu dítěte v současném umění a také v autorčině vlastní tvorbě. Zmiňuje také historický případ skupiny chlapců, kteří se v roce 1965 ztratili na opuštěném ostrově Ata, a srovnává jejich zážitky s fikčními událostmi v Goldingově knize. Tato diplomová práce obsahuje reflexe a kritické úvahy nad interpretací románu "Pán much" a jeho vlivem na současnou společnost. Práce jasně vyjadřuje nesoulad s hlavními myšlenkami románu a odmítání příliš katastrofického pohledu na lidskou povahu. Namísto toho se snažíte vnímat příběh "Pán much" jako kvalitní literární fikci s hlubokou symbolickou rovinou. Závěrem nachází problém ve všeobecné tendenci k preferenci atraktivních informací nad komplexním sdělením. Ve svém vizuálním řešení scénografie se inspiruje moderními principy fantasy počítačových her, což přenáší do prostředí opuštěného ostrova, kde se děj románu odehrává. Tento přístup umožňuje nový pohled na symbolický význam příběhu a jeho interpretaci ve světle současných mediálních trendů. Tato práce přináší originální přístup k analýze románu "Pán much" a jeho relevanci pro současnou kulturu. Zároveň otevírá prostor k diskusi o vlivu literatury na společnost a možnostech reinterpretace klasických děl.