Bakalářské práce / Bachelor's theses
Permanentní URI pro tuto kolekci
Procházet
Procházet Bakalářské práce / Bachelor's theses podle vedoucí "LEDVINA, Josef"
Nyní se zobrazuje 1 - 20 z 23
Výsledků na stránku
Možnosti řazení
- Addicted to Past:Senkowski, Kacper(Akademie múzických umění v Praze.Filmová a televizní fakulta, 2023)Datum obhajoby: 2023-06-09The purpose of this thesis is to analyse how modern Western culture became fixated on its immediate past. As a result of their growing sense of confusion and discontent with life brought on by capitalism and technological advancement, people began to gradually substitute reality with its simulations. This progressive detachment from reality has made contemporary culture unable to articulate the present and, coupled with the end of the Cold War and the triumph of capitalism, caused historicity to decline dramatically. As Western civilization sought consolation and solutions, it started to fetishize its past, which is demonstrated by the current deluge of remakes and sequels as well as the enormous popularity of retro aesthetics.
- Alexei Gastev and His Relevance in Art PracticeToija, Leevi Matias Waltteri(Akademie múzických umění v Praze.Filmová a televizní fakulta, 2021)Datum obhajoby: 2021-06-28My bachelor work focuses on the vision of Soviet Russian ultra-taylorist Alexei Gastev and his fascination with turning man into steel, and so into a machine. Gastev`s ideas are compared to broadly contemporaneous discussions in avant-garde arts, specifically to the programme of the constructivist group. In addition to an overview of his thoughts and intentions I examine the political ideology of Gastev, showing possible similarities of him and the Italian futurists. The inevitable relationship with the USSR’s political regime is looked into, and reviewed on ideological and practical levels regarding Gastev’s life and work.
- Artificial Intelligence and CreativityEranezhath, Rony(Akademie múzických umění v Praze.Filmová a televizní fakulta, 2019)Datum obhajoby: 2019-06-14The main purpose of this thesis is to discuss whether a mechanical device using artificial intelligence can create a piece of art. I will explore the changing relationship of technology as a medium used by the artists to create art. Furthermore there are new and more powerful technologies such as pre coded algorithms that have the power to create some of the most complex artworks. Questioning deeper into complex reasons of what makes some certain creations a piece of art. To render a better understanding of the human element which goes into making art such as creativity, emotion, intent and a social cause and why machine would fail to capture these basic essence of creating art . Not to mention, where does a role of authorship stand for us and the artificial intelligence even though artificial intelligence is able to make their own decisions depending on the algorithm provided. I will Further investigate how technology has played an important role in the field of art from the early periods such as impressionism and cubism. Moreover, I will discuss how these rapid developments in the technology is altering our social interaction and the visual landscape through digital art. In addition, I will note on how these developments are culminating in a culture of individuality and celebration of unique perspective.
- Bauhaus in the Soviet UnionSemerikova, Elena(Akademie múzických umění v Praze.Filmová a televizní fakulta, 2017)Datum obhajoby: 2017-09-13There is no doubt that the Bauhaus is one of the most influential art school of the 20th century. In this BA Final Theoretical Thesis I have tried to analyse the relationship between the German architects from Bauhaus and the architectural community in the Soviet Union in the 1920s and 1930s. As a result, I have found a connection in the professional and social aspects. Also, in this work, there is the analysis a current condition of the Bauhaus Heritage in Russia
- Don't Shoot! Street Photography Ethics in Terms of Law, Philosophy and CultureYakovleva, Alexandra(Akademie múzických umění v Praze.Filmová a televizní fakulta, 2015)Datum obhajoby: 2015-09-10The work, being based on the self-doubt on moral and ethical side of the problem of taking photographs of strangers on the street is trying to deal with this dilemma by analyzing the problem in terms of legislation, philosophy and the artistic approach, religion and culture.
- FAMU a normalizace, katedra fotografie v letech 1975-1989Novotný, Lukáš(Akademie múzických umění v Praze.Filmová a televizní fakulta, 2020)Datum obhajoby: 2020-09-15Práce se věnuje situaci na katedře fotografie FAMU a jejímu historickému vývoji s ohledem na dobu normalizace. Je zcela bez pochyb, že politika tehdejšího Československa, a normalizační dozor nad kulturou obecně, v nějaké míře zasahoval do prací tehdejších studentů a v této práci se budu snažit zjistit, jakými prostředky se s tímto tlakem studenti vypořádávali. Promítaly se jejich osobní postoje vůči režimu nějak do jejich práce nebo v tomto směru panovala přísná autocenzura? Další otázkou, kterou práce otevírá, je tehdejší vztah mezi kantory a studenty. Z jiných vysokých uměleckých škol máme záznamy o případech studentů i profesorů, kteří spolupracovali s StB. S několika příklady tohoto dění čtenáře během práce obeznámím. Dělo se toto i na FAMU, a pokud ano, ovlivňovala tato možnost a s ní spojená podezření atmosféru na škole? Byla některá témata tedy naprostým tabu, nebo již v “uvolněnější” době posledních let normalizace tu a tam někdo naznačil svůj nesouhlas? Za bližší prozkoumání také stojí pozice, kterou studenti FAMU zaujímali vůči tehdejšímu undergroundu a “neoficiální sféře” v umění. Opět, z AVU a UMPRUM máme zdokumentované případy, že se toto dělo, a tak je na místě hledat konkrétní případy i na katedře fotografie na FAMU. Práce končí těsně před událostmi 17. Listopadu 1989, které by vydaly na samostatnou práci.
- Fotografie a morálkaTomková, Zuzana(Akademie múzických umění v Praze.Filmová a televizní fakulta, 2015)Datum obhajoby: 2015-06-02Tato bakalářská práce na téma fotografie a morálka se zabývá přítomností nemoci a umírání ve fotografii. Záměrně vynechává příklady válečné fotografie a zaměřuje se na úkol fotografie jako vzpomínky. Práce pojednává o posmrtném portrétu, rakovině a jejich příkladech zobrazení v dějinách fotografie. V druhé části práce porovnává dva fotografické přístupy k tématu rakovina. Skrze získané poznatky a rozhovory se snaží dojít k cíli práce: jestli je fotografování takových to témat nemorální a pokud ano proč.
- Humor v současné fotografiiNovotná, Johana(Akademie múzických umění v Praze.Filmová a televizní fakulta, 2017)Datum obhajoby: 2017-09-14Subjektivní výběr a kategorizace děl, jenž se snaží zanalyzovat možné přístupy v humoru používaném ve fotografických pracech. Obsah práce by byl tedy jakousi morfologií fotografického humoru a byl by tedy založen na rozboru zcela konkrétního materiálu.
- Instafood: banalita v instantní podoběČervená, Dominika(Akademie múzických umění v Praze.Filmová a televizní fakulta, 2020)Datum obhajoby: 2020-09-15„Stisknete tlačítko, my uděláme zbytek“. Ale pokud je zbytek dávno hotový ještě před spuštěním spouště fotoaparátu, co nám pak zůstane z historického sloganu firmy Kodak? Jak se promění naše životy v éře, kdy fotografie konzumujeme simultánně s událostmi, které tyto fotografie zachycují? Svět se stal rychlejším a fotografie s ním. Její základní a nejstarší funkcí je ukazovat, jak něco vypadalo, stvrzovat existenci vyfotografovaného a sdělovat “to již bylo”. Přítomnost je tak pomíjivá, že vše co se nyní stane se rozplyne během pár okamžiků. Takže čím více fotografií je pořízeno, tím více je uspokojena digitální nenasytnost uživatelů. Produkce obrazů zašla dál než produkce samotná a daleko dál než masová produkce, to je naše konzumace. To nás přivádí k obrazovému kapitalismu, kde jsou followers stejně nejistí jako peníze v bance. Homo photographicus tráví fotografie bulimickým způsobem. A homo photographicus není biologicky připraven vidět takové množství dat se kterými se musí denně vypořádat. Čím více fotografií spotřebovává, tím více roste jeho touha spotřebovávat další. Co se tedy s námi stane v éře tzv. instantní fotografie? Tato práce se věnuje instantní povaze dnešních společností, zejména pak na příkladu současných vernakulárních fotografických praxí poukazuje na sociální důsledky instantnosti.
- Nejmenší tvorové: Jak vizuální aparáty mění náš pohled na ekologii mokroorganismů?Konrád, Ondřej(Akademie múzických umění v Praze.Filmová a televizní fakulta, 2024)Datum obhajoby: 2024-06-12Veškerá lidská aktivita je antropomorfní a antropocentrická. Jsme lidi a jako lidi přistupujeme k našemu světu jako lidskému. To, jak jej skrze naše zkušenosti chápeme, tvoří něco co nazýváme realitou. Tomu se nijak nevyhneme, ale vedomě se vtělovat do jiného tvora nebo četnějšího systému může rozvíjet naší empatii k bytostem a mimolidským aktérům možná více, než jejich racionalním zkoumáním v odtržené realitě nazírané skrze vytvořené technologie. Náhled na podobnou situaci uvedu v příkladu filmů současného autora Jana van IJkena. V mojí práci si dávám za cíl prozkoumat, jakým způsobem se pojí vizuální vnímání zkoumaného k celému procesu vytváření vědeckého pojetí reality. Tím myslím, že mne zajímá zejména smyčka konstruovaného generování vědeckých vizuálních aparátů pro potřeby určitého zkoumání a následně samotné zkoumání a jeho výsledky. Ohmatáním tohoto procesu skrze současné filosofické a výzkumné články si sám sobě slibuji širší představu o tom, co znamená vědecké zkoumání jako takové a nakolik je politické. Na základě toho bych se rád pokusil určit směr mého vlastního mimolidského přemýšlení nad nás obklopujícím prostředím, které uplatňuji prakticky ve své tvorbě.
- "Patience and Paranoia": The Necessary Art of Observation in a Modern WorldLozano, Michael(Akademie múzických umění v Praze.Filmová a televizní fakulta, 2024)Datum obhajoby: 2024-06-12"Patience & Paranoia" explores the interplay between observation and heightened awareness in what we can deem as ‘anticipatory forms’ of photography–particularly documentary, street, and journalistic–drawing on themes from Thomas Pynchon's "The Crying of Lot 49." This thesis investigates how a state of mild paranoia, in the form of acute awareness and curiosity, might enhance a photographer's ability to uncover hidden narratives within the mundane. Incorporating a blend of literary analysis—focusing on Pynchon’s depiction of postmodern uncertainty—technological foundations of photography, metaphysical probing, and empirical fieldwork, the research presents photography as a dual tool for historic documentation, and a unique understanding of the human condition.
- Poslední míle automatizace?Varaus, Šimon(Akademie múzických umění v Praze.Filmová a televizní fakulta, 2024)Datum obhajoby: 2024-06-12Bakalářská práce Poslední míle automatizace? se zabývá zaměstnáním anotování obrazů pro umělou inteligenci v kontextu prekariátu a prekarizovaných povolání obecně. Problematika je zkoumána skrze různě dostupné zdroje popisující strukturu prací definovatelných jakožto prekarizované. Autor v první řadě obecně definuje, co považujeme za prekariát a uvádí povolání pro tuto sociální skupinu typická. Dále na konkrétních případech rozvádí problematiku, která je s daným povoláním spjatá a zasazuje ji do kontextu prekarizovaných povolání. V poslední části práce autor uvádí příklady uměleckých výzkumů a prací, které jsou s tématem úzce spojeny.
- Pouť v samotě, cesta k inspiraciSobek, Václav(Akademie múzických umění v Praze.Filmová a televizní fakulta, 2023)Datum obhajoby: 2023-06-09Bakalářská práce se zabývá tématem putování a samoty v současném umění. Teoretická část práce se zabývá vybranými fotografy a umělci, kteří se ve své tvorbě nějakým způsobem dotýkají tématu samoty a putování. Práce zahrnuje zákulisí toho, proč se vybraní umělci rozhodli tvořit v izolaci a také jak je samota inspiruje v jejich umělecké tvorbě. Dále práce zmiňuje některé lidi, kteří se vydali na nějakou pouť, text zmiňuje jejich motivaci ujít dlouhou cestu pešky a být přitom sám. Tato práce také popisuje, jak je tato zkušenost inspirovala ve své tvorbě. Vybrané kapitoly zahrnují autorovy osobní vyprávění a zážitky spojené s tímto tématem. Vypráví o jeho prvním pobytu v zahraničí o samotě a o jeho pouti do Santiaga de Compostela. Text se také vztahuje k autorově praktické části bakalářské práce a popisuje její vývoj.
- Premeny výstavného priestoru typu biela kocka po roku 1989Janíčková, Lenka(Akademie múzických umění v Praze.Filmová a televizní fakulta, 2022)Datum obhajoby: 2022-06-08Vo svojej bakalárskej práci sa venujem premene výstavného priestoru biela kocka po roku 1989. Tematiku by som chcela ozrejmiť práve prostredníctvom českého prostredia. Mám záujem rozobrať charakter, ako i funkciu modernistickej umeleckej inštitúcie. Predmetom záujmu je aj skúmanie relevancie výstavného priestoru typu biela kocka, vzhľadom k istému časovému rozdielu, medzi obdobím modernizmu a súčasnosťou. Prostredníctvom tejto VŠKP by som rada načrtla aj ideologické predpoklady, ktoré je možné aj v súčasnom českom prostredí registrovať, a to skrz odlišné spôsoby prezentácie umeleckého diela.
- Prodej současného umění v České republiceVlček, Petr(Akademie múzických umění v Praze.Filmová a televizní fakulta, 2021)Datum obhajoby: 2021-06-29Práce mapuje prodej současného umění v České republice. Komplexně nahlíží na celý proces a formou případových studií se snaží přiblížit postupy a mechanismy, jakým způsobem se v České republice se současným umění obchoduje. V teoretické části se zaměřuje na historický vývoj po roce 1989 a vývoje instituce komerční galerie, který byl u nás specifický oproti západnímu trhu. V praktické části vychází z rozhovorů s galeristy, umělci a sběrateli tak, aby obsáhla celý proces prodeje současného umění a mohla pojmenovat jeho silné i slabé stránky.
- Reexamining Hong Kong Identity: An Exploration of Post-Colonial Situation through the Photographic Lens of Local ArtistsLing, Axel Man Tau(Akademie múzických umění v Praze.Filmová a televizní fakulta, 2024)Datum obhajoby: 2024-09-11This thesis seeks to critically examine the construction of Hong Kong's identity through the photographic lens, focusing on the post-colonial era and its relation to the colonial gaze in photography of the region by dissecting the colonial representation of British Hong Kong within the medium of photography and its impact and the decolonising strategies as manifested through the photographic lens of local contemporary artist photographers. Hong Kong's history, deeply influenced by British colonialism, has resulted in a narrative that often neglects the true impact of colonialism and imperialism, fostering a distorted or romanticised view of the past. In present, the reverting of British Hong Kong to Chinese sovereignty results in the Chinese Communist Party (CCP) strategically employing sophisticated propaganda machinery to shape narratives surrounding Hong Kong and fortifying the vision of Chinese reunification under its governance in the city, marking a complex interplay between historical legacies and contemporary influences on the portrayal of the region. Photography undoubtedly serves as a mighty tool in the propaganda machinery of colonists and authoritarian governments. If the understanding of history in Hong Kong is never straightforward but rather shaped by extensive networks of geo-culturally specific power dynamics, ongoing socio-political conflicts, and entrenched historical biases, then it becomes necessary to challenge the inherent assumptions in conventional historical accounts of Hong Kong by means of a critical-historical interrogation of those narratives which today persist in hindering individuals from realising their full potential and constructing their own identities. Thus, in this thesis, I will examine the role of photography in decolonisation in post-colonial Hong Kong through two approaches. Firstly, I will scrutinise collections of photography archives which inherit a sense of colonial gaze from British Hong Kong owned by several higher authoritative museums, for instance, the Imperial War Museum of London and The National Archives. This analysis will involve a comparative study with the photographic works of a select few prominent local photographers from the same era (40s-70s). The goal is to gain a comprehensive understanding of how narratives in photographs were shaped under British rule. Secondly, I will investigate how contemporary local artists employ photography to confront the enduring legacies of colonialism, focusing on efforts to repair and reconfigure relationships with self, family, oppressors, and the community. Through analysing their works, the thesis will address the potentials and challenges of "reframing" Hong Kong's identity within the context of decolonising practice.
- Stolovanie, hravosť a performativitaPáral, Tobiáš(Akademie múzických umění v Praze.Filmová a televizní fakulta, 2023)Datum obhajoby: 2023-06-09Táto bakalárska práca pojednáva o využívaní jedla v súčasnej umeleckej praxi, konkrétne v performance, či dielach využívajúcich performatívne postupy a prvky a kladie ich do juxtapozície s využívaním jedla v renesančnej maľbe. Snaží sa pri tom nachádzať spoločné znaky a prepojenia ako stolovanie, hravosť, či performativita. Práca porovnáva tieto dve epochy teórie a dejín umenia, (renesanciu a súčasné umenie) a rozdeľuje využitie jedla v umení na dve kategórie. Jedlo ako zobrazovaný námet — symbol, či odkaz a jedlo ako médium a síce priamo prítomný tovrivý element. Problematika jedla ako vyobrazovaného námetu hovorí o jedle ako o prostriedku pre zobrazenie konkrétnej situácie, historickej udalosti, či skôr kultúrno — historického kontextu, alebo aj ako o prostriedku na zobrazenie symbolu moci, solventnosti, či sociálno — politického postavenia vyobrazených postáv v spoločnosti. Problematika jedla ako média, zas operuje na subjektívnej úrovni, kde autori primárne pracujú s osbnými príbehmi a skúsenosťami. Vyvstávajú tu témy ako domov, rodina, či mágia, no venujú sa ale aj témam ako globalizácia, migrácia, či ekológia a etika. Prácu som doplnil svojim tzv. nežným manifestom, ktoré popisuje moju súčasnú umeleckú prax, moje rozhodnutia a motivácie pri práci s jedlom v umení a prepája tak teoretickú časť bakalárskej práce s praktickou.
- Světelné znečištění jako kulturní fenoménKučera, Jan(Akademie múzických umění v Praze.Filmová a televizní fakulta, 2019)Datum obhajoby: 2019-06-13Práce se zabývá veřejným osvětlením a s ním souvisejícím světelným znečištěním, přičemž je důraz kladen především na kulturní význam těchto jevů. Úvodní část práce se věnuje definici pojmu světelného znečištění a jeho zakotvení v právu. Dále se zabývá obrazovou reprezentací světla a světelného znečištění v historii. Tato část je rozdělena podle základních mezníků ve vývoji veřejného osvětlení, a to na dobu před jeho zavedením, dobu svícení topnými oleji, dobu svícení plynem a zavedení svícení elektrickým proudem. Každá z těchto epoch je zastoupena několika vizuálními příklady, ať již uměleckých, reklamních či populárně vědeckých výstupů, na kterých je demonstrován tehdejší stav a význam světla, potažmo veřejného osvětlení. Zasazení problematiky do historického kontextu umožní přesnější uchopení současné debaty, které je věnována poslední kapitola.
- Učitelé samouci: umělecká a pedagogická práce Jiřího Kovandy a Vladimíra SkreplaBartoš, Jiří(Akademie múzických umění v Praze.Filmová a televizní fakulta, 2019)Datum obhajoby: 2019-06-13Cílem práce je za pomoci sekundární literatury pojednávající o tématu autodidaktismu, či díle Jiřího Kovandy zmapovat málo prozkoumanou oblast autodidaktismu, a následně se budu snažit klást důraz především na aspekty a problémy typu: -Motivace aktivního působení na umělecké scéně, mimo vzdělávací instituce; -Zkoumání potřeby člověka obecně, odborného vzdělávání v oblasti užitého umění; -Na konkrétním případě Jiřího Kovandy a Vladimíra Skrepla, demonstrovat následnou motivaci vyučování na uměleckých školách;
- Umění jako prostředek pro boj s environmentální krizíDušek, Martin(Akademie múzických umění v Praze.Filmová a televizní fakulta, 2019)Datum obhajoby: 2019-06-13Práce si klade za cíl prozkoumat na pozadí vzrůstající ekologické krize kořeny environmentálního umění v uplynulých padesáti letech a hledat v tomto kontextu východiska a možné funkce pro současné umění. V úvodu práce se zmíním o problémech, které vedly ke vzniku ekologického smýšlení; budu se zaměřovat především na české území. Poté budou následovat budou kapitoly věnované dvěma projektům, a to Na pomezí samoty (Frontiers of Solitude), a Rivers of Emotion, Bodies of Ore. V prvním případě je věnována pozornost zkoumání „obětovaných míst“ člověkem z pohledu sensitivní bytosti. Manifestem se projekt Na pomezí samoty snaží poukázat na důležité ideje spojené s uvědomováním si vztahu prostředí a vnímavého přijímajícího subjektu. Je v něm vznesen apel na umělce, jakožto „brusiče smyslů“.Rivers of Emotion, Bodies of Ore se pak věnuje problematice tzv. extraktivismu. Za pomocí výzkumů okolností dopadů různých lidských zásahů do krajiny vznikly dokumentární filmy mapující poničená teritoria „třetích světů“, instalace související se stále složitějšími technologiemi pro místa s omezenějším přístupem k těžení (například pod mořem). Byly reflektovány dopady těžby mědi v okolí norského Trondheimu. Sjednocujícím aspektem v textu je snaha o nazírání na biosystém jako na něco, co je nedílnou součástí člověka a kultury, kterou vytváří. Na základě těchto myšlenek tak nastolíme téma budoucnosti kultury, v němž smysl pro udržitelnost a citlivost nejen k mimo – lidskému bude základním stavebním prvkem a estetickou kvalitou. V závěru tedy zkusím porovnat vlastní výzkum s myšlenkami současné filozofie.