Diplomové práce / Master's theses
Permanentní URI pro tuto kolekci
Procházet
Procházet Diplomové práce / Master's theses podle vedoucí "KAŠPAR, David"
Nyní se zobrazuje 1 - 9 z 9
Výsledků na stránku
Možnosti řazení
- Divadlo a příjezdový cestovní ruch v PrazeHubálková, Michaela(Akademie múzických umění v Praze.Divadelní fakulta, 2016)Datum obhajoby: 2016-06-07Předkládaná diplomová práce se věnuje problematice kulturního turismu, s konkrétním zaměřením na pražská divadla a příjezdový cestovní ruch v Praze, specificky zkoumá vztah mezi těmito dvěma oblastmi. Cílem této práce je potvrdit hypotézu, zda má smysl nahlížet na divadlo v Praze jako na jeden z nástrojů marketingové strategie a propagace města ve vztahu k zahraničním návštěvníkům. První část práce je teoretická, věnuje se definici kultury, múzických umění, cestovního ruchu a zejména teoretickým přístupům k problematice kulturního cestovního ruchu a kulturního turisty. Praktická část práce zahrnuje dotazníkové šetření a rozhovory ve vybraných divadlech a institucích, tematicky zaměřené na marketingovou komunikaci a celkový přístup k divácké skupině zahraničních návštěvníků.
- Doprovodné programy divadelČerná, Tereza(Akademie múzických umění v Praze.Divadelní fakulta, 2016)Datum obhajoby: 2016-06-07Tato práce se zabývá využitím doprovodných programů jako nástroje budování publika v divadlech a některých dalších kulturních institucích. Jejím cílem je nastínění současných podmínek pro rozvoj těchto aktivit v českém prostředí, a to jak ze strany samotných institucí, tak i z pohledu kulturně politického. Úvod této práce se věnuje vymezení pojmů klíčových pro celou problematiku doprovodných programů, především pak definici samotného doprovodného programu a jeho vztahu k programu hlavnímu. Rozsáhlý prostor je věnován strategickým dokumentům a kulturním politikám na evropské úrovni i v prostředí České republiky. Tato část je pro práci stěžejní a jsou zde nastíněna politická a legislativní východiska, která mohou být v budoucnu pro směřování kulturních institucí v této oblasti zásadní. Dále se práce zabývá zaváděním doprovodných programů do divadelní praxe v podobě práce divadelního lektora a definování cílových skupin a forem programů. V neposlední řadě je to pak také náhled na již provedené výzkumy podmínek rozvoje publika v českých kulturních institucích, které byly v minulosti realizovány. Případové studii doprovodných programům Národního divadla je věnován závěr práce. Pozornost je soustředěna především na aktivity souborů činohry a baletu, na jejich rozdílný přístup k této problematice, ale také na jejich spolupráci ve formě společné platformy ND+, která by pod svými křídly měla v budoucnu sdružovat všechny doprovodné aktivity všech souborů Národního divadla.
- Konverze jabloneckých lázní na kreativní centrumStrnadová, Anna(Akademie múzických umění v Praze.Divadelní fakulta, 2019)Datum obhajoby: 2019-09-11Diplomová práce se věnuje tématu vzniku nových kreativních center v opuštěných objektech. Představuje budovu bývalých jabloneckých Městských lázní a přichází s modelem kreativního centra pro její nové využití. Jejím hlavním cílem je zodpovědět otázku, jaké služby a dramaturgii by mělo nové kreativní centrum Jablečné lázně nabízet tak, aby uspokojilo místní poptávku, nabízelo kvalitní dramaturgii a bylo ekonomicky co nejvíce soběstačné. Ve své teoretické části se práce věnuje třem okruhům, které souvisejí jak s budovou lázní, tak s fenoménem vzniku kreativních center všeobecně. V první části popisuje kulturu městských lázní a zasazuje jablonecké lázně do celorepublikového, historického kontextu. V druhé části se věnuje kreativním centrům v ČR i zahraničí a ve třetí části pojednává téma genius loci jako součást dramaturgie. V praktické části poté na základě analýzy fungování dočasného provozu v lázních, na případových studiích existujících kreativních center a v neposlední řadě na základě výsledků pracovní skupiny navrhuje konkrétní využití budovy lázní jako kreativního centra.
- Kultura v krizi aneb kulturní transformace?Mikhailiv, Olga(Akademie múzických umění v Praze.Divadelní fakulta, 2015)Datum obhajoby: 2015-09-11Tato práce analyzuje kulturu v krizi nebo v době transformace a je doplněna případovou studií pro město Lvov. Záměrem práce je kriticky posoudit stav kultury na Ukrajině a určit, kdo jsou skuteční činitelé ovlivňující kulturní vývoj v zemi. Je zde proveden stručný rozbor legislativy týkající se kultury od osamostatnění státu po současnost. Dále jsou mapovány nestátní komunitní a soukromí činitelé účastnící se kulturního života v zemi. Práci uzavírá případová studie kulturního vývoje na lokální úrovni, provedená na příkladu města Lvova.
- Kulturní strategie pro umění ve veřejném prostoruKunc, Jiří(Akademie múzických umění v Praze.Divadelní fakulta, 2017)Datum obhajoby: 2017-02-02Předkládaná diplomová práce se věnuje široké oblasti živého umění ve veřejném prostoru, takzvaného buskingu, a to ve vztahu ke dvěma hlavním myšlenkovým proudům – jednak bariérám pro realizaci aktivit, napříč městy; v řadě další potom kulturním strategiím pro tuto oblast. Nasbírané teoretické znalosti i praktické zkušenosti (mimo jiné z historického vývoje městských společenství, studia celé řady legislativních dokumentů, kulturních strategií, vlastních výzkumů autora, četných pozorování a rozhovorů s uměleckými aktéry a zástupci standardotvorných institucí napříč celým světem, analýz překážek pro realizaci aktivit ve veřejném prostoru a dalšího) přeměňuje jednak v komparaci dvou měst – v prvé řadě Prahy a v řadě druhé Londýna jakožto etalonu přístupu k uměleckým aktivitám ve veřejném prostoru, dále poté v sérii konkrétních doporučení pro tvorbu standardu, strategie a případně i navazující legislativy pro realizaci opatření ve vztahu k předmětu práce v rámci hlavního města Prahy. Myšlenkovým fundamentem celé diplomové práce je přesvědčení, že kulturní aktivity tzv. živého umění do veřejného prostoru patří, neboť mají poten-ciál zvyšovat kvalitu života, edukovat obyvatelstvo a zásadně zvyšovat jeho kreativitu, rozvíjet potenciál místa a lokality, snižovat kriminalitu, tvořit ekonomické multiplikace a další.
- Kulturní vzděláváníFialová, Daniela(Akademie múzických umění v Praze.Divadelní fakulta, 2015)Datum obhajoby: 2015-06-09Diplomová práce nese podtitul Koncepční spolupráce základních škol a kulturních institucí v Praze. Zaměřuje se nejen na divadelní prostředí, ale také na další typy institucí jako jsou galerie, hudební tělesa nebo knihovny, aby bylo možné získat vhled do situace programů pro školy, které přispívají k výchově nejmladší generace diváků. Klade si za cíl zmapovat situaci kulturního vzdělávání v Praze a zasadit ji do kontextu České republiky a Evropy. Dále práce na základě rešerší, rozhovorů a studia ustavujících dokumentů zkoumá motivace nebo naopak bariéry při realizaci vzdělávacích programů ze strany kulturních institucí i škol. V první části se zabývá terminologickými nuancemi souvisejícími se vzděláváním dětí na poli umění a kultury a shrnuje koncepční dokumenty, které pracují s pojmem kulturní vzdělávání. Práce pokračuje shrnutím východisek pro současný stav kulturního vzdělávání. Zde popisuje nejčastější typy programů určených školám, roli lektora v instituci a rozdílné možnosti pro realizaci takových programů vzhledem k provozním podmínkám. Druhá část práce se věnuje komparaci výstupů z rozhovorů se zástupci osmi pražských kulturních institucí a s pěti učiteli ze základních škol v Praze. Na závěr jsou uvedeny dva příklady dobré praxe ze zahraničí a dva příklady pražských projektů a jejich potenciál rozvoje do budoucna.
- Lokální kultura jakožto nástroj trvale udržitelného systému městValečková, Zdeňka(Akademie múzických umění v Praze.Divadelní fakulta, 2021)Datum obhajoby: 2021-06-23Diplomová práce se zabývá trvale udržitelným rozvojem měst a otázkou, jaký vliv může mít lokální kultura na sociální vztahy mezi místními obyvateli a na celkový rozvoj městských čtvrtí. Práce se v rámci své výzkumné části zaměřuje na konkrétní příklad Rotterdamského sousedství Afrikaanderwijk, kde se tamní organizace snaží za pomocí kultury a participace bojovat s lokálními sociálněekonomickými problémy a následně vytvořit z tohoto sousedství příznivější místo pro život. Práce si klade otázku, zda a do jaké míry jsou kulturní instituce klíčové pro trvale udržitelný rozvoj.
- Podpora kultury v městských částech v PrazeMokrá, Jolana(Akademie múzických umění v Praze.Divadelní fakulta, 2016)Datum obhajoby: 2016-09-08Diplomová práce „Podpora kultury v městských částech v Praze” zkoumá současný stav strategického řízení a podpory kultury ve všech pražských městských částech. Úvod práce ukazuje význam jednotlivých úrovní samospráv při správě a podpoře kultury, a to formou představení kulturních politik i zákonem definovaných povinností. První část výzkumu podává zprávu o tom, jak je téma kultury vnímáno na úrovni městských částí a jak se s ním pracuje v rámci strategických dokumentů. Druhá se pak věnuje městským částem, které ke kultuře přistupují koncepčním způsobem a považují ji za důležitou pro rozvoj lokality. Zkoumá nástroje, které tyto MČ používají k realizaci svých strategických cílů. V závěru práce dokazuje, proč může role MČ při správě, tvorbě, podpoře a realizaci kultury být zásadní.
- Význam kulturně-komunitních zařízení pro rozvoj lokalityŠvandová, Andrea(Akademie múzických umění v Praze.Divadelní fakulta, 2017)Datum obhajoby: 2017-09-07Diplomová práce „Význam multifunkčních kulturně-komunitních zařízení pro rozvoj lokality“ zkoumá roli lokálního kulturního zařízení ve vztahu k rozvojovému potenciálu v místě, v němž působí. Teoretická část práce se obecně věnuje významu a roli kultury v udržitelném rozvoji na poli vědeckém i politickém, dále se specificky soustředí na definici významu, role a funkce multifunkčního kulturně-komunitního zařízení pro lokalitu. Zjištěné závěry ze zkoumání problematiky po stránce teoretické jsou pak formou případové studie prakticky ověřovány a dokladovány na konkrétním pražském příkladu multifunkčního kulturně-komunitního zařízení.