Diplomové práce / Master's theses
Permanentní URI pro tuto kolekci
Procházet
Procházet Diplomové práce / Master's theses podle oponent "KAŇKA, Michal"
Nyní se zobrazuje 1 - 5 z 5
Výsledků na stránku
Možnosti řazení
- Felix Mendelssohn-Bartholdy a jeho skladby pro violoncello a klavírŠístek, Eduard(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2016)Datum obhajoby: 2016-09-07Tato práce přináší letmý přehled života a díla Felixe Mendelssohna Bartholdyho. Ne náhodou ho Robert Schumann nazval Mozartem 19. století: Již v útlém věku projevoval neobyčejné nadání a tvořil s neuvěřitelnou lehkostí. Řada jeho děl je dnes neodmyslitelnou součástí světového repertoáru. Také jeho skladby pro violoncello a klavír, kterým je věnována druhá část práce, mají nezanedbatelné kvality, a stojí za to, aby byly hrány.
- Houslařské řemeslo očima hráče na smyččcový nástrojKeller, Matyáš(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2024)Datum obhajoby: 2024-09-10Diplomová práce s názvem Houslařské řemeslo očima hráče na smyčcový nástroj se zabývá problematikou stavby houslí. V teoretické části nabízí informace od profesionálních houslařů a popisuje proces výroby houslí krok za krokem. Praktická část pak přibližuje vlastní zkušenost autora s tvorbou nástroje. Tyto dva pohledy následně porovnává. Práce dále pojednává o současném stavu tohoto řemesla, o tom, jak se v posledních letech vyvinulo, o výzvách, před kterými tento obor stojí i o jeho vyhlídkách do budoucna, mezi které patří i používání alternativních materiálů. Stěžejním bodem této práce pak je slovník houslových pojmů a česko-anglický slovník houslařského náčiní. Tyto slovníky by mohly pomoci hudebníkům k porozumění houslařské terminologie.
- Konkurz: milník v životě mladého violoncellistyHájková, Dora(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2022)Datum obhajoby: 2022-06-14Tato diplomová práce pojednává o tématu violoncellových orchestrálních konkurzů. V první kapitole zkoumá pracovní nabídku v orchestrech v ČR a pohlíží i na další příležitosti k získávání orchestrální praxe mimo pracovní poměr, jako jsou například orchestrální akademie nebo mládežnické orchestry. Ve druhé kapitole popisuje běžný průběh konkurzu, od jeho struktury a časového rozvržení, přes povinný repertoár, až po složení poroty a bodování. Jednotlivé parametry srovnává napříč vybranými orchestry ČR. Zaměřuje se na praktické záležitosti, se kterými se uchazeči při účasti na konkurzu mohou potkat a pokouší se podat návod, jak v disciplíně konkurzních řízení co nejlépe uspět. Ve třetí kapitole se zamýšlí nad tím, jak by měl vypadat ideální způsob přípravy adepta ke konkurzu, ať už z pohledu časového plánu, metodiky nácviku konkurzního repertoáru, kde se věnuje především technickým záležitostem, anebo z pohledu psychické přípravy, kde je čerpáno jak z odborné literatury, tak z autorčiných vlastních zkušeností. V poslední nejrozsáhlejší kapitole práce najdeme rozbor konkrétních konkurzních partů. Ty jsou vybrané z repertoáru divadelních i symfonických orchestrů a jsou mezi nimi jak tutti, tak sólové pasáže. Autorka na party nahlíží z hlediska kontextu celého díla, ale zároveň se zabývá i technickými a hudebními detaily. Práce se snaží podat návod ke správné interpretaci a efektivnímu nácviku těchto vybraných konkurzních míst.
- Mezinárodní violoncellová soutěž ARD MnichovZvěřina, Jan(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2014)Datum obhajoby: 2014-09-09Diplomová práce : " Mezinárodní violoncellová soutěž ARD - Historie a vítězové " pojednává, nejen o této prestižní soutěži - její historii, současných pravidlech, oceněních atd., ale také přináší formou polostandardizovaných rozhovorů zkušenosti a vzpomínky tří vítězů : Wolfganga Boettchera, Michala Kańky a Juliana Steckela, u nichž si klade za cíl zjistit, zda je v jejich úspěchu nějaká spojitost.Z tohoto důvodu se rozhovory zaměřují hlavně na přípravu violoncellistů před soutěží, ale přináší zkušenosti i z prožívání jejího průběhu a co jim soutěž ARD přinesla.
- Portrét osobnosti - Jan VychytilUrban, Vojtěch(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2014)Datum obhajoby: 2014-09-09Tato diplomová práce hodnotí z různých hledisek osobnost Jana Vychytila. Ten byl především violoncellistou, pedagogem a ředitelem Hudební školy hlavního města Prahy. Tím jsou dány tři hlavní tématické okruhy této práce: Vychytilovo interpretační umění, jeho pedagogický odkaz a samostatná kapitola je věnována Hudební škole hlavního města Prahy a okolnostem vzniku hudebních tříd Gymnázia Jana Nerudy. Kromě toho tato práce zachycuje Jana Vychytila i jako básníka a skladatele ve snaze dokreslit jeho rozmanitou osobnost.