Katedra strunných nástrojů / Department of String Instruments
Permanentní URI pro tuto komunitu
Procházet
Procházet Katedra strunných nástrojů / Department of String Instruments podle oponent "JEŽEK, Štěpán"
Nyní se zobrazuje 1 - 6 z 6
Výsledků na stránku
Možnosti řazení
- Analýza vybraných kadencí k houslovému koncertu D dur op.77 Johanessa BrahmseJanečka, Vít(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2024)Datum obhajoby: 2024-06-05Cílem mé bakalářské práce je přiblížit jejímu čtenáři více či méně známé kadence k první větě houslového koncertu D dur op. 77 Johannesa Brahmse, jejichž autory jsou významní houslisté 19. a 20. století. Tato práce může sloužit i jako pomůcka pro houslisty při výběru nějaké z méně známých kadencí k nácviku. Nejprve považuji za nezbytné provést stručný formální rozbor první věty koncertu, neboť v rozborech jednotlivých kadencí budu především poukazovat na práci s tématy z první věty. V části týkající se jednotlivých kadencí se pak nejdříve pozastavím u každého z autorů kadencí (houslistů Josepha Joachima, Fritze Kreislera, Františka Ondříčka a Váši Příhody) a nastíním jejich životní dráhu a také přihlédnu k jejich autorské tvorbě. Kadence poté podrobím analýze jak harmonické, tak formální a poukážu také na technické aspekty a komplikace při provádění těchto děl. Jako pátou kadenci pak uvedu a zanalyzuji svou vlastní, kterou jsem napsal v roce 2022.
- Houslová tvorba Bély BartókaMasojídková, Anna(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2024)Datum obhajoby: 2024-09-10Tato diplomová práce pojednává o tvorbě maďarského skladatele Bély Bartóka pro housle. V první kapitole se zaobírá životopisem Bély Bartóka, aby bylo možné tyto houslové skladby zařadit do jeho jednotlivých životních období. Životopisné údaje čerpá především z nejnovější a zatím nejrozsáhlejší biografie Bély Bartóka od slovenského autora Tibora Talliána z roku 2012. Práce okrajově zmiňuje Bartókovy rané skladby pro housle, transkripce jeho klavírních skladeb do podoby pro housle a také komorní skladby, ve kterých housle využívá. Těžištěm práce jsou kapitoly rozebírající Bartókovy houslové skladby, které jsou součástí standardního houslového repertoáru. Mezi tyto skladby patří dva koncerty pro housle a orchestr, dvě sonáty pro housle a klavír, dvě rapsodie pro housle a klavír a Sonáta pro sólové housle. V kapitolách věnovaných těmto skladbám práce vždy poskytne obecný úvod a historický kontext dané skladby, její formální rozbor doplněný o notové ukázky pro snazší orientaci a také zajímavé nahrávky, které jsou k dispozici k poslechu. Cílem práce je poskytnout čtenáři základní přehled a informace o houslových skladbách Bély Bartóka, aby se v nich lépe orientoval a snadněji je pochopil a případně aby mu tyto informace pomohly urychlit nastudování těchto skladeb.
- Hudba v krematoriích a tradice uměleckého kolektivu krematoria PardubiceHäckl, Zdeněk(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2018)Datum obhajoby: 2018-06-05Bakalářská práce se zabývá hudbou v krematoriích a tradicí uměleckého kolektivu krematoria Pardubice. První kapitola charakterizuje význam a tradice smutečních obřadů napříč historií a náboženských denominací. Druhá kapitola přibližuje historii krematorií v Čechách a Evropě. Třetí kapitola se věnuje architektuře pardubického Krematoria, čtvrtá pak počátkům zdejší hudební produkce a uměleckému zázemí. Stěžejní pátá kapitola se věnuje vývoji uměleckého kolektivu Pardubice a přináší soupis všech hudebníků, kteří zde působili v letech 1923 až 2018. Poslední šestá kapitola definuje repertoár souboru a jeho vývoj.
- Jean Sibelius: život a dílo, 2 verze koncertu op. 47Mori, Václav(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2018)Datum obhajoby: 2018-06-05Tato bakalářská práce pojednává o nejvýznamnějším finském hudebním skladateli Jeanu Sibeliovi, o jeho životě od dětství až do smrti. Přitom dokumentuje tvorbu jeho díla. Také popisuje okolnosti vzniku jeho jediného houslového koncertu, který vznikl hned ve dvou verzích, které jsou zde také porovnány.
- Joseph Haydn - otec sm. kvarteta a rozbor jeho opusu 76.Tošovský, Simon(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2022)Datum obhajoby: 2022-09-08Bakalářská práce se zaměřuje na vrcholné komorní dílo Josepha Haydna, op.76 „Erdödy“ pro smyčcový kvartet. V první části uvedu autorův život, jeho důležité kroky v dospívání jak v kompozici, tak ve společnosti, a také jeho nejpodstatnější životní milník; místo kapelníka na dvoře Esterházy. Poté jej uvedu do kontextu vznikajícího hudebně-klasicistního slohu, a společně s rozborem dvou věkem velmi odlišných děl poukáži na autorův vývoj v řemeslu díky dlouholeté kompoziční zkušenosti provázané s důkladným vzděláním.
- Ladislav Kupkovič - profil významného skladatele se zaměřením na jeho houslovou tvorbuHledíková, Terézia(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2022)Datum obhajoby: 2022-06-14Práce pojednává o slovenském skladateli Ladislavovi Kupkovičovi. V první půlce se zaměřuje na jeho život a působení v roli hudebního skladatele, pedagoga a interpreta. Rozebírá problematiku emigrace do Německa v 60. letech 20. století. V druhé polovině se zaměřuje na jeho houslovou tvorbu, především Houslový koncert č. 7 a virtuózní skladbu Souvenir.