Procházet podle oponent "ŠUSTER, Jan"
Nyní se zobrazuje 1 - 18 z 18
Výsledků na stránku
Možnosti řazení
- Alternativní obsah v českých kinech od roku 2007 do roku 2012Dohnalová, Kamila(Akademie múzických umění v Praze.Filmová a televizní fakulta, 2013)Datum obhajoby: 2013-09-11Bakalářská práce "Alternativní obsah v českých kinech od roku 2007 do roku 2012" pojednává o novém segmentu filmového trhu, který označujeme termínem alternativní obsah či event cinema. Uvádění těchto audiovizuálních programů odlišných od celovečerních filmů zažívá v posledních letech v digitálních kinech velmi dynamický rozvoj. Pro celistvé porozumění problematice práce seznamuje s charakteristikami současného celosvětového trhu a uvádí retrospektivní přehled typů alternativního obsahu. Dále je popsána situace event cinema na českém trhu, jemuž v letech 2007?2012 dominovala distribuční společnost Aerofilms, která v současné době spolu s diverzifikací a růstem trhu přichází o svoje výlučné postavení. Práce shrnuje současný stav a technologii satelitní kino distribuce, která je budoucností doručování všech audiovizuálních obsahů. Metodami zpracování tématu jsou studium zahraniční a české literatury, deskripce programu a dramaturgie jednotlivých participujících subjektů, obsahová analýza dokumentů a zúčastněné pozorování.
- Art kina, filmové kluby a problematika jednosálových kinŽůrek, Tomáš(Akademie múzických umění v Praze. Filmová a televizní fakulta AMU, 2009)Datum obhajoby: 2009-09-14Cílem mé práce je popsat současný stav artových kin a filmových klubů v České republice. Tradice těchto institucí trvá na našem území od konce padesátých let. V dnešní době v této oblasti probíhá řada změn, které se snažím analyzovat. V první části vymezuji pojmy, které jsou pro práci stěžejní. Dále si všímám aktivit klubů a art kin do roku 1993, kdy vznikla Asociace českých filmových klubů. O její činnosti, stavu art kin a klubů píšu v kapitolách 4 a 5. Dále se zabývám fungováním jednosálových kin po dramaturgické i finanční stránce. Na závěr se zamýšlím nad budoucností těchto institucí v České republice, používám k tomu i srovnání s vývojem v zahraničí.
- Autorské právo ve filmuChudomelová, Zuzana(Akademie múzických umění v Praze. Filmová a televizní fakulta AMU, 2007)Datum obhajoby: 2007-10-10Hlavním obsahem této diplomové práce je čtenáři základně definovat pojmy autorského práva, které se vztahují k audiovizuálním dílům a zvukově obrazovým záznamům a posléze na základě výkladu směrnic Evropských společenství objasnit závislost vnitrostátní právní úpravy České republiky jako členského státu na právu Evropských společenství. K tomuto cíli by měl vést i výklad některých rozhodnutí Soudního dvora ES, která se vztahují k hlavnímu tématu této práce, tedy nakládání s audiovizuálními díly a obrazově zvukovými záznamy.
- Český lev- filmové výroční cenyBorovička, Lukáš(Akademie múzických umění v Praze. Filmová a televizní fakulta AMU, 2007)Datum obhajoby: 2007-09-17Diplomová práce se podrobněji zabývá českými výročními filmovými cenami Český lev ? Česká filmová a televizní akademie, systém hlasování, kategorie cen, slavnostní večery, přímé televizní přenosy a další. V práci se snažím vysvětlit, že Český lev není jen každoroční vyhlášení a předání cen. Je to především celoroční práce, která se týká fungování České filmové a televizní akademie, finančního a organizačního zajištění jednotlivých ročníků, příprav podkladů pro jednotlivá hlasování? Podstatná část je věnována proměnám či změnám jednotlivých kategorií Českého lva od roku 1994 do roku 2007. A co bylo důvodem těchto změn. V závěru práce je krátká zmínka o připravovaných novinkách českých filmových výročních cen.
- Dance for camera z pohledu producentaPárová, Karolína(Akademie múzických umění v Praze. Filmová a televizní fakulta AMU, 2009)Datum obhajoby: 2009-09-15Práce se snaží postihnout fenomén mezioborového žánru ?dance for camera?, a to především z hlediska produkčního a distribučního. Dance for camera je zde vnímán jako žánr, kdy je tanec inscenován přímo pro kameru. Letmé představení historie dance for camera slouží jako prolog k praktickému uvažování o tanečních filmech z pohledu výrobních specifik a distribučního potenciálu. Přestože v zahraničí se žánr dynamicky rozvíjí už více než 20 let, u nás se - až na výjimky v 90. letech - jedná o obor málo vyhledávaný (ze strany choreografů), téměř neznámý (pro filmaře) a takřka s nulovou šancí k získání státní podpory. Cílem práce je hledat důvody této absurdní neexistence žánru u nás.
- Dokumentární dílo a jeho život mimo sály kin a TV obrazovkyŠafer, Kryštof(Akademie múzických umění v Praze.Filmová a televizní fakulta, 2013)Datum obhajoby: 2013-09-11V bakalářské práci s názvem Dokumentární dílo a jeho život mimo plátna kin a tv obrazovky nastiňuji možnosti, které nová média a technologie přinesly do tvorby dokumentaristů. Ukazují se zde nové způsoby tvorby dokumentů za pomocí digitálních technologií, které pracují i s metadaty. Rozšířená metadata, která v sobě obsahují informace o natočeném materiálu, v sobě nesou důležité informace o filmu pro budoucí distribuci a další práci s dílem, především možnosti vyhledávání na internetu. Na příkladech se ukazují nové možnosti šíření dokumentárních filmů díky nově vznikajícím platformám. Jednou z opomíjených oblastí je také možnost uplatnění hrubého materiálu v oblasti vzdělávání. Digitální technologie přinesly také nové výzvy pro filmové archivnictví.
- Festivaly a filmové přehlídkyČintalanová, Lenka(Akademie múzických umění v Praze. Filmová a televizní fakulta AMU, 2007)Datum obhajoby: 2007-10-10DP popisuje současnou festivalovou scénu v ČR. Představuje největší a nejdůležitější filmové festivaly a přehlídky konané každoročně na území naší republiky. Popisuje jejich stručnou historii s důrazem na proměny a vývoj mezi jednotlivými ročníky. Dále se věnuje jejich programovému schématu a doprovodnému programu. U vybraných festivalů detailněji popisuje statistické údaje z ročníků konaných v letech 2004, 2005 a 2006. Další část popisuje formy společnosti organizujících filmové festivaly a přehlídky. Následuje kapitola popisující základní možnosti financování festivalů, především možnosti získání státních dotací a grantů a také využití mezinárodních podpůrných programů a fondů. Práce se ve své poslední části věnuje pohledu producenta na smysl existence filmových festivalů, výběru festivalové strategie a popisu cesty po festivalech několika konkrétních českých filmů různých žánrů. V závěru práce je zhodnocení současné festivalové situace a zhodnocení, jak producenti českých filmů využívají možností nabízených filmovými festivaly v České republice.
- Filmové pobídky v ČR význam filmových pobídek pro Českou republiku v lokálním a mezinárodním měřítkuMoravčíková, Alexandra(Akademie múzických umění v Praze.Filmová a televizní fakulta, 2014)Datum obhajoby: 2014-09-11Práce se věnuje problematice filmových pobídek v České republice, jakožto podpory státu produkcím, které se u nás rozhodnou natáčet. Soustředí se v rámci pobídek na výrobu zahraničních zakázek. Rozebírá původ Programu podpory filmového průmyslu, jeho legislativní ukotvení a představuje několik příkladů filmových pobídek v praxi spolu s konkrétními číselnými údaji. V závěru práce bilancuje přínosy a limity aplikace filmových pobídek v praxi.
- Filmový debutDvořáková, Šárka(Akademie múzických umění v Praze. Filmová a televizní fakulta AMU, 2007)Datum obhajoby: 2007-06-05Abstrakt DlDiplomová práce oppisuje vývoj celovečerního hraného debutu po roce 1990 v Čechách především z pohledu producenta, ale i z pohledu režiséra. Práce je rozdělena do několika kapitol. První kapitola se věnuje historii filmového celovečerního debutu v Čechách od roku 1990 do roku 2006. Druhá kapitola se týká absolventů FAMU a spolupráce více debutantů na jednom projektu. Dále se zabývá možnostmi financování, které organizace podporují vznik debutu a postojem České televize. Vytvořila jsem dotazník, který jsem poslala nejdůležitějším českým filmovým producentům dnešní doby a z mého hlediska jejich odpovědi mohou být další generaci producentů ponaučením. Dále se práce zaobírá PR a distribucí, jejich specifiky ve spojení s debutem a filmovými festivaly a cenami zaměřenými na celovečerní hraný debut. V závěru práce hodnotím rizika a výhody producenta, který se rozhodne natočit debut.
- Financování televizního vysílání se zaměřením na soukromé staniceKozánek, Jan(Akademie múzických umění v Praze. Filmová a televizní fakulta AMU, 2006)Datum obhajoby: 2006-09-15Práce zachycuje přechod od veřejnoprávního k soukromému televiznímu vysílání a možné způsoby jeho financování.
- Možnosti spolupráce producent - dramaturg po roce 89Dufková, Kristina(Akademie múzických umění v Praze. Filmová a televizní fakulta AMU, 2010)Datum obhajoby: 2010-09-17Všichni se shodnou, že české kinematografii velmi chybí dramaturgové, ovšem už méně se mluví o tom, čím je tento stav způsoben. Pokus o zmapování současné situace a různých způsobů spolupráce z pohledu producenta, se zaměřením na tzv. producentskou dramaturgii.
- Problematika pirátství v oblasti filmového průmysluSlavíček, Jiří(Akademie múzických umění v Praze. Filmová a televizní fakulta AMU, 2008)Datum obhajoby: 2009-09-14Tato bakalářská práce pojednává o fenoménu filmového pirátství, které je zvláště v poslední době stále více aktuálním problémem pro veškerou oblast kinematografického průmyslu. Jsou zde popsány a vysvětleny základní typy filmového pirátství s ohledem na dnešní technologický rozvoj a celá problematika je zasazena do právně legislativního rámce. Úvodem bylo zapotřebí pojednat o základech autorského práva a přiblížit pojem duševního vlastnictví, kterých se uvedené téma týká. V díle je také pojednáno o zásadních organizacích, jež působí v oblasti autorskoprávních vztahů, jsou zmíněny i některé známé kauzy z poslední doby. Výchozím bodem pro práci byl osobní kontakt se zástupcem České protipirátské unie. Tato setkání byla největším zdrojem informací.
- Producentská dramaturgie postavení producenta v českém filmovém p růmyslu a jeho vliv na projektyStránská, Martina(Akademie múzických umění v Praze.Filmová a televizní fakulta, 2012)Datum obhajoby: 2012-09-12S "producentskou dramaturgií" jsem se poprvé setkala během workshopu MidPoint, který se věnuje aktivnímu vzdělávání mladých režisérů, scénáristů a producentů. Takovému vzdělávání se věnují i další evropské workshopy (ACE, EAVE) určené pro mladé producenty. Producent zde není brán pouze jako investor, administrativní složka audiovizuálního díla, ale jako jeden ze stěžejních tvůrčích hybatelů projektu. zajímalo mě tedy, co se přesně termín ?producentská dramaturgie? míní, co všechno obsahuje a hlavně, jak se s ním zachází v producentské praxi. Práce vznikla z osobního zájmu o téma a osobní potřeby pojmenovat práci producenta.
- Produkční servisy pro zahraničního klienta v oblasti reklamyHavelka, Oldřich(Akademie múzických umění v Praze.Filmová a televizní fakulta, 2013)Datum obhajoby: 2013-09-11Text bakalářské práce se věnuje odvětví servisních produkčních společností v ČR a jejich spolupráci se zahraničními subjekty na výrobě hraného reklamního spotu. Rozebírá základní struktury komunikace, výroby a hierarchie mezi servisní produkcí a zahraničními partnery. Postupně rozkrývá chronologii výroby reklamy od zadání zakázky až po její uzavření. Popisuje aktuální situaci na českém trhu a mechanismy převzaté z filmové výroby ? aplikované do servisního prostředí výroby reklamy. Na základě kombinace používaných produkčních postupů a dokumentů dává přehled o postavení výroby servisních reklamních zakázek na českém audiovizuálním trhu.
- Program podpory filmového průmyslu jeho vývoj a analýza v kontextu historic kých i současných forem státní podpory české kinematografieMichálek, Tomáš(Akademie múzických umění v Praze.Filmová a televizní fakulta, 2012)Datum obhajoby: 2012-09-12Bakalářská práce se bude věnovat postavení státních podpor, především českých filmových pobídek, vůči domácí kinematografii a českému filmovému průmyslu. Výběru totoho tématu předcházelo zavedení filmových pobídek v České republice. Cílem práce bude hledání společných bodů a aspektů Programu podpory filmového průmyslu (filmových pobídek) s již zavedenými státními podporami. Prozkoumání smyslu Programu pro domácí kinematografii a nalezení hodnotících rámců, které podporu Programu určují, lze považovat za důležité. Aby bylo možné obsáhnout tuto problematiku, je třeba ji zasadit do vývojových souvislostí za předpokladu, že není možné zabývat se podstatou filmových pobídek v ČR bez spojitostí s někdejšími příklady dotací a pobídek na českém (československém) území, stějně jako nelze opomenout evropské rámce, které jednotlivé podpory definují.
- Stížnost vůči kolektivnímu správci z pohledu dabingového herceNovotná, Kristýna(Akademie múzických umění v Praze.Filmová a televizní fakulta, 2020)Datum obhajoby: 2020-09-14Problematika výkonu kolektivní správy představuje v současné době jedno z nejdiskutovanějších témat v prostředí českého dabingu. V této oblasti působí několik profesí, přičemž nejčastěji je toto téma podrobováno kritické diskuzi ve vztahu k dabingovým hercům, a to zejména s ohledem na jejich možnosti obrany vůči činnosti a postupům kolektivního správce. Přestože se jedná o důležité a aktuální téma, není mu v odborné literatuře věnována přílišná pozornost. Tato bakalářská práce si proto klade za cíl věnovat se institutu stížnosti dle § 101g autorského zákona, který představuje de facto jediný právní prostředek, kterým dabingový herec disponuje vůči kolektivnímu správci. Je proto žádoucí podrobit tuto oblast a zejména její právní úpravu kritické analýze. Hlavním přínosem této práce by proto mělo být nejen přispění do odborné diskuze, ale i formulace úvah de lege ferenda.
- Systém podpory české kinematografieStibralová, Alena(Akademie múzických umění v Praze. Filmová a televizní fakulta AMU, 2011)Datum obhajoby: 2011-09-14Ve své bakalářské práci mapuji systém a vývoj podpory české kinematografie. Konkrétně se zaměřuji na problematiku filmové legislativy po roce 1989. Zákony, které definují pojmy a mechanismy podpory v oblasti českého filmu jsou v současné době nedostačující. Platí zde zákony ze začátku devadesátých let. Tyto zákony nereflektují technologický a celkový vývoj v kinematografii. Taktéž s koncem platnosti tzv. diginovely (zákon č. 304/2007 Sb., kterým se mění některé zákony v souvislosti s dokončením přechodu zemského analogového televizního vysílání na zemské digitální televizní vysílání) se vynořuje otázka jak financovat český Fond kinematografie. Pro srovnání uvádím, jaký je charakter státní podpory filmu v různých zemích Evropské unie. Ministerstvo kultury České republiky nyní dodělává návrh zákona o audiovizuálních dílech, podpoře kinematografie a o změně některých zákonů (ve své práci tento návrh zákona nazývám zkráceně návrhem zákona o kinematografii). Jeho přijetím by došlo k novelizaci zákonů č. 273/1993 Sb. a č. 249/2006 Sb. (o některých podmínkách výroby, šíření a uchovávání audiovizuálních děl - zákon o audiovizi) a zákon č. 241/1992 (o Státním fondu ČR pro podporu a rozvoj české kinematografie). Snažím se o zasazení tohoto návrhu do historického i tematického kontextu. Připravovaný zákon analyzuji a hodnotím z různých hledisek. V závěru práce se zamýšlím nad otázkou, jakou naději má zákon na přijetí. Celkově hodnotím návrh nového zákona kladně a uzavírám práci konstatováním, že byť je určitým kompromisem, odpovídá potřebám doby.
- Video na českém internetuHorák, Petr(Akademie múzických umění v Praze. Filmová a televizní fakulta AMU, 2008)Datum obhajoby: 2008-09-16Bakalářská práce ?Video na českém internetu? rozebírá možnosti a současný stav distribuce videí na českém internetu. Popisuje a vysvětluje základní technologie, jejichž prostřednictvím se video k divákům šíří. Zabývá se zpřístupněním videa na internetu z pohledu českého práva. Představuje české internetové projekty působící ve sféře internetového videa. Podrobněji rozebírá součastné i zaniklé online půjčovny filmů (StarZone, Kinománia, TopFun, Videopůjčovna ČT a Doc Air), videoportály nabízející divákům zábavný i zpravodajský obsah (Stream, N-JOY, Boom TV, atd.) a projekty stávajících ale i nově vznikajících digitálních televizních stanic zaměřené na online video: zpravodajské tn.cz televize Nova, internetové vysílání České televize, videoportál ukazse.tv digitální Barrandov TV a další.