Procházet podle oponent "KUBICA, Petr"
Nyní se zobrazuje 1 - 20 z 31
Výsledků na stránku
Možnosti řazení
- Anand Patwardhan - aktivista indického dokumentuŠípek, Jan(Akademie múzických umění v Praze. Filmová a televizní fakulta AMU, 2008)Datum obhajoby: 2008-09-16Práce shrnuje dílo indického aktivistického dokumentaristy Ananda Patwardhana. Představuje jeho kompletní filmografii, analyzuje po filmové stránce některé z jeho filmů, a v závěrečném rozhovoru s autorem se snaží vysvětlit nejasné pasáže. Úvod stručně popisuje současnost indického dokumentárního průmyslu, s důrazem na cenzuru a odboj proti ní.
- Autentický paradoxKošař, Lumír(Akademie múzických umění v Praze.Filmová a televizní fakulta, 2022)Datum obhajoby: 2022-09-13Práce nahlíží požadavek hodnoty autenticity perspektivou proměn, kterými podle teorie post-autenticity tento pojem v současné mediální krajině prochází. Práce je rozdělena do tří částí. V té první se zajímám o výklad pojmu autenticita perspektivou převážně antropologických a sociálních disciplín. Zajímám se, jakým způsobem, se konstruují představy o autenticitě obrazů dokumentujících realitu. Ve druhé části představím teorii post-autenticity. Vycházím z práce s odbornou literaturou a prameny. Výchozí perspektivu mi tvoří teorie post-autenticity britské digitální antropoložky Jay Owens a výzkum strategií autenticity české digitální antropoložky Marie Heřmanové. V poslední části práce přicházím s vlastní teorií autentického paradoxu a režijní metodou, která s tímto paradoxem může vědomě zacházet při natáčení tzv. dokumentárních filmů.
- Autoportrét v dokumentárním filmuMichal, Petr(Akademie múzických umění v Praze.Filmová a televizní fakulta, 2023)Datum obhajoby: 2023-01-24Práce se věnuje filmům, do kterých vkládáme vědomě a cíleně svůj otisk. Volně pojmenovává žánr autoportrétu za pomoci výtvarného umění a literatury hledá paralely v dokumentárním filmu. Reflexe tří dokumentárních autoportrétů a rozhovory s jejich autory – Adam Oľha, Paweł Łoziński a Marek Kuboš – zkonkrétňují autorský proces, úvahy, dilemata a úskalí nad vznikem takto osobních filmů.
- Bathory - film o filmuKadeřábek, Jan(Akademie múzických umění v Praze. Filmová a televizní fakulta AMU, 2008)Datum obhajoby: 2008-10-06Film o natáčení nejdražšího českého filmu v režii slovenského režiséra Juraje Jakubiska, který svým vizuálním pojetím zaujal v šedesátých letech přední místo v evropské kinematografii
- BrotherhoodMontagner, Francesco(Akademie múzických umění v Praze.Filmová a televizní fakulta, 2019)Datum obhajoby: 2019-09-10Bakalářská práce "Brotherhood - Úvahy nad filmováním radikalismu zevnitř: bosenský případ" se zabývá otázkou přístupu k uzavřené radikální komunitě z pohledu režiséra dokumentárních filmů. Nabízí empirickou analýzu případu natáčení bakalářského filmu Brotherhood, celovečerního dokumentárního filmu o třech dospívajících bratrech v Bosně, jejichž otec je radikální kazatel, usvědčený z islámského terorismu. První část práce se soustředí na geopolitický kontext, do nějž je film zasazen, což je zásadní pro porozumění závažnosti fenoménu náboženského extrémismu. Druhá část posuzuje režijní metodu užitou při natáčení filmu a abstraktně i konkrétně analyzuje otázku přístupu.
- CERN neboli Továrna na absolutnoSacher, Jan(Akademie múzických umění v Praze. Filmová a televizní fakulta AMU, 2010)Datum obhajoby: 2010-05-31CERN neboli Továrna na absolutno je satiricko-dokumentární snímek o největším hadronovém urychlovači na světě (LHC), který se nachází pod švýcarsko-francouzskými hranicemi. Pomocí urychlovače chtějí vědci simulovat situaci krátce po tzv. Velkém třesku a získat tak základní informace o složení hmoty a odhalit poslední záhady vesmíru. Před pozadím prvního spuštění LHC v září 2008 se v úvodní části časosběrného dokumentu zabýváme hned několika závažnými momenty, jako je historický popis instituce CERN, vysvětlení experimentů a očekávaných výsledků, vylíčení technologické náročnosti projektu apod. V neposlední řadě se zmiňujeme o rizikách lidské hybris. Tento unikátní dokumentární snímek vznikl jako absolventský snímek pražské FAMU (katedry dokumentární tvorby) a je koncipován jako časosběrný projekt.
- Cyklus Sigui, zachycení mýtuKohoutová, Rozálie(Akademie múzických umění v Praze. Filmová a televizní fakulta AMU, 2009)Datum obhajoby: 2009-09-15Jean Rouch je významným představitelem směru cinéma vérité, který se zrodil v šedesátých letech ve Francii (posléze v USA a Kanadě se tento směr nazývá cinema direct). Rouch se celoživotně zajímal o Afriku a zvláště problémy postkolonialismu. V Africe a v Paříži točí jak dokumentární, tak hrané filmy, ve kterých dosahuje právě kýžené autenticity filmového materiálu, která je základním předpokladem cinéma vérité. Tento zájem o filmovou autenticitu a ozřejmění filmových mechanismů je společné pro celou francouzskou novou vlnu. Tato práce se věnuje jednak nastínění Rouchovy tvorby, ale jejím hlavním tématem jsou filmy Sigui, které Rouch natočil v letech 1966?74 u kmene Dogonů v africkém státě Mali. Osm filmů zaznamenává osmiletý rituál smrti a zrození, který Dogoni opakují jednou za šedesát let. I když je záznam tohoto rituálu pro evropského diváka nepříliš pochopitelný, je zřejmé, že v záznamu se skrývá něco magického, podvědomě důležitého. V závěru práce popisuji, proč si myslím, že se Jean Rouch dostal v této sérii filmů blíže k pravdě, než vůbec umožňuje koncept cinéma vérité.
- Dokudramatické aspekty seriálové tvorby Československé televize v období sedmdesátých a osmdesátých letKohoutová, Rozálie(Akademie múzických umění v Praze.Filmová a televizní fakulta, 2012)Datum obhajoby: 2012-10-08Diplomová práce zkoumá žánr dokudrama využívaný komunistickou propagandou v období tzv. normalizace. Popisuje úlohu Československé televize v období pražského jara a její následný význam pro režim ustanovující se po roce 1968. Z hlediska dokudramatické formy, historického obsahu a manipulace s fakty jsou nahlíženy tři seriály vzniklé během tohoto období: Třicet případů majora Zemana Gottwald Povstalecká historie Zaměřuji se hlavně na vztah historických faktů a dokudramatického zpracování a v kapitole Závěr se zamýšlím nad všeobecným významem televizní tvorby pro vytváření historie a novodobých mýtů.
- Filmové fejetony Václava TáborskéhoBláhovec, Bohdan(Akademie múzických umění v Praze. Filmová a televizní fakulta AMU, 2008)Datum obhajoby: 2008-09-16Václav Táborský je významným českým dokumentaristou první poloviny 60.let. Narodil se 28.9.1928 v Praze. Absolvoval FAMU - obor režie a to v roce 1952. Působil jako redaktor v Dokumentárním studiu Krátkého filmu, kde natáčel žurnálové příspěvky pro filmový týdeník. V první polovině 60.let spoluinicioval vznik umělecké skupiny ČAS, která hledala způsoby pro co nejvyšší autenticitu v dokumentárním filmu. Táborský natočil řadu svých filmů metodou skryté kamery - z výrazného odstupu od lidí. Mezi jeho nejlepší díla patří pravě jeho sarkastické fejetony z let 1961-1968. Jedná se o filmy Stopy, Zablácené město, Dovolená, Hostinec a Dějiny na 8. Po srpnové okupaci v roce 1968 odešel do emgrace.
- Filmy Nicolase Humberta a Wernera PenzelaKrusová, Kateřina(Akademie múzických umění v Praze. Filmová a televizní fakulta AMU, 2009)Datum obhajoby: 2009-10-06Práce se zabývá společnými filmy německých filmařů Nicolase Humberta a Wernera Penzela, především jejich díly Step across the Border (Krok přes hranici, 90 min., 1990), Middle of the Moment (Uprostřed okamžiku, 80 min., 1995), instalací Three Windows (Tři okna, 1999), příp. filmem Why Should I Buy a Bed When All That I Want Is Sleep? (Proč bych měl kupovat postel, když jediné co chci, je spát?, 55 min.,1999) a jejich posledním filmem Lucie et maintenant (Lucie a nyní, 85 min., 2007). Její součástí je i rozhovor s Nicolasem Penzelem.
- Fragmenty příběhu komeniaCulková, Andrea(Akademie múzických umění v Praze. Filmová a televizní fakulta AMU, 2010)Datum obhajoby: 2010-05-31Práce mapuje existenci klíčových národních dodavatelů učebních pomůcek pro školy v Československé socialistické republice v letech 1953 až 1993 - národního podniku Učební pomůcky a posléze národního podniku Komenium. Soustředí se zejména na oblast školních filmů a filmové technologie pro školy obecně. S využitím archivních materiálů a rozhovorů s bývalými zaměstnanci a spolupracovníky Komenia je v práci rekonstruován proces vzniku a distribuce školních filmů a zhodnocení jejich využití v praxi škol. Většina filmů z produkce Komenia (v produkci Komenia vzniklo cca 1000 školních filmů) není Národním filmovým archivem zatím zpracována, tudíž je nepřístupna studijním a vědeckým účelům. Několik archivem zpracovaných filmů je pak v práci dokumentováno.
- Hanka Kastelicová jako klíčový decision-maker HBO Europe pro oblast dokumentárního filmuČápová, Zora(Akademie múzických umění v Praze.Filmová a televizní fakulta, 2024)Datum obhajoby: 2024-01-23Práce zkoumá jak HBO Europe formuje dokumentární filmy, které tam vznikají a zaměřuje se na současnou praxi při vzniku dokumentů a představy o tom, jaký dokumentární film je vhodný pro HBO.. V úvodu stručně pojednává o historii HBO, důvodech, proč se HBO rozhodla začít s vlastní originální produkcí a expanzí do Evropy. Dále kontextualizuje a . vysvětluje pojem “quality TV” a jeho spojení s HBO prostřednictvím sloganu It's not TV. It's HBO. Klíčovým východiskem práce je analýza působení Hanky Kastelicové jako významného decision makera v oblasti dokumentární tvorby HBO. Práce je postavená na hloubkových polostrukturovaných rozhovorech vedených s Hankou Kastelicovou v období březen, červen a srpen roku 2023, která již více než jedenáct let pracuje v HBO na velmi vlivné pozici vice president of documentaries. Na příkladech tří vybraných dokumentárních filmů, které Hanka Kastelicová zaštiťovala, práce ukazuje povahu současné praxe v oblasti dokumentární produkce HBO.
- Hledání podoby Filmového družstva, verze 2.0Reichová, Tereza(Akademie múzických umění v Praze.Filmová a televizní fakulta, 2016)Datum obhajoby: 2016-10-04Tato diplomová práce s honosným pracovním názvem Filmové družstvo, verze 2.0. je výstupem mých dva roky trvajících rešerší vedených za účelem založení družstevního subjektu. Vycházím z obecně kladného vnímání současného družstevnictví ve světě, ale svůj výzkum aplikuji na specifickou situaci v České republice. Ta má za sebou sice barvitou družstevnickou historii během období tzv. první republiky, ale současný přístup k družstevnickému modelu je celkově negativní, především kvuli neblahé roli kolektivizace v druhé polovině dvacátého století. Právě z tohoto důvodu se zaměřuji na české případy, historické i současné. Historie filmového družstevnictví u nás ale zatím neexistuje, byli bychom jejími průkopníky a tak ve své práci hledám modely minulé i současné z jiných odvětví, které by pro to filmové mohly být podnětné. Svou práci končím inspirací z alternativních modelů uvažování nad světem, kde finance nejsou hnacím modelem, ale pomocníkem k lepšímu světu.
- Hudba jako výrazný dramaturgický prvek ve vybraných dokumentárních filmechAndršová, Eliška(Akademie múzických umění v Praze.Filmová a televizní fakulta, 2019)Datum obhajoby: 2019-09-10Tato bakalářská práce se soustřeďuje funkci hudební složky, jakožto výrazného dramaturgického prvku, v českém dokumentárním filmu. Na základě výběru šesti dokumentárních filmů mapuje v nejdůležitějších scénách konkrétní možnosti a projevy dramaturgické práce s hudbou.
- Hudební výrazové prostředky v sérii DekalogAndrš, Jindřich(Akademie múzických umění v Praze.Filmová a televizní fakulta, 2020)Datum obhajoby: 2020-09-10"Nejdůležitější hudba ve filmu je ticho. Abyste však ticho slyšeli, musíte před tichem a po tichu něco zahrát." - Zbigniew Preisner Deset dílů slavné série Dekalog tématizuje 10 božích přikázání. Formálně a tématicky velmi odlišné filmy, spojuje kromě režijního vedení Krzysztofa Kieślowského hudba Zbigniewa Preisnera. Co by ve filmech chybělo, pakliže by v nich Preisnerova hudba nebyla? Práce je analýzou hudebních výrazových prostředků, jednotlivých dílů Dekalogu. Zkoumá motivace režiséra a skladatele pro užití hudby ve filmech, jejich cíle a postupy, které při práci s hudbou používají. Analýza vychází z neoformalistických pozic a jako analytický nástroj používá ‘filmově-hudební analýzu’ Emilia Audissina.
- Ideologie z obrazovkyBystřičan, Ivo(Akademie múzických umění v Praze.Filmová a televizní fakulta, 2014)Datum obhajoby: 2014-10-06Diplomová práce analyzuje reality TV formáty České televize z hlediska ideologií, které v nich jsou obsaženy. Na základě intuitivního metodologického přístupu Teuna A. van Dijka zkoumá, jaká sociální realita, témata, hodnoty a společenská východiska jsou implicitní či explicitní v těchto dokumentárních seriálech a co mimo svá manifestní témata reprezentují.
- Jafar Panahi a Není to filmNafariehová, Širín(Akademie múzických umění v Praze.Filmová a televizní fakulta, 2022)Datum obhajoby: 2022-09-13Práce je zevrubnou analýzou snímku Není to film íránského režiséra Džafara Panahího, který tento film natočil v roce 2010, a to v době, kdy čekal na rozsu-dek íránského soudu ohledně svého uvěznění. V bakalářské práci se zaměřuji na způsob natáčení, výběru lokace, přístupu k režii a hercům. S odkazem na další Panahího filmy zmiňuji, jak do svých děl začleňuje důležitá společenská témata.
- Jean-Pierre a Luc Dardenne. Hraná tvorba v kontexte podtupov (kódov) dokumentárneho filmu (na príklade filmov Rosetta a Syn)Čákanyová, Viera(Akademie múzických umění v Praze. Filmová a televizní fakulta AMU, 2009)Datum obhajoby: 2009-09-15Práca analyzuje používanie obsahových a formálnych filmových prostriedkov za účelom dosiahnutia dokumentárnej autenticity v hraných filmoch bratov Dardennovcov na príklade filmov Rosetta a Syn.
- Jedenáct tváří Jana Gogoly ml.Rendl, Jan(Akademie múzických umění v Praze.Filmová a televizní fakulta, 2015)Datum obhajoby: 2015-10-06Práce obsahuje jedenáct kapitol, kde každá nějakým způsobem charakterizuje Jana Gogolu ml. a každá zvlášť nějak určuje jeho tvůrčí ideje. Děje se to skrze metaforu fotbalového utkání, kdy Jan Gogola je se svými postavami, filmy, jak sám sobě spoluhráčem, tak také protihráčem. Dává góly se svými situacemi stejně, jako občas okopává svým protivníkům kotníky. Jan Gogola ml. tak ztělesňuje jednu etapu Katedry dokumentárního filmu na FAMU, kdy častokrát stojí jako odrazová plocha mezi pedagogickou činností profesora Karla Vachka a mezi studenty, na které při svých seminářích uplatňuje psychologickou metodu toho, že každé dílo musí být svébytně spjaté s autorem filmu.
- Nejlepší hraný film je dokumentŠtrbová, Nora(Akademie múzických umění v Praze.Filmová a televizní fakulta, 2024)Datum obhajoby: 2024-01-23Práce se zaměřuje na analýzu vzniku hraného filmu dokumentární režisérky Zuzany Piussi Zešílet. S využitím metody případové studie se opírá především o rozhovory se samotnou režisérkou Zuzanou Piussi, scenáristkou Ingrid Hrubaničovou a dalšími členy štábu. Významným zdrojem pro práci je i vlastní pozorování autorky této bakalářské práce během natáčení. Práce zkoumá, jakým způsobem dokumentární zázemí Zuzany Piussi ovlivnilo její přístup k hranému filmu. Identifikuje přínosy a nedostatky, které tato zkušenost přinesla a jak se promítly do výsledného díla. Cílem studie je lépe porozumět autorskému vývoji Piussi a přispět k diskuzi o prolínání žánrů v kinematografii a jejich vlivu na tvůrčí proces při vzniku filmů.