Logo úložiště
Archiv závěrečných prací AMU
  • English
  • Čeština
  • Přihlásit se
  • Prohlížet katalog podle
  • English
  • Čeština
  • Přihlásit se
  1. Domů
  2. Procházet podle oponenta

Procházet podle oponent "MALÍKOVÁ, Nina"

Nyní se zobrazuje 1 - 6 z 6
Výsledků na stránku
Možnosti řazení
  • Auditivní komponenty v loutkovém divadle
    Lešková Dolenská, Kateřina
    (Akademie múzických umění v Praze. Divadelní fakulta AMU, 2009)
    Datum obhajoby: 2009-12-16
    Disertační práce je rozdělena na část teoretickou a praktickou. První se zabývá terminologickým zařazením zkoumané oblasti a definováním základních pojmů. Následuje historický exkurz, který se zaměřuje na pouţití zvuku, hudby a hlasu v dějinách loutkového divadla a zabývá se proměnami hlasové interpretace v závislosti na dobových proměnách inscenačního stylu. V části věnované 20. století je věnována pozornost třem českým fenoménům ? dvojici S+H, voicebandu a poetice Divadla DRAK. Třetí kapitola se zaměřuje na autorčinu vlastní diváckou zkušenost a charakterizuje jak tvorbu na domácí scéně, tak pojmenovává tvůrčí postupy i ve vybraných zahraničních inscenacích, a to včetně typologie moţností ne zcela běţného inscenačního zacházení s auditivními komponenty.
  • Jim Henson od muppetů po animatronické postavy
    Cechl, Jan
    (Akademie múzických umění v Praze.Filmová a televizní fakulta, 2012)
    Datum obhajoby: 2012-10-09
    Tato práce má za úkol seznámit čtenáře s tvorbou Jima Hensona a s jeho přínosem loutky uplatněné ve filmu a televizi. Mapuje nejen historii vzniku loutky zvané muppet a prvních animatronických charakterů, ale i vystihuje charakteristické vlastnosti, jež tvoří styl Jima Hensona. První část je věnována převážně jeho personě a je o setkání neznalého čtenáře s kultem Jim Henson. Obsahuje stručný životopis a rozdělení tvorby na tři životní etapy. V druhé části se zaměřuje na fenomén muppeta, co je to muppet, charaktery, styl muppeta a muppetí technologie ve vztahu k médiu filmu a televizí a Hensonovy nejvějtší úspěchy v této oblasti. Ve třetí části se zabývá Hensonovou animatronikou, Hensonův vztah k prvním fázím jejího vývoje, srovnává technologii muppeta s animatronikou a rozebírá její dopad a úspěchy v oblasti filmu a televize pro Jima Hensona a Creature shop. Poslední část je věnována Hensonovu odkazu.
  • Karagöz a Hacivat
    Chvalovský, Jiří
    (Akademie múzických umění v Praze. Divadelní fakulta AMU, 2010)
    Datum obhajoby: 2010-09-16
    Cílem této práce je přiblížit čtenáři tradiční turecké stínové loutky Karagöze a Hacivata. Jednak jako významné historicko-kulturní dědictví a jednak osobní pohled středoevropana vycházející z více jak tříletého působení v Turecku, při kterém měl možnost se seznámit se širokým spektrem uměleckých i sociálních impulsů, které jsou potřeba k pochopení turecké mentality a tím snadnějšího uchopení významu právě již výše uvedených postav Karagöze a Hacivata. Obsahem práce je původ a historie Karagöze a Hacivata. První zmínky o představeních. Jak se vyvíjela práce s loutkou a postupné přidávání dalších postav. Výroba loutek a jejich vodění. Ukázka hry. Využití her a smysl pro tehdejší osmanské zřízení a zároveň jejich význam pro současnost. Osobní pohled a názory na tento u nás ne velice rozšířený fenomén.
  • Loutky a hudba
    Solce, Matija
    (Akademie múzických umění v Praze.Divadelní fakulta, 2016)
    Datum obhajoby: 2016-02-24
    Ve své disertační práci jsem na základě praktických divadelních a hudebních zkušenosti postavil loutkovému divadlu alternativní terminus ?divadlo iluzivních bodu?, v rámci kterého jsem vystavěl kritéria divadelní iluze. Na druhé straně jsem popsal vlastní interpretaci hudby a obě definice prakticky vysvětlil na příkladech vnímání iluzivní události.
  • Loutky mluví anglicky
    Wildtová, Lucie
    (Akademie múzických umění v Praze.Divadelní fakulta, 2016)
    Datum obhajoby: 2016-09-22
    Diplomová práce se zabývá podrobnějším pohledem na spolupráci scénografa se zahraničními studenty. V teoretické části se snaží nahlédnout na jednotlivé možnosti studia pro cizojazyčné adepty, především však na ty, které jsou podporovány KALD. Dále se zabývá dotazníkovým šetřením v oblasti kooperace studentů zahraničního magisterského programu, ERASMUS+ programu a studentů Katedry alternativního a loutkového divadla. V praktické části jsou prezentovány osobní zkušenosti získané ze spolupráce na jednotlivých představeních, která vznikala na DAMU či mimo ni. Mezi tyto realizace patří The laboratory of 梵, Three Cigarettes, Persona atlas, Islands a Včela. Na těchto představeních je důkladněji přiblížena spolupráce s cizojazyčnými studenty, její úskalí a výhody, které mohou divadelního výtvarníka obohatit. Součástí práce je obrázková dokumentace zahrnující fotografie z inscenací doplněné o záznamy z představení.
  • Tradiční indonéské divadlo
    Čičmanová, Diana
    (Akademie múzických umění v Praze. Divadelní fakulta AMU, 2011)
    Datum obhajoby: 2011-02-15
    Tato diplomová práce se zabývá tradičním indonéským divadlem, konkrétně stínovým loutkovým divadlem (zvaným wayang kulit), které můžeme vidět na ostrově Bali. V této hinduistické enklávě je divadlo velmi posvátné a prvotně není určeno lidem, nýbrž bohům. Nese v sobě mnoho symbolů a filozofických pouček, má mnoho pravidel, kterými se loutkář musí řídit. Různorodé předpisy určují nejen průběh představení ale i například výrobu loutek nebo výchovu mladého herce. Jde o nádherný poetický divadelní svět, jak jej u nás neznáme.

DSpace software copyright © 2002-2025 LYRASIS

  • Nastavení cookies
  • Zásady zpracování osobních údajů