Procházet podle oponent "MIKEŠ, Vladimír"
Nyní se zobrazuje 1 - 8 z 8
Výsledků na stránku
Možnosti řazení
- Herec fyzický.Menšík, Marek(Akademie múzických umění v Praze.Divadelní fakulta, 2014)Datum obhajoby: 2014-01-31Herec je z masa a kostí. Herec své tělo využívá po celou dobu své profesní dráhy. Potřebuje jej, aby mohl komunikovat. Aby mohl hrát. V této práci se autor vrací ke svým profesním zkušenostem, které ho přivedly k hlubšímu poznání herecké tělesnosti a k uvažování nad možnostmi fyzického projevu a přirozené bytostné přítomnosti na jevišti. Autor tyto poznatky demonstruje na stáži Erasmu v Barceloně, na absolvovaných inscenacích, workshopech a vlastní práci mimo divadla. Zamýšlí se nejen nad tím, jak může tělo k divákovi promlouvat, ale také nad tím, jak by herec měl ke svému tělu přistupovat a pečovat o něj.
- Herecká příruška Daria Fo v kontextu vývoje výuky herectvíBerčíková, Anežka(Akademie múzických umění v Praze.Divadelní fakulta, 2016)Datum obhajoby: 2016-06-15Tato bakalářská práce má za cíl přiblížit čtenářům knihu italského divadelníka Daria Fo Manuale Minimo dell´attore (Minimální příručka herce) vydanou v roce 1987. Výchozím podnětem k napsání práce byla skutečnost, že publikace nebyla dosud přeložena do češtiny. Přibližuje život, hereckou a pedagogickou zkušenost držitele Nobelovy ceny za literaturu (1997) Daria Fo. Práce také shrnuje strukturu zkoumané herecké příručky po formální stránce. Dále se zabývám různými tématy popsanými v herecké příručce, které následně komparuji s názory dalších divadelníků. Mezi daná témata patří například improvizace, střet obsahu a formy, inspirace orientem nebo práce s maskou. Hlavním přínosem této práce je, že se čtenář seznámí s dosud nepřeloženou publikací a má tak možnost nahlédnout, jak určitá témata vidí nejen Dario Fo, ale i další divadelníci.
- Nevědomá inspiraceHolubář, Patrik(Akademie múzických umění v Praze.Divadelní fakulta, 2016)Datum obhajoby: 2016-06-29Smyslem práce je objasnění konkrétního životního projevu, který je zpřítomněn okamžikem teď, jenž v sobě shrnuje příčinu a důsledek. Středem pozornosti práce je, charakterizovat vlivy působící při umělecké tvorbě, která je souhrnem fyziologických a psychologických jevů daného jedince. Za tímto účelem jsem zreflektoval mé dosavadní působení v umělecké oblasti, vyhledal a načetl tématu blízkou literaturu a potkal se s osobnostmi, které mi s prací ochotně pomohli. Z průběžné rekapitulace dosavadního poznávání vyplývá, stanovisko shrnující dojem, že umělecká tvorba je těsně spojena s životními zkušenostmi, individuálním vnímáním a subjektivními požitky a prožitky. Tím, že si člověk stanoví dlouhodobý cíl, kým chce být a čeho dosáhnout, takřka automaticky bude vědět, co má udělat, a dle svých zažitých a odzkoušených schopností to, i v přítomném okamžiku udělá. Je žádoucí se vybraným profesním dovednostem věnovat, pokud možno většinu volného času, aby byl zajištěn růst člověka v dané profesní kategorii, ale je třeba dávat pozor, i na osobní život, jenž v konečném důsledku může, mít rozhodující vliv.
- Od tradiční písně k divadlu site specificŽurakowska, Ewa(Akademie múzických umění v Praze.Divadelní fakulta, 2016)Datum obhajoby: 2016-06-07Tato disertační práce s názvem „Od tradičních písní do site specific divadla“ je výzkumná esej založená na divadelní praxi. Práce obsahuje oddíl týkající se výzkumu tradiční písně a praktickou část věnovanou analýze realizovaných představení a uměleckých projektů. Postřehy, ke kterým jsem během výzkumu tradičních písní dospěla, mě vedly k vytvoření paralely mezi tradičními písněmi a site specific divadlem. Ze společných prvků tradičních písní a divadla jsem vybrala kategorie, které se mohou aplikovat jako nástroje: prostor, akustika, sólo a ansámbl, nebo jako přístup: tradice, místní komunity, animace kultury prostřednictvím umění. Dále jsem zkoumala hudební folklor a dramatický text. Do mého výzkumu a praxe nepatří sběr písní, nýbrž aplikace prostorových a kulturních pravidel a tělesného prožívání do divadelní hry v site specific divadle
- PředstíráníHába, Michal(Akademie múzických umění v Praze.Divadelní fakulta, 2013)Datum obhajoby: 2013-02-07Práce se zabývá fenoménem předstírání v souvislosti s divadlem. Kromě otázky smyslu divadla dnes a jeho pravdivosti se věnuje otázce herectví/hráčství a s ní spojenými tématy autenticity, (sebe)zveřejnění, nadhledu a komunikace. Práce se z tohoto úhlu pohledu věnuje i otázce ?výchovy k herectví? a vymezením ?alternativního divadla?. Principy divadla ne-předstírání a estetiky divadelní demence jsou definovány z popisu konkrétní divadelní praxe.
- Role režiséra v autorském divadle - psychologické aspekty při tvorbě autorské inscenaceOdarčenko, Anna(Akademie múzických umění v Praze. Divadelní fakulta AMU, 2011)Datum obhajoby: 2011-09-131. Nastínění problému. V mé práci se zabývám především tím, zda, a hlavně jakým způsobem, jde při autorské práci skloubit svobodu jedince a jeho individualitu, z které později i vycházíme při tvorbě inscenace, s udržením nějaké hierarchie v týmu, která je paradoxně pro svobodnou práci podstatná. 2. Metody. Vzhledem k druhu divadla, který klade důraz na herce jako osobnost, se v mé práci nesnažím o popis nějaké jednoznačně fungující metody, spíše se snažím na základě jednotlivých konkrétních zkušeností pozorovat jednotlivosti, které sice nevedou k nějakým obecně platným pravidlům, avšak jejich souhrn může poskytnout určitou zásobu informací, kterou se v další praxi můžu inspirovat. 3. Výsledek. V předkládané práci jsem se snažila postihnout roli režiséra v autorském divadle na příkladu mých inscenací, s ohledem na nestejný kolektiv při tvorbě každé jednotlivých inscenací. 4. Závěr. V předkládané bakalářské práci jsem se snažila postihnout postup (či postupy), které jsem používala v mé autorské práci na uvedených inscenacích, které byly vytvořeny za nestejných podmínek. Ať už se jednalo o podmínky materiální či lidské. Zajímalo mě, zda, a v čem, jsou uvedené postupy přínosné či nikoliv pro kolektiv i pro mě. Během tří let, kdy se věnuji divadelní režii jsem dospěla k jakési syntéze režiséra ?diktátora? a režiséra ?matky? a snažím se o vyváženost obou možností, neboť jsem si vědoma, že přikloněním se k jedné či druhé variantě škodím nejen inscenaci, ale i lidem, kteří na ni participují
- Stylizované herectvíMatějová, Kristýna(Akademie múzických umění v Praze. Divadelní fakulta AMU, 2009)Datum obhajoby: 2009-09-17Diplomová práce na téma Stylizované herectví se věnuje stylizaci jakožto formě a prostředku při tvorbě divadelního představení. V úvodu je vysvětleno, jak pojem stylizace vystupuje v různých odvětvích lidské činnosti, aby se následně práce zaměřila na uplatnění stylizace v divadelním umění. První část práce se zabývá formou inscenace a jejími složkami tak, jak se v nich proces stylizace odráží, následně jak na herce působí jednotlivé složky inscenace a jak napomáhají jeho hereckému projevu. Druhá část je věnovaná herci, jeho vztahu ke scéně, kostýmu, postavě. Píše se zde o tom, jakým způsobem je schopen herec, jakožto hlavní hybatel, oživit ostatní složky inscenace, jaké prostředky využívá a jak naplňuje prvotní záměr. Zároveň je zmíněno, jaký význam má hercova lidskost, jeho vědomí a nevědomí, jeho osobnost, na jednání v rámci postavy. Jednotlivá témata jsou doplněna o konkrétní příklady z představení, v kterých jsou obsaženy prvky stylizace.
- Zmrazit čerstvé ovoceHavelka, Jiří(Akademie múzických umění v Praze. Divadelní fakulta AMU, 2011)Datum obhajoby: 2011-05-11Tato disertační práce je v zásadě rozdělena na tři části. V první, nazvané Divadelní kontext, se snažím dokázat výlučnost tohoto živého druhu umění mezi všemi ostatními obory a hledat nové podstatné důvody pro divadlo v době elektronických médií a virtuálních realit. Zkoumám hranici mezi skutečnou a divadelní realitou, a to především na půdorysu hry. Zaměřuji se na pohled diváka, na schopnost jeho aktivní imaginace jako zásadní složky pro vznik divadelního představení.