Procházet podle oponent "OŽVOLD, Martin"
Nyní se zobrazuje 1 - 5 z 5
Výsledků na stránku
Možnosti řazení
- Fidelity jako dramaturgický prostředek filmového zvukuKaraka, Yury(Akademie múzických umění v Praze.Filmová a televizní fakulta, 2024)Datum obhajoby: 2024-09-26Tato diplomová práce se zaměřuje na analýzu a interpretaci fidelity jako dramaturgického prostředku filmového zvuku. Hlavním cílem je prozkoumat, jak může být zvuková věrnost využívána v kontextu filmové dramaturgie a jak ovlivňuje percepci a interpretaci zvuku v audiovizuálních dílech. Metodologie zahrnuje teoreIckou analýzu, výzkum odborné literatury a prakIcké případové studie. Výsledky ukazují, že manipulace s fidelity může výrazně ovlivnit esteIcké a dramaturgické vlastnosI filmového zvuku. Tato studie přináší nový vhled do komplexnosI pojmu zvukové věrnosI a její aplikací ve filmovém zvuku.
- Nezávislá hudební tvorba ve filmuKaraka, Yury(Akademie múzických umění v Praze.Filmová a televizní fakulta, 2021)Datum obhajoby: 2021-06-24Bakalářská práce se zabývá oblastí nezávislé hudební tvorby a využitím pro ni charakteristických postupů ve tvorbě filmové hudby. Pomocí úvodního historického exkurzu je zde zkoumána geneze nezávislé hudební tvorby a proměny vnímání jejich estetických vlastností. V dalších částech se dotýká charakteristických vlastností produkce a způsobů šíření nezávislé hudby. Na konkrétních příkladech filmové hudby je rozebráno použití Lo-fi a DIY postupů jako formotvorných prostředků, vycházejícíh jak z daných technických možností, tak z uměleckých záměrů autorů díla. Cílem této práce je v souvislostech nastínit fenomén nezávislé hudební tvorby a ukázat jakým způsobem přítomnost jejich postupů ovlivňuje estetiku současné filmové hudby.
- Nové možnosti hudební exprese skrze elektronickou kompozici:Paulík, Vít(Akademie múzických umění v Praze.Filmová a televizní fakulta, 2022)Datum obhajoby: 2022-09-15V této bakalářské práci zkoumám nové hudebně expresivní postupy, které se v jejich plném potenciálu začali využívat s příchodem možnosti nahrávání a procesování zvuku, tedy se vznikem elektroakustické hudby. Ve 20. století se pohled na hudbu a zvuk skrze tyto nové technologie navždy změnil. Tyto nové možnosti exprese jsou již ve většině současných skladeb četně využívány. V práci se zaměřuji na barvu, neboli témbr zvuku. Pokouším se tento parametr definovat a sledovat vývoj pohledu na něj po příchodu nových technologií. Zkoumám gesta, zdroje, materialitu, texturalitu, barevnost a témbrální pohyby přírodně, lidsky, nebo elektronicky generovaných zvuků a expresivní možnosti těchto parametrů. Souběžně analyzuji práci těmito parametry v různých současných skladbách, které zevrubně využívají jejich expresivní sílu.
- Znaková funkce zvuku jako princip zvukové tvorbyBlabla, Kryštof(Akademie múzických umění v Praze.Filmová a televizní fakulta, 2019)Datum obhajoby: 2019-09-11Tato bakalářská práce se věnuje tématu znakové funkce zvuku v pojetí oboru zvukové tvorby audiovizuálního média. Práce si klade tři cíle: nastínit současný vědecký způsob uvažování o dané problematice, prezentovat zvuk jakožto znak ve strukturálním pojetí zvukové sémantiky a syntetizovat tyto poznatky pro potřeby zvukové dramaturgie audiovizuálního média. V první části této práce je uvedena teoretická platforma, zahrnující jak současný stav zkoumání zvuku jako znaku v kontextu audiovizuálního média, tak zásadní poznatky oborů, jejichž znalostí budou další části textu využívat. Druhá část této práce rozebírá strukturální pojetí znaku v sémantické rovině sémiotiky Umberta Eca a aplikuje tento pohled na zvuk v jeho znakové funkci. Část třetí syntetizuje poznatky předchozích dvou částí s cílem přiblížit sémiotickou funkci některých výrazových prostředků zvukové dramaturgie, jak je prezentována Ivo Bláhou. Vytyčené cíle práce splňuje, je si však vědoma potřeby navazujícího výzkumu dané problematiky v rovinách zvukové syntaktiky a zvukové pragmatiky.
- Zvuková dramaturgie mazací hlavy a PI perspektivou úzkosti jako filozofického pojmuJiřička, Tomáš(Akademie múzických umění v Praze.Filmová a televizní fakulta, 2023)Datum obhajoby: 2023-09-14Tato práce se pokouší využít filozofický a psychoanalytický koncept úzkosti a aplikovat ho na oblast zvukového designu filmových děl Mazací hlava a Pi. Úzkost totiž v podání mnou vybraných autorů je klíčem k hledání autenticity, a stejně tak autenticitu hledá mnoho umělecký a filmových děl a autorů. Práce si neklade za cíl pojmout úzkost nebo filmová díla v jejich obsáhlosti, ale kombinací dvou oborů vytvořit zajímavou interpretaci. Hledá i místa, ve kterých se zvuk odpojuje a sahá „dále, než obraz“. Následně se pokouší zobecnit zvukově- dramaturgické prostředky, které takovou úzkost vyvolávají, s tím, že si je plně vědoma, jak moc nedokáže vystoupit z kontextu bádání. Co může být dramaturgické pravidlo v jednom díle, může v jiném fungovat zcela naopak.