Procházet podle oponent "OPLIŠTILOVÁ, Iva"
Nyní se zobrazuje 1 - 4 z 4
Výsledků na stránku
Možnosti řazení
- Janáčkovo sčasování a spletnaBogišová, Lucie(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2018)Datum obhajoby: 2018-06-07Tato diplomová práce se zabývá výkladem sčasování a spletny, dvou klíčových hudebně teoretických pojmů Leoše Janáčka (1854¬–1928). První polovina textu si klade za úkol termín sčasování a celou řadu s ním spjatých výrazů přiblížit z hlediska Janáčkových teoretických spisů a studií předních českých muzikologů. Rovněž zde poukazujeme na rozpracování pojmu v podobě disciplíny zvané hudební kinetika, přičemž všechny dosažené poznatky o sčasování uvádíme formou slovníkového hesla. Cílem druhé poloviny práce je zmapovat obsah pojmu spletna se spřízněnými pojmy pocit a pacit a poukázat při tom na jejich vývoj v Janáčkově tvůrčím myšlení. Také zde znamená Janáčkovo teoretické dílo pro náš výklad základní předpoklad, na jehož poznatcích se odvíjí naše komentáře k reflexi spletny u řady českých i zahraničních autorů. I u spletny, pocitu a pacitu dokládáme precizaci termínu a to v podobě tónu reálného a imaginárního, jejichž charakteristiku podal Karel Janeček. Hlavním přínosem práce je přiblížit Janáčkovy ústřední hudebně teoretické výrazy formou dnešní hudební terminologie a pojmout termíny celistvě i s jejich přesahem do novodobého teoretického výzkumu. Pomocí popisu zkoumaných pojmů se nám také naskytla možnost poukázat na některé zajímavé momenty ve skladatelově teoretickém uvažování.
- Metodika ruských etudBöhmová, Veronika(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2014)Datum obhajoby: 2014-09-03Cílem této práce je odpovědět na otázky týkající se technické hry na klavír u vysokoškolských studentů. Řeší je pomocí celkové estetiky cvičení, vysvětlení druhů úhozu a vše spojuje na konkrétním rozboru etud ruských autorů. Z těchto etud jsou v práci obsaženy etudy Glazunova, Prokofjeva, Rachmaninova, Skrjabina a Stravinského. Popsaná metoda cvičení poskytuje daleko lepší zázemí pro technickou hru, odhaluje důležitost vědomí, jako hlavního činitele tohoto procesu a nutí klavíristu zkoumat notový text daleko důsledněji. Přínosem této práce je nejen její konkrétní zpracování ruských etud, u nás někdy tak málo hraných, ale i zamyšlení se nad vlastním cvičením u klavíru. Vede interpreta k efektivní a smysluplné práci u nástroje.
- Transtextuality in contemporary musicCunha, Bruno(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2020)Datum obhajoby: 2020-09-10The purpose of this thesis is to develop a materialistic approach for the use of transtextuality in music composition. As a concept from literary theory, transtextuality proposes that no text is new, but rather transcendent from another text. However, when applying this concept to music, one should take into account that a sole semiological approach risks idealizing the musical experience and disregarding the materiality of the acoustic phenomena. Rather, by engaging in a materialistic approach, to which this thesis found the basis in Deleuze's philosophy, we are able to comprehend transtextuality as a form of capturing forces. Transtextuality becomes material in itself. Furthermore, the thesis justifies the use of citations by apprehending the composer as a bricoleur, who engages with the texts in his surroundings during the poietic process. The "transtextual nature" of citations is there, it is materialistic and real, but our approach focuses towards recycling the material itself, not the idea that it represents.