Procházet podle oponent "PANOCHA, Jiří"
Nyní se zobrazuje 1 - 20 z 59
Výsledků na stránku
Možnosti řazení
- Bogacz Pavel : Bakalářský koncertBogacz, Pavel(Akademie múzických umění v Praze. Hudební a taneční fakulta AMU, 2010)Datum obhajoby: 2011-06-07
- Bohuslav Martinů hudební skladatel - houslistaOchman, Vítězslav(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2013)Datum obhajoby: 2013-06-06Práce na téma "BOHUSLAV MARTINŮ - HUDEBNÍ SKLADATEL - HOUSLISTA" je zacílena na houslovou koncertantní i komorní tvorbu tohoto hudebního velikána 20. století. Díla symfonická, operní, sborová, divadelní či pro jiné koncertantní nástroje jsou v této práci pouze zmíněna, jejich výčet není kompletní, tento cíl práce nesleduje. Detailní pozornost je věnována kompozicím houslovým, jejich řazení koresponduje v chronologickém sledu s událostmi a životopisnými daty skladatele. Na základě zvoleného přístupu zkoumání houslové tvorby Bohuslava Martinů z pohledu pisatele - houslisty, je tato práce obohacujícím pohledem, z něhož bylo na odkaz Mistra nahlíženo. Záměrně upřednostněná díla obsahují rozbory jednotlivých částí a ukázky notových zápisů. Pro snadnou orientaci při vyhledávání titulů konkrétních kompozic je do kapitoly 9 PŘÍLOHY na str. 130 zařazena podkapitola 9.1 SEZNAM HOUSLOVÝCH SKLADEB. Práce je hlubším vhledem do specifické části tvorby Bohuslava Martinů a poučeným zájemcům i laickým čtenářům poskytuje zdroj cenných informací z dílčí oblasti autorova rozsáhlého díla.
- České kvarteto - portrét zakladatelů tradice české komorní hudbyBlaha, Marek(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2018)Datum obhajoby: 2018-06-05Tato práce je životopisem Českého kvarteta. Tento ansámbl byl v první čtvrtině 20. století řazen ke světové interpretační špičce a jeho členové byli zároveň významnými individualitami v řadě oblastí.
- České kvarteto - zakladatel české kvartetní tradiceKlimánková, Kateřina(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2020)Datum obhajoby: 2020-09-07Tato diplomová práce s názvem České kvarteto je rozdělena do několika kapitol. Podrobně se zabývá historií souboru a jeho letitou činností. Nabízí medailonky všech členů, kteří v kvartetu působili. Zmiňuje důležité koncerty a turné souboru, u nás i v zahraničí. Poukazuje na důležitost a významnost tohoto tělesa pro generace mladých hudebníků, kteří se věnovali a věnují komorní hudbě. Cílem mé diplomové práce je opět zdůraznit výjimečnost tohoto smyčcového kvarteta, jehož odkaz byl po mnoho generací, a věřím, že i dodnes je, vzorem pro řadu kvartetních hráčů. Jeho členové byli nejen skvělými a inspirativními komorními hráči, ale taktéž dodnes jsou považováni za silné osobnosti, jež vychovaly velké množství výrazných hudebních individualit. Přestože o Českém kvartetu byla napsána již řada odborných publikací, doufám, že má práce bude pro mnoho lidí zajímavým čtením.
- Cesta Váši Příhody zpět do vlasti a jeho odkazHelclová, Nelly(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2019)Datum obhajoby: 2019-06-04Tato bakalářská práce pojednává o životě a pozdějším osudu jednoho ze světových sólistů, pocházejícího z Československa - Váši Příhody. V první kapitole je věnována stručnější pozornost jeho životu. Můžeme zde najít vysvětlení, proč se k Příhodovi český národ zachoval nepatřičně a jak tuto skutečnost Příhoda snášel. Další kapitola je především o náročném a zdlouhavém převozu ostatků tohoto houslového virtuosa zpět do Čech, kam se toužil vrátit. V poslední kapitole jsem shrnula odkaz Váši Příhody a to, kde se s jeho osobou můžeme dnes setkat. Jedním z mých hlavních pramenů, ze kterých jsem čerpala, byl rozhovor a konzultace s paní Pavlou Žílovou, zakladatelkou Institutu Váši Příhody.
- Čeští skladatelé v exilu po druhé světov é válceBudínská, Ludmila(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2012)Datum obhajoby: 2012-05-24Ve své práci se zabývám situací v Československu po druhé světové válce z hlediska kulturního, především hudebního vývoje, kdy se někteří skladatelé, z popudu obzvláště vypjatých politických situací komunistického režimu v letech 1948 a 1968, uchylovali k útěku ze své vlasti.Práce byla členěna chronologicky dle roků emigrace jednotlivých skladatelů. Výjimku pak tvoří Bohuslav Martinů, který působil v zahraničí již před válkou od roku 1923 ( Paříž) až do poválečných let. Jemu je v práci věnována zvláštní kapitola. Úvodní kapitola popisuje poválečnou dobu v Československu. V dalších kapitolách uvádím životní osudy a díly jednotlivých skladatelů : Karla Husy, Karla Janovického,Petra Kotíka, neboli dle mého názoru nejvýznamnější představitele české emigrace.
- Dmitrij Dmitrijevič Šostakovič a jeho houslové skladbyStředová, Iva(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2017)Datum obhajoby: 2017-06-08Tato práce pojednává o houslových dílech ruského hudebního skladatele Dmitrije Dmitrijeviče Šostakoviče. Je zde zařazen skladatelův životopis a rozbory jednotlivých kompozic.
- Druhý houslový koncert Sergeje Prokofjeva v kontextu další skladatelovy tvorbyJouzová Sommerová, Anna(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2019)Datum obhajoby: 2019-06-05Tato práce pojednává o Druhém houslovém koncertu g moll, op. 63 skladatele Sergeje Prokofjeva v kontextu s autorovou další tvorbou. Obsahuje životopis S. Prokofjeva, charakteristiku stylotvorných znaků děl tohoto skladatele a také detailněji jeho houslové tvorby a analýzu autorova Druhého houslového koncertu g moll.
- Eugéne Ysaye - Sonáty pro housle solo op. 27 - interpretační rozbor sonát č. 3, 4, 5Pěruška, Matouš(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2018)Datum obhajoby: 2018-09-10O Eugenovi Ysaÿovi bylo napsáno mnohé, přesto se pokusím ve své práci ukázat, že i když do svých šesti sonát pro housle sólo op. 27 zanesl veškeré informace, které by stačily na jejich kvalitní odehrání, dává interpretovi nepřeberné množství možností ukázat. Přiblížím také přiblížit dobu tohoto slavného belgického houslisty, a to hlavně z pohledu houslové úrovně, která již v té době nastavila takovou laťku, že se ji bude jen těžko překonávat.
- Eva Karová - bakalářský koncertKarová, Eva(Akademie múzických umění v Praze. Hudební a taneční fakulta AMU, 2009)Datum obhajoby: 2009-05-28
- Fišer Jakub : Bakalářský koncertFišer, Jakub(Akademie múzických umění v Praze. Hudební a taneční fakulta AMU, 2011)Datum obhajoby: 2011-06-07
- Francesco S.Geminiani - The Art of Playing on the ViolinŠtillerová, Martina(Akademie múzických umění v Praze. Hudební a taneční fakulta AMU, 2011)Datum obhajoby: 2011-06-07Tato práce je zaměřena na umělecký význam houslisty a skladatele Francesca Saveria Geminianiho. První dvě kapitoly pojednávají o životě a díle této osobnosti. Třetí kapitola blíže popisuje traktát " The Art of Playing on the Violin". Práce by měla sloužit zejména houslistům, kteří chtějí poznat způsob hry na barokní housle a také částečně přiblížit hudební svět osmnácteho století, kdy Francesco Geminiani působil.
- Habilitační řízení MgA. Alena Čechové Mazgajové, ArtD.Čechová Mazgajová, Alena(2023)Datum obhajoby: 2023-10-26
- Helena Valentová - koncertValentová, Helena(Akademie múzických umění v Praze. Hudební a taneční fakulta AMU, 2007)Datum obhajoby: 2007-05-28
- Historie smyčcového kvartetaČepický, Jakub(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2015)Datum obhajoby: 2015-06-03Cílem mé magisterské práce je seznámení čtenáře se smyčcovým kvartetem. V první části uvádím nejdůležitější repertoár a ve druhé části uvádím přední české současné soubory.
- Houslařství v BrněNovotný, Lukáš(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2012)Datum obhajoby: 2012-05-23Tato bakalářská práce se zabývá brněnskými houslaři. V první kapitole se věnuji historii brněnské hudební kultury. Ve druhé kapitole se zaměřuji na všeobecný vývoj nástrojářství u nás. Třetí kapitola pojednává o houslařích působících v Brně od poloviny sedmnáctého století. Na tuto kapitolu navazuje kapitola čtvrtá, ve které se věnuji brněnským houslařským rodům působícím v současnosti. Tato práce je obohacena o obrázkovou přílohu s hudebními nástroji brněnských houslařů.
- Houslové party v nejstarších sbírkách české lidové hudby ( se zaměřením na región západních a jižních Čech).Kočová, Kristýna(Akademie múzických umění v Praze. Hudební a taneční fakulta AMU, 2011)Datum obhajoby: 2011-09-05V této bakalářské práci jsou zmapovány notové a zvukové prameny české lidové hudby a jejich využití při rekonstrukcích a pěstování folklóru v dnešní době. V první kapitole jsou charakterizovány jednotlivé rukopisné sbírky a zvukové prameny. Druhá kapitola je věnována analýze těchto notových pramenů. Kapitola též obsahuje notové příklady s ukázkami rekonstrukce vybraných písní na základě analyzovaných notových pramenů. Třetí kapitola je zaměřena na vlastní houslovou interpretaci. Reflektuje způsob interpretace lidové hudby dnes v porovnání s nejstaršími zvukovými prameny a problematiku ladění různých obsazení dudácké muziky. Notové příklady v poslední části kapitoly znázorňují zvuková spektra jednotlivých ladění.
- Houslový koncert Albana BergaPriester, Lucia(Akademie múzických umění v Praze. Hudební a taneční fakulta AMU, 2009)Datum obhajoby: 2009-05-28V práci je představen Houslový koncert Albana Berga. Od prvotních nápadů, přes vznik kompozice a následné uvedení díla na koncertní pódia i na trh prostřednictvím zvukových nosičů, se dostaneme až k samotnému rozboru skladby. Vše doplní charakteristika interpretace světoznámých houslistů.
- Hudba v Terezíně 1941 - 1945Budínská, Ludmila(Akademie múzických umění v Praze. Hudební a taneční fakulta AMU, 2010)Datum obhajoby: 2010-06-03Tato práce popisuje kulturní dění v terezíně za druhé světové války, kdy sem bylo deportováno tisíce Židů z celé Evropy a bylo zde vytvořeno ghetto, později koncentrační tábor. Byla to tzv. poslední stanice před konečným řešením. Byla zde velká koncentrace umělců. To způsobilo rozkvět kultury. Pořádaly se koncerty a jiné umělecké aktivity. Hrálo se v orchestrech, zpívalo ve sborech atd. Je zde uveden výběr čtyř nejznámnějších terezínských autorů ( Pavel Haas, Hans Krása, Gideon Klein, Viktor Ullmann), jejich život a dílo, se zaměřením na tvorbu komorní a smyčcovou. U některých děl je uveden hudební rozbor s ukázkami. Práce obsahuje díla, zkomponovaná právě v Terezíně, ale i díla psaná před transportem do Terezína. Z těchto čtyř autorů válku nikdo nepřežil.
- Hudební život národnostních menšin v terezínském ghettu za druhé světové válkyBártová, Martina(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2021)Datum obhajoby: 2021-06-17Práce se zaměřuje na hudební dění v terezínském ghettu v průběhu druhé světové války. Přibližuje životy významných osobností hudební scény, které terezínským ghettem prošly. Práce dále popisuje, jak obsáhlý, různorodý a vysoce profesionální kulturní život dokázali věznění lidé v terezínském ghettu udržet.
- «
- 1 (current)
- 2
- 3
- »