Procházet podle oponent "PUCHOWSKA, Sara Maria"
Nyní se zobrazuje 1 - 5 z 5
Výsledků na stránku
Možnosti řazení
- Franklinova metoda a její integrace do techniky klasického tanceRoth Elblová, Markéta(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2024)Datum obhajoby: 2024-09-03Práce je mezioborovým propojením zpracovávajícím prostupování vědecké roviny rovinou uměleckou. Jednotlivé texty definují podstatu dynamické neuro-kognitivní imaginace, nervového systému, pohybu a tělesné a mentální zpětnovazebnosti. Cílem je zpracování, modifikace a integrace vybraných principů Franklinovy metody, která s dynamickou neuro-kognitivní imaginací zachází, do techniky klasického tance. Práce se opírá o procesy kvantitativního a kvalitativního výzkumu a prezentuje výsledky experimentů a kontinuálního sběru dat. Text zahrnující experimentální část výzkumu implikuje teoretickou i praktickou rovinu. Jejich propojení prošlo analýzou a následným dedukováním závěrů, které vedou k formulování cest aplikovatelných do techniky klasického tance. Práce odkrývá možnosti lidského prožívání, myšlení, vnímání těla, jednání a vliv těchto aspektů na kvalitu pohybu a zachování zdravého pohybového aparátu v technice klasického tance.
- Odebráno
- Práce s dechem v technice klasického tancePokorná, Kristýna(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2017)Datum obhajoby: 2017-06-01Tato bakalářská práce pojednává o možnostech práce s dechem v klasické taneční technice. Vycházím především z osobních vjemů, získaných z hledání účinků dechu na tělo. Mým hlavním záměrem je využit podněty, které se v těle z anatomického, fyziologického i psychického hlediska dějí při nádechu a výdechu, k podpoře správného provedení prvků klasické taneční techniky, v kooperaci s protitahy v těle. Této výzkumné části předchází obecný přehled dýchacího ústrojí a představení různého pojetí dechu.
- Vybrané psychologické aspekty Feldenkraisovy metodyBouberlová, Sabina(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2020)Datum obhajoby: 2020-06-15Cílem této práce je představit Feldenkraisovu metodu, zaměřit se na její principy, filozofii, cíle a efektivitu z psychosomatického hlediska. V práci se vymezí prostor pro názory o propojení mentální a tělesné roviny dle samotného Moshé Feldenkraise a také jsou zde stručně zmíněné výsledky zahraničních vědeckých výzkumů měřící míru efektivity této metody. Z důvodu teoretického předpokladu, že na základě praktikování Feldenkraisovy metody dochází ke změnám na fyzické úrovni i na úrovni mentální, vyhradí se v práci dále prostor pro popis vybraných psychologických konstruktů, konkrétně konceptu všímavosti a soucitu se sebou. V empirické části bakalářské práce je představena výzkumná studie. Zjišťovala jsem, zda jedenáctihodinový kurz Feldenkraisovy metody může u respondentů zvýšit všímavost a soucit se sebou. Výběrový vzorek se skládal z dvaceti dospělých respondentů, převážně žen. Ve studii byly použity psychologické dotazníky: Dotazník pěti aspektů všímavosti a Škála soucitu se sebou. Na základě výsledků studie se lze domnívat, že Feldenkraisova metoda může rozvíjet všímavost a soucit se sebou. V práci jsou dále uvedeny výstupy z polostrukturovaných rozhovorů s certifikovanými lektory Feldenkraisovy metody. Výstupy z rozhovorů jsou součástí textu v teoretické části práce.
- Životospráva tanečníka jako součást taneční medicínyNováková, Pavla(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2016)Datum obhajoby: 2016-06-02Tato bakalářská práce se zabývá životosprávou tanečníků jako součástí taneční medicíny. Je rozdělena do tří částí. První část je zaměřena na vymezení pojmů taneční medicína a životospráva a vztahy mezi nimi. Životosprávu tvoří dvě hlavní složky – výživa a psychologie. Tyto složky patří mezi obory, kterými se taneční medicína zabývá. Druhá část je zaměřena na fyzickou složku životosprávy – výživu a správnou stravu. V několika kapitolách je zde popsán význam sacharidů, tuků, bílkovin, minerálních látek, stopových prvků, vitaminů, fytochemikálií a tekutin ve výživě tanečníka. Součástí těchto kapitol jsou i výživová doporučení. Zvláštní kapitola je pak věnována alkoholu a energetickým nápojům a jejich vlivu na zdraví a výkon tanečníka. V závěru této části bakalářské práce je popsán Zdravý talíř jako pomůcka, která může tanečníkům pomoci při orientaci v problematice zdravé výživy. Třetí část této práce se zabývá emocionální a psychologickou složkou životosprávy tanečníka. Je zde popsána problematika: stresu a syndromu vyhoření v životě tanečníka, Female Athlete Triad (týkající se dívek a žen), spánku a jeho ne/dostatečnosti, regenerace a relaxace.