Procházet podle oponent "SEKERA, Miroslav"
Nyní se zobrazuje 1 - 3 z 3
Výsledků na stránku
Možnosti řazení
- Claude Debussy a Maurice Ravel: Analýza klavírních cyklů Rytiny a ZrcadlaVajík Pivoňková, Amálie(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2024)Datum obhajoby: 2024-06-19Bakalářská práce Claude Debussy a Maurice Ravel: Analýza klavírních cyklů Rytiny a Zrcadla se zabývá analýzou klavírních cyklů Rytiny a Zrcadla, jež zkomponovali významní impresionističtí skladatelé Claude Debussy a Maurice Ravel. Bakalářská práce nejprve nastiňuje životní osudy Debussyho a Ravela, jakožto autorů výše uvedených cyklů. Nastínění životních osudů je klíčové k pochopení toho, co je pro tvorbu každého z nich příznačné. Práce se zabývá formální, interpretační a komparativní analýzou cyklů. Skrze vybrané klavírní cykly autorka práce zkoumá, jakým způsobem se vyvíjela hudební řeč skladatelů. Prostřednictvím analýzy se autorka práce věnuje též otázce virtuozity, jež nemusí být vždy na první pohled patrná.
- Orientalismus v díle Camille Saint-SaënseŠohajová, Melanie(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2023)Datum obhajoby: 2023-09-08Tato diplomová práce s názvem Orientalismus v díle Camilla Saint- Saënse se zabývá nejprve životopisem skladatele, který je podrobný natolik, aby se čtenář obeznámil s životními cestami skladatele. Poté jej text seznámí také s několika událostmi, které Saint- Saënse ovlivnili. Zmíní i instrumentální skladby s orientálními prvky, mezi nimiž se řadí například Suite Algérienne op. 60, Valse canariote op. 88, Afrika op. 89 a nebo také Orient et Occiddent op. 25. Práce se zabývá rozsáhleji Klavírnímu koncertu F dur č. 5 op. 103, u něhož nalezneme několik notových ukázek a také stručný rozbor každé věty. V této práci je také zahrnuta opera Samson a Dalila, která je orientální svým námětem a také částí Bacchanale.
- Pedagogická hudba Hannse EisleraLejsek, František(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2024)Datum obhajoby: 2024-06-19Tato diplomová práce se zabývá Pedagogickou hudbou Hannse Eislera, která se skládá ze tří částí pro sólový klavír a jedné části pro smyčcové trio. V první kapitole je představen skladatelův život a dílo. Druhá kapitola se věnuje Pedagogické hudbě Hannse Eislera a popisuje okolnosti vzniku tohoto cyklu. V podkapitole je vypsáno i skladatelovo kompletní klavírní dílo. Následující kapitoly představují čtyři části cyklu Pedagogická hudba – Klavírní kusy pro děti op. 31, Sedm klavírních kusů op. 32, Sonatinu op. 44, Preludium a fugu na téma B-A-C-H op. 46. Hlavní část práce se zabývá důkladnou analýzou jednotlivých skladeb. Cílem práce je představit čtenářům tyto instruktivní skladby za pomoci analýzy skladeb a rozšířit jejich povědomí o různých kompozičních metodách.