Hudební a taneční fakulta - HAMU / Music and Dance Faculty
Permanentní URI pro tuto komunitu
Procházet
Procházet Hudební a taneční fakulta - HAMU / Music and Dance Faculty podle Klíčová slova "19.-21. století"
Nyní se zobrazuje 1 - 7 z 7
Výsledků na stránku
Možnosti řazení
- Historie a vývoj pedálu velkého bubnu a bicí soupravyKočí, Jakub(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2019)Datum obhajoby: 2019-06-12Cílem této práce s názvem Historie a vývoj pedálu velkého bubnu u bicí soupravy je seznámit čtenáře s vývojem pedálu a jeho postupnými změnami, kterými procházel od svého zárodku po součastnost. Patřičná pozornost bude zaměřena na techniky hraní na pedál a jejich pozitivní a negativní stránky. Dalším velkým rozborem této práce je popis pedálu dle různosti mechanismů, technických vlastností, dispozic a také užití materiálů, ze kterých se pedál skládá. Aby čtenář porozuměl kontextu práce, je zapotřebí zmínit přehled historických zdokonalení bicí soupravy jako takové, které paralelně hráli velikou roli právě při vývoji mechanisu pedálu. V závěru práce je popsán správný posed při hraní, jak jej doporučují jiní bubeníci a taktéž i já na základě vlastní zkušenosti. A v konečné fázi práce je také komentář známého bubeníka s jeho pohledem na techniku hraní.
- Historie interpretace a poznání evropské hudby v JaponskuKeiko, Michiyo(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2015)Datum obhajoby: 2015-09-14Historie evropské hudby v Japonsku: Jak se proměňuje její vnímání, chápání i interpretace v průběhu posledních 150 let. Japonsko, za vlády tokugawského šógunátu dlouhodobě uzavřené světu, bylo po připlutí amerických válečných lodí v roce 1853 nuceno o rok později svou izolaci ukončit. Dnes je tomu již více než 150 let od chvíle, co si tato země začala osvojovat západní hudbu a 136 let od chvíle, kdy zde byla západní hudba začleněna do systému školního vzdělávání. 150 let rozhodně není příliš dlouhá doba. Jak se během ní vyvíjel přístup Japonců k západní hudbě? Ve své práci se zamýšlím nad problematikou přijetí a rozvoje západní hudby v Japonsku na pozadí nejen hudebním a obecně historickém, ale beru zde v úvahu i faktory jako vývoj kultury a průmyslu, nebo fyzické a charakterové dispozice Japonců.
- Historie Plzeňské filharmonie a její koncertní mistřiVítečková, Kateřina(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2024)Datum obhajoby: 2024-06-05Plzeňská filharmonie se řadí mezi nejznámější české orchestry. Dosud však nebyla publikována žádná práce, která by se zabývala jak historií, tak i hlavními osobnostmi tohoto orchestru. Cílem této práce je tedy podat kompletní přehled o historickém vývoji Plzeňské filharmonie a také o jejích koncertních mistrech. Kromě popisu klíčových informací o vzniku orchestru a výčtu hlavních historických mezníků až po současnost se práce zabývá také významnými osobnostmi. Mezi ně patří bývalí a současní koncertní mistři a dirigenti, kteří postupně orchestr pozvedli na profesionální úroveň, a vytvořili mu renomé nejen v České republice, ale také v zahraničí. Neméně důležitou součástí práce je pak také kapitola zabývající se rozhovory s osobnostmi Plzeňské filharmonie. Tato práce bude přínosná nejen pro odbornou veřejnost zabývající se hudební historií, ale také pro běžné posluchače klasické hudby, kteří si chtějí rozšířit povědomí o významné kulturní instituci jakou je Plzeňská filharmonie.
- Historie výroby klasických kytar v ČecháchMorkes, Jiří(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2024)Datum obhajoby: 2024-06-05Tato práce pojednává o výrobě klasických kytar v Čechách a její historii. Úvodní kapitola stručně seznamuje čtenáře s výrobou strunných drnkacích nástrojů před vznikem současné klasické kytary a zároveň definuje podobu dnešních nástrojů. Následující kapitola se věnuje českým rodům, ve kterých se kytarářství předává z generace na generaci. Představím jednotlivé osobnosti, jejich osudy a přínos pro rozvoj řemesla. Třetí část pojednává o organizacích majících zásluhy na rozvoji stavby kytar. Čtvrtá kapitola představuje české stavitele kytar dvacátého století. Shrnuje životní příběhy jednotlivých mistrů a specifika jimi zhotovených nástrojů. Závěrečná kapitola se zabývá současnými kytaráři a jejich tvorbou. Informace o nich uvedené jsou získány na základě rozhovorů s jednotlivými mistry.
- Proměny Karlovarského symfonického orchestruBöhm, Lukáš(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2019)Datum obhajoby: 2019-06-06Smyslem diplomové práce je poukázat na zásadní proměny v historii Karlovarského symfonického orchestru (KSO). Diplomová práce je založena především na studiu historických dokumentů, osobních rozhovorech se současným vedením orchestru a na internetových zdrojích. Text je doplněn bohatou fotografickou přílohou. Práce zachycuje zásadní proměny ve vývoji Karlovarského symfonického orchestru od svého vzniku po současnost. Jelikož KSO je nejstarším hudebním tělesem na území České republiky, usiluji v této práci o zachycení těchto proměn, jak na základě historicko-společenských událostí, tak na základě vlivu významných evropských umělců, jakož i na zásadní vliv profesní činnosti vedení orchestru v jednotlivých obdobích života tohoto významného symfonického orchestru. Jednotlivé proměny ve vývoji KSO jsou rozčleněny do stejně označených kapitol. Těžiště práce spočívá především ve zvýraznění příčin nejvýznamnějších událostí, které měly zásadní vliv na další vývoj KSO. Současně chci vyjádřit upřímný obdiv všem uvedeným osobám, bez jejichž vůle a odhodlání by KSO nedosáhl takového postavení v českých kulturních dějinách.
- Trumpetisté České filharmonieHalata, Jakub(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2018)Datum obhajoby: 2018-06-04Tato bakalářská práce představuje trumpetisty, kteří prošli Českou filharmonií od jejího vzniku až po současnost. Krátce shrnuje historii České filharmonie, přináší životopisy jednotlivých hudebníků a přehled jejich nástrojů.
- Trumpetisté Národního divadla MoravskoslezskéhoHalata, Jakub(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2020)Datum obhajoby: 2020-06-25Tato magisterská práce představuje trumpetisty, kteří prošli Národním divadlem Moravskoslezským od jeho vzniku až po současnost. Krátce shrnuje historii divadla, přináší životopisy jednotlivých hudebníků a přehled jejich nástrojů.