Katedra výchovné dramatiky / Department of Drama in Education
Permanentní URI pro tuto komunitu
Procházet
Procházet Katedra výchovné dramatiky / Department of Drama in Education podle vedoucí "FERKLOVÁ, Alžběta"
Nyní se zobrazuje 1 - 6 z 6
Výsledků na stránku
Možnosti řazení
- DĚTSKÁ LITERATURA JAKO INSPIRACE K DRAMATICKÝM DÍLNÁM V LESNÍCH MATEŘSKÝCH ŠKOLÁCHNovotná, Dorota(Akademie múzických umění v Praze.Divadelní fakulta, 2022)Datum obhajoby: 2022-06-28Cílem bakalářské práce je nabídnout lesním mateřským školkám způsob, jak dětem zprostředkovat umělecký literární projev s důrazem na emocionální prožitek, který děti nabydou skrze příběh literárního hrdiny. V mnoha lesních školách věnují čas literatuře jen při odpoledním odpočinkovém čtení, což je vzhledem na rozmanitost literatury a množství dětských knih s lesní tematikou velká škoda. V teoretické části se zabývám charakterizací dítěte předškolního věku, dramatické výchově v lesních mateřských školách a těm metodám a technikám dramatické výchovy, které v nich mohou být využívány. Poslední kapitola teoretické části se věnuje kritériím výběru literární předlohy pro práci s dětmi předškolního věku. V praktické části se věnuji přípravě a realizacím čtyř dramatických dílen, které jsou inspirovány uměleckým literárním textem. V posledních kapitolách praktické části popisuji a reflektuji jednotlivé dramatické dílny a zhodnocuji, do jaké míry jsem dosáhla vytyčených cílů.
- Přínos dramtické výchovy pro začlenění dětí s odlišným mateřským jazykem a jiným sociokultuním znevýhodněním do kolektivu v mateřské školeWaloschková, Anna(Akademie múzických umění v Praze.Divadelní fakulta, 2023)Datum obhajoby: 2023-05-30Počty dětí s odlišným mateřským jazykem, které se vzdělávají v českých mateřských školách se každoročně zvyšuje, po migrační vlně v důsledku války na Ukrajině se počet těchto dětí takřka zdvojnásobil. Zavádění inkluzivních přístupů do všech mateřských škol tak nabývá důležitosti více než kdy předtím. Právě na možnosti uplatňování inkluzivních přístupů a nastavení vhodné podpory pro děti s odlišným mateřským jazykem a jiným sociokulturním znevýhodněním za využití metod dramatické výchovy se zaměřuje i tato práce. Tématem vzdělávání dětí s odlišným mateřským jazykem se na odborné i metodické rovině zabývá mnoho českých i zahraničních autorů. Tato práce jej však pojímá z jiné perspektivy. Jejím hlavním záměrem je poukázat na přínos dramatické výchovy pro začlenění dětí s odlišným mateřským jazykem do kolektivu v mateřské škole, a to jak v adaptačních fázích, tak v průběhu jejich dalšího vzdělávání s důrazem na vytváření přijímajícího a respektujícího prostředí. Tato práce tak může představovat určitou validaci dramatické výchovy jakožto metody inkluzivního vzdělávání zaměřeného na podporu dětí s odlišným mateřským jazykem. Výzkumná část práce má podobu učitelského výzkumu, ve kterém bylo využito analýzy dostupných odborných a metodických zdrojů a jejich následné syntézy v souvislosti s cílem praktické části práce. Praktická část představuje dramatický výchovně-vzdělávací program, který vychází z potřeb dětí, a který se zaměřuje na podporu jazykového rozvoje a interkulturního soužití, čímž směřuje k efektivnímu začlenění dětí s odlišným mateřským jazykem do kolektivu v mateřské škole. Připravený program představuje praktickou ukázku možností využití dramatické výchovy v inkluzivním vzdělávání dětí s odlišným mateřským jazykem a jiným sociokulturním znevýhodněním.
- Syntéza hudební a dramatické výchovy při práci s dětmiŠubertová, Kateřina(Akademie múzických umění v Praze.Divadelní fakulta, 2023)Datum obhajoby: 2023-06-28Bakalářská práce se zabývá propojením dramatické a hudební složky na Základní umělecké škole v Kadani. Teoretická část se zabývá hudební a dramatickou výchovou. Vysvětluje činnosti hudební výchovy a metody a techniky dramatické výchovy, které se dají využít v edukačním procesu s žáky. Dále obsahuje vlastní koncepci, která krátce popisuje připravené hudebně - dramatické lekce. Praktická část je postavena na jednotlivých lekcích, které propojují hudební a dramatickou složku.
- Téma odlišnosti při práci s dětmi předškolního věkuHoušková, Petra(Akademie múzických umění v Praze.Divadelní fakulta, 2019)Datum obhajoby: 2019-06-18Bakalářská práce se zabývá tématem odlišnosti. S tímto tématem pracuje v rámci projektu určeného dětem předškolního věku, využívající metody a techniky dramatické výchovy. Tento projekt vychází z práce s literárním dílem Slon a mravenec od autorky Daisy Mrázkové. Pro toto literární dílo je stěžejní téma odlišnosti a vzájemné akceptace, přijetí. Úvodní kapitoly bakalářské práce obsahují poznatky o předškolním období z hlediska vývojové psychologie, vztahu dítěte předškolního věku a dramatické výchovy a vhodnosti využití některých metod a technik dramatické výchovy při práci s dětmi předškolního věku. Dále se zaměřují na spisovatelku a výtvarnici Daisy Mrázkovou, jejíž kniha slouží jako předloha pro zpracovaný projekt. Druhá polovina práce popisuje a reflektuje realizaci projektu, který proběhl s rámci kroužku dramatické výchovy v DDM Praha 6 se skupinou dětí předškolního věku.
- Využití metod a technik dramatické výchovy se zaměřením na rozvoj čtenářství prostřednictvím čítankových textů u žáků 2. třídy základní školyŽáková, Aneta(Akademie múzických umění v Praze.Divadelní fakulta, 2024)Datum obhajoby: 2024-01-16Bakalářská práce je založena na lekcích podporujících rozvoj čtenářství s využitím metod a technik dramatické výchovy, a to s využitím textů Čítanky nakl. Fraus. Předkládá tak možnosti, výhody či úskalí práce s těmito texty. Lekce jsou zaměřené nejen na procvičování samotné techniky čtení, ale i rozvoj čtenářské gramotnosti a komunikativních kompetencí. Práce je rozdělena na teoretickou a praktickou část. V teoretické části představuje princip výuky čtení pomocí genetické metody, parametry čtenářské gramotnosti a čtenářské strategie. Dále popisuje psychologické předpoklady žáků druhé třídy a z nich vyplývajících vhodných metod a technik dramatické výchovy. V praktické části si autorka vytyčuje cíle projektu, představuje charakteristiku školy i skupiny a předkládá možnosti práce s čítankou. Následují scénáře lekcí, záznamy z jejich realizace a autorčiny reflexe. V závěru autorka reflektuje projekt jako celek a dosažené cíle.
- Využití metod dramatické výchovy se začínající skupinou v mateřské školeTretiagová, Anna(Akademie múzických umění v Praze.Divadelní fakulta, 2023)Datum obhajoby: 2023-06-28Tato práce se zabývá využitím metod a technik dramatické výchovy se začínající skupinou v mateřské škole Na Balkáně. V první části práce jsou nastíněna teoretická témata, která se týkají části druhé, praktické. V praktické části je popsána samotná realizace osmi po sobě jdoucích lekcích, jejich scénáře a reflexe. Lekce se zabývají tématem ztracených věcí a využívají základních dramaticko výchovných metod, které se dají využívat s dětmi ve věku tří až šesti let.