Bakalářské práce / Bachelor's theses
Permanentní URI pro tuto kolekci
Procházet
Procházet Bakalářské práce / Bachelor's theses podle vedoucí "PANOCHA, Jiří"
Nyní se zobrazuje 1 - 9 z 9
Výsledků na stránku
Možnosti řazení
- Historie Plzeňské filharmonie a její koncertní mistřiVítečková, Kateřina(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2024)Datum obhajoby: 2024-06-05Plzeňská filharmonie se řadí mezi nejznámější české orchestry. Dosud však nebyla publikována žádná práce, která by se zabývala jak historií, tak i hlavními osobnostmi tohoto orchestru. Cílem této práce je tedy podat kompletní přehled o historickém vývoji Plzeňské filharmonie a také o jejích koncertních mistrech. Kromě popisu klíčových informací o vzniku orchestru a výčtu hlavních historických mezníků až po současnost se práce zabývá také významnými osobnostmi. Mezi ně patří bývalí a současní koncertní mistři a dirigenti, kteří postupně orchestr pozvedli na profesionální úroveň, a vytvořili mu renomé nejen v České republice, ale také v zahraničí. Neméně důležitou součástí práce je pak také kapitola zabývající se rozhovory s osobnostmi Plzeňské filharmonie. Tato práce bude přínosná nejen pro odbornou veřejnost zabývající se hudební historií, ale také pro běžné posluchače klasické hudby, kteří si chtějí rozšířit povědomí o významné kulturní instituci jakou je Plzeňská filharmonie.
- Historie Severočeské filharmonie Teplice ( od roku 1838 do roku 1945)Kolařík, Tomáš(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2014)Datum obhajoby: 2014-06-02Ve své bakalářské práci se zabývám historií Severočeské filharmonie Teplice a to konkrétně v letech 1838 až 1945. Je rozdělena do pěti hlavních kapitol. První kapitola pojednává jednak o lázeňském hudebním dění v Teplicích a jednak o okolnostech vzniku samotného lázeňského orchestru. Druhá kapitola přináší ucelený přehled osobností jednotlivých kapelníků a představuje je v souvislosti s jejich působením v čele lázeňské kapely. Ve třetí kapitole se dozvídáme o pobytech některých slavných skladatelů v Teplicích, kteří sem často přijížděli nejen do lázní za načerpáním nových sil, ale také za načerpáním inspirace ke své další tvorbě. Čvrtá kapitola, obdobně jako druhá, přináší výčet některých slavných umělců, kteří v Teplicích vystupovali, ať už v roli sólisty či dirigenta. Pátá kapitola s názvem Divadlo v Teplicích okrajově doplňuje pohled na kulturní zázemí Teplic, kde se od roku 1874 rovněž uskutečnilo mnoho koncertů světových hudebních velikánů, o kterých se tato práce zmiňuje v její předchozí, čtvrté kapitole. Práci jsem obohatil o obrázkovou přílohu, zobrazující například historické listiny, dobové fotografie či plakáty koncertů.
- Houslařství v Čechách a na Moravě ve 20.stoletíSchillová, Judita(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2022)Datum obhajoby: 2022-06-14Tato bakalářská práce je zaměřena na české houslařství od jeho vzniku až po současnost. První část se zabývá historií houslařství a druhá část je věnována hodnocení nástrojů. Historická část je rozdělena na dvě podkapitoly, ve kterých jsou zpracovány dvě houslařské školy. Další kapitola pojednává o vybraných českých houslařských rodech. Následující samostatná kapitola je věnovaná houslařskému rodu Bursíků v Brně. V druhé části práce jsou uvedeni různí umělci a jejich české nástroje. Tito umělci odpovídali na soubor otázek, jenž slouží ke zhodnocení jejich nástrojů z obecného i individuálního hlediska.
- Houslová pedagogika na ZUŠ v PrazeKozlova, Patricie(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2023)Datum obhajoby: 2023-09-05Cílem této bakalářská práce na téma „Houslová pedagogika na ZUŠ v Praze“ je shrnutí základních aspektů pro hru na housle. Jelikož se doba rychle posouvá vpřed a mnohdy už jsou metodiky z minulého století v některých ohledech zastaralé nebo pro dnešní začínající houslisty příliš komplikované, ráda bych přispěla houslové pedagogice svými znalostmi z tohoto oboru. Zároveň bych chtěla sdílet zkušenosti za dobu mé pedagogické praxe a shrnout poznatky pedagogů z vybraných pražských základních uměleckých škol. V jednotlivých kapitolách se čtenář seznámí s organizací základních uměleckých škol a s počátky houslové hry, jelikož toto období shledávám za klíčové pro stabilní základy budoucího houslisty.
- Instrumentální komorní tvorba Hanse Krásy:Petříková, Šárka(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2016)Datum obhajoby: 2016-06-06Tato práce obsahuje životopis skladatele Hanse Krásy s přihlédnutím k jeho komorní tvorbě. Hlavním obsahem práce jsou rozbory Krásových kompozic pro smyčcové kvarteto a smyčcové trio s vytčením interpretačních úskalí.
- Ondřej Hás - bakalářský koncertHás, Ondřej(Akademie múzických umění v Praze. Hudební a taneční fakulta AMU, 2009)Datum obhajoby: 2009-05-28
- Petr Iljič Čajkovskij: Koncert pro housle a orchestr D- dur, op. 35Hás, Ondřej(Akademie múzických umění v Praze. Hudební a taneční fakulta AMU, 2009)Datum obhajoby: 2009-05-28Jako téma své bakalářské práce jsem si zvolil rozbor koncertu pro housle a orchestr D dur ,op. 35 od Petra Iljiče Čajkovského- Zde se především zaměřuji na formální a technicko-výrazový rozbor. Životopis skladatele je záměrně jen zevrubný a týká se jen důležitých událostí se skladatelově životě, poněvadž na toto téma bylo již napsáno mnoho publikací.
- Samuil Majkapar jako hudební badatel v oblasti uměleckého výkonuSolotova, Kseniia(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2022)Datum obhajoby: 2022-09-08Bakalářská práce je zaměřena na osobnost Samuila Majkapara a jeho badatelskou a výzkumnou činnost. První kapitola práce pojednává o životě a tvůrčí činností Samuila Majkapara. Ve druhé části se zaměřuji na jeho odborné práce a vybraná témata v oblastí uměleckého výkonu a hudební pedagogiky: o roli pedagoga ve vzdělavacím procesu, o nadání hudebníka a jeho výkonu na podiu. Třetí kapitola je věnována výzkumu hudebného sluchu a metodám jeho rozvijení na základě knihy S. Majkapara „Hudební sluch“.
- Stephane Grappelli - život a dílo, houslová technikaFerenc, Marko(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2016)Datum obhajoby: 2016-06-06Předmětem bakalářské práce na téma Stephane Grappelli – život a dílo, houslová technika je přiblížení zajímavého a rozmanitého života Stephana Grappelliho, jeho různých aspektů, které měly v průběhu času vliv na zrození oboru jazzových houslí a bezpochyby jednoho z nejlepších jazzových houslistů všech dob. Od let jeho dětství strávených v sirotčinci, vlivu bohémského otce, přes pařížskou konzervatoř a uměleckého prostředí pařížského Montmartru, dále období působení v Gregorians, Quintetu of the Hot Club of France, spolupráce s Djangem Reinhardtem až po další životní okamžiky, v průběhu kterých se houslová technika, popsaná v následující časti práce a kterou Grappelli při své hře využíval, dynamicky vyvíjela, a dává základ houslové jazzové improvizaci, která z jeho díla, sice ne hmatatelného a skládajícího se z ucelených skladeb, udělala dokonalý návod pro jazzové houslisty dnešní doby.