Bakalářské práce / Bachelor's theses
Permanentní URI pro tuto kolekci
Procházet
Procházet Bakalářské práce / Bachelor's theses podle vedoucí "PAZDERA, Jindřich"
Nyní se zobrazuje 1 - 20 z 35
Výsledků na stránku
Možnosti řazení
- Alexandr Glazunov a jeho přínos v oblasti houslové tvorbyProkofeva, Mariia(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2024)Datum obhajoby: 2024-09-10Práce pojednává o ruském skladateli Alexandru Konstantinoviči Glazunovovi. V první polovině přibližuje život autora, a to jeho dětství, hudební počátky, následující působení v roli skladatele a dirigenta, revoluční léta, vstoupení do funkce profesora a pak i ředitele Petrohradské konzervatoře. Druhá polovina této absolventské práce je zaměřena na houslovou tvorbu skladatele, včetně stručného popisu vybraných komorních děl a přehledu skladeb, stvořených pro housle jako sólový nástroj nebo jako součást komorního uskupení. Poslední kapitola práce je věnována nejrozsáhlejšímu dílu pro housle od Alexandra Glazunova - Houslovému koncertu a moll. Přibližuje podmínky, které vedly skladatele k stvoření tohoto klíčového houslového díla a jeho poznámky o koncertu, citované z dopisů. Nejdůležitější a závěrečnou částí práce je rozbor koncertu.
- Alexej Aslamas - bakalářský koncertAslamas, Alexey(Akademie múzických umění v Praze. Hudební a taneční fakulta AMU, 2008)Datum obhajoby: 2009-09-07
- Andrej Baran - Magisterský koncertBaran, Andrej(Akademie múzických umění v Praze. Hudební a taneční fakulta AMU, 2007)Datum obhajoby: 2007-05-28
- David Oistrach a jeho zásluhy o sovětskou houslovou tvorbu ve 20. stoletíMartynenko, Ilona(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2016)Datum obhajoby: 2016-06-06Tato bakalářská práce pojednává o Davidu Oistrachovi, velkém houslovém virtuózovi, narozeném na začátku 20. století, a jeho zásluhách o sovětskou houslovou tvorbu ve 20. století. Kromě života je zde také popsáno, jak došlo k seznámení autora s interpretem a jejich vzájemném působení, které má v mnoha případech velký vliv na vznik skladeb, z nichž by řada nevznikla bez přičinění nebo existence Davida Oistracha. Jsou zde též zahrnuty i nahrávky s metráží, některé i z koncertů, kde je právě David Oistrach premiéroval. Díky jeho koncertování se tyto skladby staly celosvětově uznávanými a hranými.
- Eliška Dvorská - koncertDvorská, Eliška(Akademie múzických umění v Praze. Hudební a taneční fakulta AMU, 2007)Datum obhajoby: 2007-05-28
- Erich Wolfgang Korngold a jeho skladby p ro housleValečková, Barbora(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2012)Datum obhajoby: 2012-05-23Ještě v nedávné době byl Erich Wolfgang Korngold ( 1897 - 1957) znám hlavně jako autor filmové hudby. V současnosti se ale naplňuje jeho sen být uznáván jako skladatel hudby absolutní - jeho nejhranější skladbou se totiž stal Houslový koncert D dur. Právě problematikou vzniku a osudů tohoto díla se zabývá hlavní část práce. Doplněna je pak životopisem autora a přehledem dalších jeho skladeb, které jsou houslím věnovány.
- Eva Karová - bakalářský koncertKarová, Eva(Akademie múzických umění v Praze. Hudební a taneční fakulta AMU, 2009)Datum obhajoby: 2009-05-28
- Franz Schubert - houslová tvorbaBalda, Martin(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2014)Datum obhajoby: 2014-06-02V této práci se autor snaží poskytnou čtenáři ucelený pohled na život a dílo Franze Schuberta, významného skladatele počátku 19. století. V první kapitole se autor věnuje Schubertovu životu a důležitým mezníkům, jak v tvorbě, tak i v osobním životě. Souhrn veškeré Schubertovy tvorby můžeme najít v druhé kapitole, kde se také autor práce věnuje komorní tvorbě. Další kapitoly se věnují čistě houslové literatuře a stručnému formálnímu rozboru jednotlivých skladeb.
- Helena Valentová - koncertValentová, Helena(Akademie múzických umění v Praze. Hudební a taneční fakulta AMU, 2007)Datum obhajoby: 2007-05-28
- Houslařství v BrněNovotný, Lukáš(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2012)Datum obhajoby: 2012-05-23Tato bakalářská práce se zabývá brněnskými houslaři. V první kapitole se věnuji historii brněnské hudební kultury. Ve druhé kapitole se zaměřuji na všeobecný vývoj nástrojářství u nás. Třetí kapitola pojednává o houslařích působících v Brně od poloviny sedmnáctého století. Na tuto kapitolu navazuje kapitola čtvrtá, ve které se věnuji brněnským houslařským rodům působícím v současnosti. Tato práce je obohacena o obrázkovou přílohu s hudebními nástroji brněnských houslařů.
- Houslová tvorba Pančo VladigerovaIvanov, Ivan(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2016)Datum obhajoby: 2016-06-06Bakalářská práce je zaměřena na osobnost bulharského skladatele Pančo Vladigerova a přibližuje jeho tvorbu pro housle. Tento skladatel je nesmírně významným pro formování bulharské artificiální hudby a mimořádný je i jeho celosvětový význam.
- Houslové skladby Franze SchubertaSedláček, Michal(Akademie múzických umění v Praze. Hudební a taneční fakulta AMU, 2009)Datum obhajoby: 2009-05-28Tato práce se zabývá rozborem skladeb Franze Schuberta, psaných pro housle a orchestr a pro housle a klavír. První kapitola pojednává o skladatelově životě, v druhé se stručně hovoří o skladatelově komorní tvorbě. Těžiště je ve třetí kapitole, ve které se jednotlivě rozebírají všechny skladby pro housle. Též nastinuje situace, za kterých vznikaly, jejich postavení a působnost na koncertních pódiích a také se zde hovoří o problémech spojených s interpretací těchto skladeb a o situaci, proč nepatří tyto skladby mezi přední repertoárové kusy. Čtvrtá kapitola patří ke krátkému nástinu k interpretaci.
- Houslové sonáty Sergeje ProkofjevaMichalová, Pavla(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2013)Datum obhajoby: 2013-06-05Tato bakalářská práce se zabývá houslovými sonátami Sergeje Prokofjeva. Práci jsem rozdělila do pěti kapitol. V první kapitole uvádím stručný životopis Sergeje Prokofjeva. Následující čtyři kapitoly se věnují Sonátě č .1 a č. 2 pro housle a klavír, Sonátě pro sólové housle a Sonátě pro dvoje housle. V úvodu kapitoly uvádím vždy okolnosti vzniku sonáty. Kapitoly jsou rozděleny do podkapitol. Každá podkapitola se věnuje rozboru jedné věty sonáty.
- Husle v diele W. A. MozartaSlimáková, Zuzana(Akademie múzických umění v Praze. Hudební a taneční fakulta AMU, 2006)Datum obhajoby: 2006-05-30V mojej práci se zaoberám skladbami, ktoré napísal W.A.Mozart pre husle. V prvej kapitole uvádzám vzťah Mozarta k husliam, Jeho začiatky pri poznávaní tohoto strunového nástroja, stručný priezez Mozartovým životom a prešla som stručne chronologickým sledom niektorých jeho kompozícií. Jeho dielo s využitím huslí je obrovské, ja som sa obmezila v ďalších dvoch kapitolách iba na niektoré skladby, a sice, husľové koncerty a niektoré huslové sonáty s doprovodom klavíra.
- Huslová tvorba Eugena SuchoňaKarová, Eva(Akademie múzických umění v Praze. Hudební a taneční fakulta AMU, 2009)Datum obhajoby: 2009-05-28Práca sa zaoberá životom a dielom významného slovenského hudobného skladatel ´a Eugena Suchoňa, so zameraním na jeho husl´ovú tvorbu. Súčast´ou práce je charakteristiky jeho hudobných výrazových prostredkov, spôsob výstavby jeho hudobných diel a kapitola venovaná rozboru jeho husl´ovej tvorby.
- Johann Sebastian Bach sonáty a partity pro sólové housle BWV 1 001 - 1006Chudý, Vít(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2012)Datum obhajoby: 2012-05-23Tato práce si klade za cíl napomoci studiu Bachových Sonát a partit.Je rozdělena do dvou hlavních částí. První část nese název Historie. Zabývám se zde formami Sonát a partit, životem J.S.Bacha spojeným s houslemi a houslovou tvorbou a také působištěm v Köthenu,jako místem dokončení Sonát a partit. Druhá část , nazvaná Interpretace se zabývá interpretačními otázkami a problémy tohoto díla a také uvádí konkrétní příklady - charakteristiku vybraných sólistů a následné srovnání. Tento subjektivní výběr interpretů je na základě rozdílností časových epoch, ve kterých se nahrávka uskutečnila či výraznou odlišností použité techniky při interpretaci Sonát a partit. Část Interpretace nemá za cíl vyhodnotit "nejlepší nahrávku". Její význam spočívá ve srovnání interpretů různých epoch a násleném zmapování vývoje interpretace díla J.S.Bacha.
- Josef Slavík - Houslový virtuóz a skladatel ( v kontextu české i světové hudby)Valentová, Helena(Akademie múzických umění v Praze. Hudební a taneční fakulta AMU, 2007)Datum obhajoby: 2007-05-28Tato práce přibližuje významnou osobnost v českých dějinách, houslistu a skladatele Josefa Slavíka, rodáka z Jince u Hořovic. Pojednává se v ní o jeho životě od prvopočátků na Pražské konzervatoři, přes nesnadnou cestu do ciziny, kde se mu podařilo prosadit se a zaujmout nejen hudební kritiku, ale najít své široké publikum a příznivce, až po jeho tragickou smrt v pouhých 27mi letech života. Zejména je zde kladena pozornost na jeho styky s význačnými českými i světovými osobnostmi, ať už hudebníky, či příslušníky vyšší společností. Popsána je tu jeho strhující osobitá a nadčasová hra, která je přirovnávána k samotnému Paganinimu! V neposlední řadě je zde uvedena i Slavíkova skladatelská činnost. V této práci je nastíněna situace a poměry v tehdejší době, pro lepší pochopení kontextu všech událostí.
- Joseph Haydn - otec sm. kvarteta a rozbor jeho opusu 76.Tošovský, Simon(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2022)Datum obhajoby: 2022-09-08Bakalářská práce se zaměřuje na vrcholné komorní dílo Josepha Haydna, op.76 „Erdödy“ pro smyčcový kvartet. V první části uvedu autorův život, jeho důležité kroky v dospívání jak v kompozici, tak ve společnosti, a také jeho nejpodstatnější životní milník; místo kapelníka na dvoře Esterházy. Poté jej uvedu do kontextu vznikajícího hudebně-klasicistního slohu, a společně s rozborem dvou věkem velmi odlišných děl poukáži na autorův vývoj v řemeslu díky dlouholeté kompoziční zkušenosti provázané s důkladným vzděláním.
- Karel Hofmann-životní a tvůrčí cesta houslistyLukš, Stanislav(Akademie múzických umění v Praze. Hudební a taneční fakulta AMU, 2009)Datum obhajoby: 2009-09-07Autor této práce se snaží pojednat o životě Karla Hoffmanna , který nemalou měrou přispěl k proslavení české kvartetní školy i hudby vůbec. Na rozdíl od většiny stávající literatury, která se zabývá v první řadě Českým kvartetem, se soustřeďuje zejména na osobu jeho primária Karla Hoffmanna a na jeho mimokvartetní aktivity i životní osudy. Snaží se položit do vzájemných souvislostí významné události v Hoffmannově životě a důležité milníky ve vývoji Českého kvarteta. S odstupem času se autor práce pokouší nabídnout známé události z nového pohledu a v neposlední řadě chce tímto vzdát hold osobnosti Karla Hoffmanna, jehož přínos v oblasti komorní hudby i sólové hry byl vskutku zakladatelský.
- Ladislav Kupkovič - profil významného skladatele se zaměřením na jeho houslovou tvorbuHledíková, Terézia(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2022)Datum obhajoby: 2022-06-14Práce pojednává o slovenském skladateli Ladislavovi Kupkovičovi. V první půlce se zaměřuje na jeho život a působení v roli hudebního skladatele, pedagoga a interpreta. Rozebírá problematiku emigrace do Německa v 60. letech 20. století. V druhé polovině se zaměřuje na jeho houslovou tvorbu, především Houslový koncert č. 7 a virtuózní skladbu Souvenir.