Katedra dirigování / Department of Conducting
Permanentní URI pro tuto komunitu
Procházet
Procházet Katedra dirigování / Department of Conducting podle vedoucí "MÁTL, Lubomír"
Nyní se zobrazuje 1 - 3 z 3
Výsledků na stránku
Možnosti řazení
- Koncert se symfonickým orchestremŽidek, Tomáš(Akademie múzických umění v Praze. Hudební a taneční fakulta AMU, 2007)Datum obhajoby: 2007-06-04
- Leoš Janáček : Glagolská mšeKružík, Robert(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2015)Datum obhajoby: 2015-09-02Skladby Leoše Janáčka mně byly vždy velmi blízké. Vyrůstal jsem při jejich poslechu a mnohokrát jsem jako dítě vyslechl opery v Janáčkově divadle, kde můj otec dlouhá léta působil. Proto se s velkým zájmem nořím do díla Glagolská mše, jelikož jsem si také jistý, že je to nosný materiál pro napsání diplomové práce. V této práci se budu zaměřovat z největší části na srovnání interpretací, protože interpretovat Janáčka lze, jak nám ukázal čas, mnohými způsoby a jen těžko lze určit, který je ten správný. Jakožto brněnský rodák mám blízko k " brněnské" tradici provozování mistrovských děl. Především se tedy zaměřím na srovnání brněnské tradice s interpretací Sira Charlese Macherrase, jenž se zasloužil o propagaci Janáčkovy hudby ve světě.
- Stabat Mater jako hudební formaŽidek, Tomáš(Akademie múzických umění v Praze. Hudební a taneční fakulta AMU, 2007)Datum obhajoby: 2007-06-04Práce "Stabat Mater jako hudební forma" s rozborem Foersterovy kantáty pojednává o vzniku sekvence Stabat Mater dolorosa, básnické i obsahové struktuře, liturgickém zařazení a především o četnosti a typologii jejího hudebního zpracování. Pro dokreslení problematiky uvádí různé překlady a parafráze této proslulé básně do češtiny v kontextu strofických písní a zejména pak rozbor kantáty Stabat Mater, op. 56 z pera Josefa Bohuslava Foestera, který toto lyrické vokální dílo naplnil jednak formální jednotou v duchu ceciliánské reformy církevní hudby a jednak specifickým hudebně výrazovým obsahem.