Bakalářské práce / Bachelor's theses
Permanentní URI pro tuto kolekci
Procházet
Procházet Bakalářské práce / Bachelor's theses podle vedoucí "ČERNÍK, Roman"
Nyní se zobrazuje 1 - 5 z 5
Výsledků na stránku
Možnosti řazení
- Experimentální poezie a její divadelní zpracování jako prostředek výuky češtiny pro cizinceBučková, Aneta(Akademie múzických umění v Praze.Divadelní fakulta, 2020)Datum obhajoby: 2020-09-01Práce představuje tvořivou dílnu zabývající se divadelním zpracováním české experimentální poezie. Původním cílem dílny bylo využít tento žánr na pomezí literatury a výtvarného umění jako prostředek výuky češtiny pro cizince. Práce začíná stručným vhledem do problematiky využití dramatické výchovy ve výuce cizích jazyků. Dále charakterizuje žánr experimentální poezie a analyzuje konkrétní básně vybraných českých autorů. Jádrem textu je příprava tvořivé dílny a její reflexe. Dílna, určená vysokoškolským studentům a studentkám, pracuje s básněmi Ladislava Nováka a Václava Havla prostřednictvím metod dramatické výchovy. Vzhledem k pandemii nemoci covid-19 práce reflektuje průběh dílny nikoliv s původně plánovanými cizojazyčnými mluvčími, ale s náhradní skupinou složenou z rodilých mluvčích češtiny a nevěnuje se lingvodidaktickým, nýbrž pouze dramatickovýchovným cílům.
- Možnosti a úskalí metod a postupů dramatické výchovy ve firemním vzdělávání dospělýchHurych, Matyáš(Akademie múzických umění v Praze.Divadelní fakulta, 2022)Datum obhajoby: 2022-06-28Tato bakalářská práce se zabývá využitím metod a technik dramatické výchovy v rámci firemního vzdělávání. V praktické části popisuje a hodnotí využití metod a technik dramatické výchovy v rámci firemních workshopů, které se týkaly přechodu na tyrkysovou formu řízení organizace.
- Proměna pohádkového motivu v různých kulturáchKohoutová, Lenka(Akademie múzických umění v Praze.Divadelní fakulta, 2018)Datum obhajoby: 2018-06-26Abstrakt: Tato práce se věnuje konkrétnímu pohádkovému motivu – narození atypického dítěte. Práce se žáky staršího školního věku v osmi lekcích umožnila zkoumat a porovnávat tento motiv z hlediska odlišných kultur – evropské, indické a vietnamské. Jedním z cílů projektu bylo zmapovat situaci, jaké povědomí mají žáci o tomto žánru. Na vybraném motivu žáci pracovali společně na čtyřech pohádkách. V teoretické části jsou shrnuty základní informace o historii a dělení pohádek. Tato část také zahrnuje kapitolu o možnostech dramatické výchovy a její využití v práci s literárním textem. Praktická část je věnována kazuistice skupiny, samotné realizaci, skutečnému průběhu lekcí a vyvozením závěrů. Pozornost je zaměřena především na vnímání tohoto motivu žáky a nahlížení na něj z různých úhlů pohledu. Tato práce sleduje i posun ve vnímání pohádky dětmi jako specifického žánru pro široké využití.
- Radovanovy radovánky – projekt s dětmi předškolního věkuSenderáková, Barbora(Akademie múzických umění v Praze.Divadelní fakulta, 2023)Datum obhajoby: 2023-01-10Tato práce se zabývá využitím dramatické výchovy v mateřské škole se zaměřením na rozvoj prosociálního chování dětí předškolního věku. Teoretická část se zabývá předškolním vzdělávání, specifiky dramatické výchovy v mateřské škole a definuje prosociální chování jako takové. Praktická část představuje školní projekt, který je inspirován Svěrákovými knihami „Radovanovy radovánky…“. Obsahuje metodiku projektu, popis realizace a konečnou evaluaci.
- Vnímání místa a architektury v něm prostředky dramatické výchovyHejduková, Františka(Akademie múzických umění v Praze.Divadelní fakulta, 2019)Datum obhajoby: 2019-06-18V této bakalářské práci se zabývám možnostmi, jak propojit obor architektury a dramatické výchovy. V první části popisuji teoretická a tematická východiska vedoucí k projektu, který se snaží vzbudit v dětech zájem o své okolí prostřednictvím dramaticko – výchovných metod. Dále zachycuji přípravnou fázi projektu a jeho následnou realizaci. V závěrečné části práce je celý projekt zhodnocen a jeho výsledky jsou porovnány s teorií. V poslední kapitole se soustředím na to, zda byly naplněny jeho cíle a navrhuji možnosti dalšího směřování.