Bakalářské práce / Bachelor's theses
Permanentní URI pro tuto kolekci
Procházet
Procházet Bakalářské práce / Bachelor's theses podle oponent "KLUSÁKOVÁ, Veronika"
Nyní se zobrazuje 1 - 3 z 3
Výsledků na stránku
Možnosti řazení
- Christianity and Occultism in Queer Experimental CinematographyKriška, Adrián(Akademie múzických umění v Praze.Filmová a televizní fakulta, 2023)Datum obhajoby: 2023-09-11The aim of the work is to examine and re-evaluate the relationship between christianity and occultism in queer experimental cinematography and question coexistence of these two supposedly contradictory subjects. The work will try to define what queer experimental cinematography precisely is, and in order to achieve this result it will analyse three audiovisual works from authors connected with queer experimental film, starting with one the earliest homoerotic film Fireworks by Kenneth Anger, through Derek Jarman's Sebastiane and In the Shadow of the Sun and concluding with A Fire in My Belly by David Wojnarowicz. The thesis will seek its parallels and answers via feminist, queer and leftist perspectives based also on personal observations.
- Za hranice normativity. Na hranici kolektivního kvír aktivismu a uměníMyslíková, Lucie(Akademie múzických umění v Praze.Filmová a televizní fakulta, 2024)Datum obhajoby: 2024-06-27Bakalářská práce se v kontextu současné české kvír umělecké scény zabývá koncepty různých podob politického vzdoru, o kterých ve své práci mluví například José Estaban Muñoz, Eve Kosofsky Sedgwick, Jack Halberstam nebo Ann Cvetkovich. Ty spojuje přesvědčení, že ve společnosti, která si cení úspěchu, produktivity a konformity, může být stejný duch kreativního experimentování a subverze, jaký charakterizuje i kvír eskapismus, radikálním aktem odporu a způsobem, jak rozviklat dominantní mocenské struktury. Zpochybňováním normativních cílů a vytvářením nových postupů založených na principech D.I.Y., radikální péči a důrazu na kolektivnost, hrají nezávislé LGBTQ+ aktivity zásadní roli při prosazování vize inkluzivnějšího a spravedlivějšího světa, a zároveň tak v tomto ohledu není těžké hledat paralely v trendech současného výtvarného umění. Autor*ka tak, stejně jako zmíněné*í teoretič*ky, prozkoumává velmi nejasnou hranici mezi aktivismem a uměním a na vybraných lokálních příkladech zkoumá role, které konkrétní kvír a/nebo umělecké kolektivy a počiny sehrály při utváření prostorů, které nabízí možnost úniku a zejména osvobození nejen pro LGBTQ+ komunitu. Práce se bude zabývat následujícími otázkami: Jakými způsoby a tématy je současné české umění ovlivňováno kvír praxí? Proč je kvírnes praxe a nikoliv jenom teorie a jak kvír praxe souvisí s aktivismem? Jaká je role kvír archivů a jaký mají význam pro zachování kvír historie? Jaké jsou hlavní cíle a strategie feministických a kvír uměleckých platforem v Česku? Jak mohou různé formy umění sloužit jako prostředky kvír eskapismu a jak se tento únik proměňuje v transformační sílu?
- Zobrazování bájných bytostíHendrychová, Marina(Akademie múzických umění v Praze.Filmová a televizní fakulta, 2022)Datum obhajoby: 2022-09-14Práce se zabývá fascinací člověka monstry. Soustředí se především na vlkodlaky a měňavce, jakožto na bytosti, v kterých je zastoupena zároveň lidskost i monstrozita. Práce nabízí možnost sympatizovat a napojit se na monstra, skrze lidskou jinakost. Vnímá monstrozitu, jako široké spektrum, bez jasných hranic a kategorií. Práce dále prozkoumává zobrazování sexualizovaných monster a jeho širší souvislosti. Rozebírá bestie jako možná zrcadla potlačovaných identit a tužeb. Na příkladu furry komunit demonstruje představu fantaskních příšer jako nástrojů, k sebevyjádření a sebepřijetí.