Bakalářské práce / Bachelor's theses
Permanentní URI pro tuto kolekci
Procházet
Procházet Bakalářské práce / Bachelor's theses podle oponent "PENK, Stanislav"
Nyní se zobrazuje 1 - 5 z 5
Výsledků na stránku
Možnosti řazení
- Dechová technika z pohledu předních českých trombonistůLédlová, Veronika(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2023)Datum obhajoby: 2023-09-07Tato práce se zabývá problematikou dechové techniky při hře na trombon a je založená na názorech a poznatcích zkušených hráčů z českého prostředí. Dechová technika je jedním z nedůležitějších aspektů hry na nástroj a snad každý mladý trombonista se během svého vývoje potýkal s problémy v této oblasti. Cílem práce není najít a popsat jednu správnou cestu, ale má sloužit jako pomůcka při objevování a budování vlastní a jedinečné fungující cesty. Materiály byly nasbírány prostřednictvím rozhovorů založených na předem připravených otázkách. V závěrečném shrnutí jsou uvedeny nejdůležitější zkušenosti, na kterých se dotazovaní shodli a lze je tedy víceméně považovat za obecně platné. Kromě svých vlastních myšlenek a zkušeností přikládám i poznatky, které nejsou zmiňovány tak často, ale zároveň je považuji za neméně důležité. V práci najdete i příklady metodik, cvičení, videí a odkazů na významné osobnosti, které mohou cestu k vaší správné dechové technice usnadnit.
- Historie a stavba baskřídlovky a její využití v praxiPavíček, Tomáš(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2023)Datum obhajoby: 2023-06-01Předmětem bakalářské práce je poskytnout ucelený přehled o historii, konstrukci, výrobě a využití baskřídlovky v současnosti. Baskřídlovka je významný žesťový nástroj, který si vydobyl své místo v historii. První kapitola je věnována historickému kontextu a postupnému vývoji nástroje, jsou zde popsána různá technická řešení, která reagovala na dobové výzvy. Výsledky úsilí jsou reprezentované typy žesťových nástrojů. Pozornost je věnovaná také nástrojáři V. F. Červenému, který mnoho žesťových nástrojů sám vyvinul. Práce se zabývá i konkrétními technickými řešeními, která formovala podobu dnešních nástrojů. Zmíněné jsou i typy strojiva, která se u baskřídlovek používají. Druhá kapitola pojednává o kompletním výrobním procesu baskřídlovky. Jsou zde popsané charakteristiky materiálu, výroba menších i větších dílů baskřídlovky, metody výrobních postupů i jejich silné a slabé stránky. V navazující kapitole jsou uvedení významní výrobci žesťových nástrojů, u kterých jsou popsány různé modely nástroje a jejich konstrukční odlišnosti. V poslední, čtvrté kapitole jsou pak popsány různé způsoby využití baskřídlovky v současné době. Pozornost je věnovaná symfonickým a dechovým orchestrům i výuce na základních uměleckých školách.
- Jaroslav Zeman - dirigent a skladatelThuma, Zdeněk(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2021)Datum obhajoby: 2021-06-15Hlavním cílem této práce je shromáždit a utřídit informace o Jaroslavu Zemanovi, který je významnou osobností české dechové hudby. Jaroslav Zeman je dirigent a skladatel, který dlouhá léta působil ve vojenských hudbách. Svou vojenskou kariéru završil jako náčelník Vojenské konzervatoře v Roudnici nad Labem. Jaroslav Zeman je autorem velkého množství skladeb a také úprav skladeb jiných autorů.
- Konkurzní orchestrální party trombonu a jejich interpretacePudlovský, Šimon(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2024)Datum obhajoby: 2024-09-05Práce pojednává o několika důležitých konkurzních orchestrálních partech trombonu. Nastiňuje hudební i mimohudební kontext skladby, z níž daný part pochází, analyzuje daný notový materiál a nabízí čtenáři pohled na jeho interpretaci. Dále poukazuje na možné technické nástrahy konkrétních hudebních výňatků s důrazem na hraní v praxi. Cílem je podat čtenáři potřebné informace k možnému zlepšení interpretace daných hudebních výňatků a upozornit na nástrahy, kterých si čtenář doposud nemusel všimnout. Analyzované orchestrální party jsou v důležitých a klíčových aspektech hry pro jasné pochopení exaktně slovně vysvětleny. Smyslem práce je hráčům na trombon pomoci s porozuměním konkrétních hudebních výňatků a jejich následným užití u konkurzu.
- Proměny České filharmonie na přelomu 20. a 21. stoletíBesuch, Lukáš(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2024)Datum obhajoby: 2024-09-05Bakalářská práce se zabývá vývojem České filharmonie od svého založení a především pak změnami, jimiž toto hudební těleso prošlo po roce 1989, protože muselo v krátké době reagovat na kulturní potřeby společnosti, která po desítkách let získala svobodu a nastoupila na cestu budování demokracie. Česká filharmonie se stala jedním z pilířů nové demokratické kultury a v nejlepším slova smyslu i jejím vývozním artiklem. Zejména ve věci budování vynikajícího mezinárodního renomé tak navázala na předcházející mnohaletou tradici, musela ale reagovat i na zcela nové impulzy. Bakalářská práce nejprve shrnuje okolnosti vzniku České filharmonie a jejího vývoje do roku 1989. Zaměřuje se na charakteristiku volby repertoáru a způsobu, jakým hudební těleso muselo reagovat na tehdejší společenský tlak. Následně se zabývá obdobím po roce 1989 s přesahem do prvního desetiletí 21. století, kdy se na postu šéfdirigenta vystřídalo několik osobností (J. Bělohlávek, G. Albrecht, V. Ashkenazy, Z. Mácal), i následnou éru stability spojovanou s působením Jiřího Bělohlávka (2012-2017). Bude se věnovat strategiím volby repertoáru, realizace významných koncertních i nahrávacích projektů, zahraničních výjezdů a spolupráce s veřejností. Bakalářská práce představuje Českou filharmonii jako moderní symfonické těleso, které spolupracuje s vynikajícími osobnostmi soudobého hudebního světa, hostuje na předních zahraničních scénách a vyvolává zaslouženou pozornost nejen na domácí, ale i mezinárodní úrovni.