Bakalářské práce / Bachelor's theses
Permanentní URI pro tuto kolekci
Procházet
Procházet Bakalářské práce / Bachelor's theses podle oponent "REJLEK, Vladimír"
Nyní se zobrazuje 1 - 20 z 20
Výsledků na stránku
Možnosti řazení
- Altový trombonTriebenekl, Jan(Akademie múzických umění v Praze. Hudební a taneční fakulta AMU, 2007)Datum obhajoby: 2007-05-25Tato diplomová práce pojednává o užití altového trombonu v rámci různých historických epoch a o jeho vývoji, během nějž získal daný nástroj svou dnešní podobu. Rovněž se zabývá otázkou použití tohoto nástroje pro provedení prvního partu v trombonové skupině v orchestru a popisuje konkrétní situace, kdy tomu tak být nemohlo. Současně s altovým trombonem se má bakalářská práce nevyhne ani sledování nástroje tenorového, který je s tématem úzce spjat.
- Anglická tubová školaŠčurek, Ladislav(Akademie múzických umění v Praze. Hudební a taneční fakulta AMU, 2011)Datum obhajoby: 2011-06-06Bakalářská práce je zaměřena na anglickou tubovou školu. Obsah práce je rozdělen do čtyř velkých kapitol, jež jsou dále děleny do podkapitol, a doplněny poznámkami pod čarou a obrazovými přílohami na konci práce. První kapitola popisuje historii a vývoj tuby. Zaměřuje se na nástroje, které byly vytlačeny a nahrazeny tubou - serpent, ofikleida a ruský fagot. Druhá kapitola přibližuje významné skladatele anglické tubové školy 20. století Ralpha Vaughana Williamse a Edwarda Gregsona. Třetí kapitola popisuje nevýznamnější tubové koncerty výše uvedených autorů, a to tubový koncert Ralpha Vaughana Williamse, který složil roku 1954, a tubový koncert Edwarda Gregsona, který složil roku 1976. Tyto koncerty se považují za nejhranější a nejznámější na světě. Čtvrtá kapitola podává základní informace o významných interpretech anglické tubové škole John Fletcher, Patrick Harrild, James Gourlay a Philip Bramwell Catelinet.
- Černý M.: Bakalářský koncertČerný, Michal(Akademie múzických umění v Praze. Hudební a taneční fakulta AMU, 2011)Datum obhajoby: 2011-09-01
- Česká filharmonie a její tubistéPatcelt, Miroslav(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2014)Datum obhajoby: 2014-06-09Tématem této bakalářské práce je Česká filharmonie a její tubisté. Práci rozděluji do tří kapitol a jejich podkapitol. V první kapitole píši o historii orchestru a jejich významných dirigentech. Ve druhé kapitole představuji jednotlivé tubisty, kteří byli v České filharmonii stálými hráči. Druhou kapitolu a její podkapitoly považuji za stěžejní část této bakalářské práce. Třetí kapitola je věnována rozhovoru se současným tubistou České filharmonie Karlem Malimánkem. Jako přílohu přikládám CD s fotografiemi dirigentů a tubistů České filharmonie.
- David Prchlý: Bakalářský koncertPrchlý, David(Akademie múzických umění v Praze. Hudební a taneční fakulta AMU, 2010)Datum obhajoby: 2010-06-07
- František Kmoch a Kmochova hudbaChmelař, Martin(Akademie múzických umění v Praze. Hudební a taneční fakulta AMU, 2010)Datum obhajoby: 2010-06-07Abstrakt Ve své práci popisuji činnost Františka Kmocha se svou kapelou. V 1. kapitole se věnuji životu kapelníka Františka Kmocha a jeho skladatelskému dílu pro dechový a smyčcový orchestr. Ve 2. kapitole se zabývám působením orchestru za vedení Kmocha od jeho založení po Kmochovu smrt. Též zde zmiňuji význam a práci orchestru při národním obrození ve vlasti a zájezdy do zahraničí. Poslední kapitolou představuji všechny nástupce ve vedení orchestru po současnost.
- Herzog Pavel: Bakalářský koncertHerzog, Pavel(Akademie múzických umění v Praze. Hudební a taneční fakulta AMU, 2009)Datum obhajoby: 2009-06-15
- Jiří Pauer: Koncert pro lesní roh a orchestrPrchlý, David(Akademie múzických umění v Praze. Hudební a taneční fakulta AMU, 2010)Datum obhajoby: 2010-06-07Má bakalářská práce se nazývá Jiří Pauer Koncert pro lesní roh a orchestr. Na základě rozboru tohoto koncertu bych rád upozornill na významnou českou skladatelskou osobnost 20. století. Práce je rozdělena do dvou kapitol. První se věnuje samotné skladatelově osobě, jeho životu, uměleckému postavení a zaměření. Poté je podrobně uveden seznam jeho hudebního díla, kde je ke každému dílu připojeno datum vzniku, nástrojové obsazení, rok vydání a nakladatelství a další důležité informace. Druhá kapitola je podrobným rozborem Koncertu pro lesní roh a orchestr. Zajímavé detaily rozboru jsou doplněny názornými ukázkami. V Závěru shrnuji své získané poznatky a poukazuji na význam koncertu v dnešní hudební praxi.
- Jožka Matěj a tvorba pro žesťové nástrojeČerný, Michal(Akademie múzických umění v Praze. Hudební a taneční fakulta AMU, 2011)Datum obhajoby: 2011-09-01Ve své bakalářské práci se zabývám životem a dílem Jožky Matěje, který během svého života výrazně ovlivnil vývoj české, především trombonové literatury. Dále se také zmiňuji o několika přátelích Jožky Matěje, kteří na něj během jeho skladatelské činnosti velmi zapůsobili.
- Lesní roh v dechovém kvintetuTriebeneklová, Adéla(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2014)Datum obhajoby: 2014-06-09Tématem této bakalářské práce je Lesní roh v dechovém kvintetu. Práci rozděluji do osmi kapitol s podkapitolami. V prvních kapitolách se zmiňuji o vývoji komorní hudby a lesního rohu. V dalších kapitolách se zaměřuji na soubor dechového kvinteta, tvorbu Antonína Rejchy a jeho život. Ve své práci odkazuji na nejhranější dechové kvintety, významná pražská dechová kvinteta, rozhovory s hráči na lesní roh a na závěr své práce uvádím tabulku česko - slovenských autorů, kteří komponovali dechové kvintety od poloviny 20. století až po současnost.
- Martin Chmelař: Bakalářský koncerChmelař, Martin(Akademie múzických umění v Praze. Hudební a taneční fakulta AMU, 2010)Datum obhajoby: 2010-06-07
- Miroslav Smrčka: Bakalářský koncertSmrčka, Miroslav(Akademie múzických umění v Praze. Hudební a taneční fakulta AMU, 2010)Datum obhajoby: 2010-06-07
- Ščurek L. : Bakalářský koncertŠčurek, Ladislav(Akademie múzických umění v Praze. Hudební a taneční fakulta AMU, 2011)Datum obhajoby: 2011-06-06
- Sto zvířat, legenda českého Ska, čtvrt s toletí na scéněKlazar, Tomáš(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2016)Datum obhajoby: 2016-06-06Tato práce se zabývá dvaceti pětiletou existencí kapely Sto zvířat, která jako jedna z nejvýraznějších skupin porevoluční hudební scény úspěšně funguje i v současnosti. Autor se snaží nalézt odpovědi na otázku, proč právě tato kapela vydržela na výsluní tak dlouho. Práce popisuje příčiny vzniku Sto zvířat, definuje žánr ska, přináší kompletní biografii a diskografii skupiny a snaží se představit i další hudební aktivity současných členů souboru.
- Triebenekl Jan : Bakalářský koncertTriebenekl, Jan(Akademie múzických umění v Praze. Hudební a taneční fakulta AMU, 2007)Datum obhajoby: 2007-05-25
- Tuba a jazzRadová, Tereza(Akademie múzických umění v Praze. Hudební a taneční fakulta AMU, 2006)Datum obhajoby: 2006-06-15Bakalářská práce ?Tuba a jazz? pojednává o historickém průřezu dějinami jazzu s ohledem na použití tuby v nich. Nastiňuje možnosti výuky tubisty v oblastech jazzového frázování, vedení basové linky a improvizace. Obsahuje jmenný seznam světových jazzových tubistů s jejich životopisy.
- Výuka hry na trombon pro začátečníkyKárník, Václav(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2016)Datum obhajoby: 2016-06-06Bakalářská práce Výuka hry na trombon pro začátečníky pojednává o výuce, praktické metodice, literatuře a motivaci žáků ve hře na trombon pro začínající hráče. Zaměřuje se hlavně na konkrétní postupy, jako jsou předpoklady pro hru na trombon, výběr nátrubku, držení nástroje, nátisk, nasazení a dýchání. Práce je rozdělena do čtyř kapitol. První kapitola pojednává o samotných počátcích studia hry na trombon. Druhá kapitola se zabývá metodickými postupy, kde je pojednáno o nátiskových a dechových cvičeních, rozvoji techniky, způsoby hry legáta a o vyučovacích hodinách. Třetí kapitola je věnována trombonové literatuře pro začátečníky a čtvrtá kapitola je o motivaci žáků a možnostech, jakým způsobem žáky ke hře na trombon inspirovat.
- Západočeský symfonický orchestr Mariánské Lázně, historie a současnostSmrčka, Miroslav(Akademie múzických umění v Praze. Hudební a taneční fakulta AMU, 2010)Datum obhajoby: 2010-06-07Dovolte mi zde představit historii a současnost Západočeského symfonického orchestru Mariánské Lázně. Myslím, že se jedná o specifický a zároveň velmi dobrý orchestr. Jeho tradiční kulturní hodnota a vysoká umělecká kvalita je spolu s neutuchajícím a neustále vzrůstajícím zájmem publika, ať z řad lázeňských hostů nebo občanů Mariánských Lázní, potvrzením toho, že symfonická hudba patří do světově proslulého lázeňského města.
- Ženy ve hře na žesťové nástrojeKolafová, Barbora(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2019)Datum obhajoby: 2019-06-03Bakalářská práce se zabývá hrou žen na žesťové nástroje. Objasňuje fyzické dispozice žen v porovnání s muži. Práce zjišťuje počet zaměstnaných žen v českých profesionálních symfonických orchestrech. Obsahuje rozhovory s interpretkami na lesní roh, trubku, trombon a tubu a shrnuje jejich zkušenosti a rady. Zabývá se také vlivem těhotenství a mateřství při hře na nástroj.
- Život a dílo jazzového trumpetisty a hudebního skladatele Jaromíra HniličkyHerzog, Pavel(Akademie múzických umění v Praze. Hudební a taneční fakulta AMU, 2009)Datum obhajoby: 2009-06-15Tato práce se zabývá životem a dílem jazzového trumpetisty a