Diplomové práce / Master's theses
Permanentní URI pro tuto kolekci
Procházet
Procházet Diplomové práce / Master's theses podle oponent "HALAŠ, Adam"
Nyní se zobrazuje 1 - 8 z 8
Výsledků na stránku
Možnosti řazení
- Absolventské představení - "Rh+"Pikalík, Daniel(Akademie múzických umění v Praze. Hudební a taneční fakulta AMU, 2009)Datum obhajoby: 2009-06-08
- BalagániHorák, Roman(Akademie múzických umění v Praze. Hudební a taneční fakulta AMU, 2007)Datum obhajoby: 2007-05-30Komediální studie lidí a loutek inspirována ruským jarmarečným divadlem Balagan.
- ExilMléčková, Zuzana(Akademie múzických umění v Praze. Hudební fakulta AMU, 2008)Datum obhajoby: 2008-06-10
- Hovory s Jindřiškou KřivánkovouFröhlichová, Marie(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2016)Datum obhajoby: 2016-09-12Cílem této práce je zachytit principy tvorby Jindřišky Křivánkové, profesně starší a zkušenější divadelní performerky a konfrontovat její způsob myšlení a kreativity s vlastními názory na uměleckou tvorbu, stejně jako dovednostmi, získanými během studia na HAMU. Text se nejprve věnuje stručnému přehledu aktivit Jindřišky Křivánkové od počátku dodnes. Poté se snaží specifikovat Jindřiščin divadelní vývoj, okolnosti a hlavní aspekty jejího uměleckého zrání, podobně též vliv konkrétních osobností, které pomohly utvářet její svébytný pohled na divadlo. Následuje debata o nejrůznějších aspektech umělecké tvorby a tvůrčího procesu, ve vzájemné konfrontaci nás dvou, v němž se dotýkáme nejen obecných věcí týkající se kultury a divadla, ale také přístupu k němu.
- Mléčková Zuzana : ExilMléčková, Zuzana(Akademie múzických umění v Praze. Hudební fakulta AMU, 2008)Datum obhajoby: 2008-06-10
- Šašci současnostiPetrák, Matěj(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2024)Datum obhajoby: 2024-09-06V této práci se zabývám pojmem šašek, jakožto těžko zařaditelné postavy, z hlediska žánru. Šašek zasahuje do sfér uměleckých, politických a dokonce i sociálně antropologických. Navazuji na svou předešlou bakalářskou práci, ve které jsem upřesňoval rozdíl pojmů šašek, kašpárek a clown. V této práci používám záměrně slovo clown s odkazem k Borisu Hybnerovi. V českém prostředí se může používat také slovo klaun to však může vyvolávat jiné asociace, které již nesouvisí s předmětem výzkumu. Zaměřil jsem se tehdy na jejich historický vývoj, nejvýznamnější představitele a přednesl taktéž teorii možné existence pozůstatků odkazu šaška do současnosti. V bakalářské práci uvádím několik současných umělců, kteří tyto hodnoty, dle autora, drží. Nyní se v magisterská práci zaměřuji na současnost a ony zmíněné umělce. Kladu si otázku: Udržuje se opravdu vědomě odkaz šaška v současné umělecké tvorbě?. Oslovil jsem 30 umělců, teoretiků a tvůrců z českého prostředí a vedl s nimi rozhovory. Během těchto rozhovorů se otevřely i další podtémata a otázky, které mohou lépe zachytit podstatu šaška a jeho místo v moderní společnosti. Kde se bere inspirace k postavě šaška? Může podle nich dnes šašek existovat? Jaký vztah k této bytosti mají samotní umělci? Proč jsou tito umělci často bráni za revoltující tvůrce? Na všechny tyto otázky jsem dostal odpovědi a skládám je do závěru který odpovídá na hlavní položenou otázku. Odkaz šaška se opravdu vědomě udržuje a je niterným základem pro současné scénické uměnÍ.
- Současný herec v mimickém divadleKřivánková, Jindřiška(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2013)Datum obhajoby: 2013-09-09Tato práce pojednává o úloze současného herce v mimickém divadle. Zabývá se otázkou autorství a fyzickou existencí herce na jevišti. Vychází z analýzy absolventského představení Jindřišky Křivánkové Lovci a na základě rozboru inscenace pojmenovává principy autorského divadla a současného herectví.
- Zdravotní klaunVláčilová, Michaela(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2012)Datum obhajoby: 2012-09-06Stručná charakteristika: Tato magisterská práce se snaží popsat občanské sdružení Zdravotní klaun a především práci tzv. zdravotních klaunů ? umělců navštěvujících dětské i dospělé pacienty v nemocnicích. Jedná se o novou tvůrčí disciplínu tvořenou mladými umělci, jež v rámci tzv. zdravotní klauniády užívají vybrané umělecké postupy oboru ve prospěch zlepšení kondice pacientů nebo lidí postižených nejrůznějšími neduhy. Humánní instituce využívající umělecké prostředky je již dnes považována v nemocnicích za součást léčebného procesu a to zejména u vážných onemocnění. Umělec svým osobitým přístupem vyvolává u pacienta dobrou náladu a zejména smích, který v organismu pacienta podporuje pozitivní procesy zvyšující účinnost prováděné léčby. V této magisterské práci je proveden základní výzkum této nové a stále se formující disciplíny, který se opírá o konkrétní poznatky umělců věnujících se oboru, ve snaze abstrahovat obecné závěry a využít jejich poznatků pro osvětlení povahy nové disciplíny.