Procházet podle oponent "ČIHÁK, Martin"
Nyní se zobrazuje 1 - 20 z 25
Výsledků na stránku
Možnosti řazení
- Děti sledující noční vlakyReich, Michal(Akademie múzických umění v Praze. Filmová a televizní fakulta AMU, 2008)Datum obhajoby: 2008-09-15Vnitřní svět dospívajícího kluka, který si neví rady se svým okolím. Jeho frustrace přeroste v tragickou událost.
- Dům v exiluKolmačka, Benjamín(Akademie múzických umění v Praze.Filmová a televizní fakulta, 2020)Datum obhajoby: 2020-09-10Práce je analýzou filmu Jonase Mekase Lost Lost Lost, předmětem zkoumání je korelace mezi stylem a formou reprezentace prostoru a autorovým vztahem k němu. Téma je nahlíženo perspektivou literárně teoretické studie Poetika prostoru francouzského filosofa Gastona Bachelarda.
- Expozice dokumentárního filmuElšík, Tomáš(Akademie múzických umění v Praze.Filmová a televizní fakulta, 2018)Datum obhajoby: 2018-09-26Diplomová práce Expozice dokumentárního filmu / determinace hrubým materiálem se zabývá specifickými vlastnostmi narace v dokumentárním filmu s ohledem na střihovou skladbu. Vychází ze současných teorií naratologie, které aplikuji při analýze mého filmu Central bus station. V první části diplomové práce se zabývám jakostí dokumentárního filmu ve vztahu k jeho vzniku, realitě, pravdě a narativní tříaktové struktuře. Tyto poznatky nadále používám při definování alternativní narativní formy tří aktové struktury filmového díla. V závěrečné části se zabývám, jak v praxi přistupovat k hrubému materiálu a jak ovlivňuje práci na expozici dokumentárního filmu. Diplomová práce je orientovaná tak, aby její poznatky mohly být využity pro praxi střihače.
- Film jako fosílie: Poznámky z Eremocénu Viery ČákanyovéKozáková, Tereza(Akademie múzických umění v Praze.Filmová a televizní fakulta, 2023)Datum obhajoby: 2023-09-12Diplomová práce se zabývá posledním filmem z trilogie Viery Čákanyové Poznámky z Eremocénu a nahlíží jej skrze pojmy antropocén, fosílie a samota. Tyto pojmy uvádím do současného kontextu skrze fenomény, které se vyskytují ve společnosti a zároveň odkazují k filmu. Takovými fenomény myslím například ztrátu jedinečnosti vlivem algoritmu, riziko vzniku nové totality, jež funguje v digitálním prostoru nebo destrukce planety vlivem klimatické krize, která se objevuje už ve výtvarném umění na konci 19. století, kdy vyobrazuje například smog v přístavu. Analýzou filmu pak dokládám, jakým způsobem film pracuje sám se sebou jako s médiem ve smyslu fosílie, kterou právě “vykopala” umělá inteligence.
- Filmový jazyk a film na hranici jazykaBrothánek, Adam(Akademie múzických umění v Praze. Filmová a televizní fakulta AMU, 2006)Datum obhajoby: 2006-09-20Tato práce se zabývá problematikou filmu jako jazykového systému a to především s ohledem na střihovou skladbu. V první části vysvětluje obecné základy jazykového systému a možné aplikace lingvistické disciplíny ve filmové teorii i praxi, které dokládá na tvůrčích koncepcích autorů Griffitha a Ejzenštejna. Dále práce shrnuje poznatky filmového strukturalismu jako převládajícího pohledu na filmovou teorii a naznačuje problematiku filmové gramatiky. Druhá část práce se vymezuje vůči jazykovým teoriím filmu, spojeným výhradně s hranou, narativní kinematografií, a pokouší se odhalit prostředky specificky filmové, jež dokládá na alternativních tvůrčích přístupech k filmovému médiu.
- JeveníKulka, Jan(Akademie múzických umění v Praze.Filmová a televizní fakulta, 2018)Datum obhajoby: 2018-06-13Tato diplomová práce je pokusem o formulování osobního manifestu filmového tvůrce. Jde o pokus o reflexi současné situace z hlediska tvůrčího, technologického, společenského i historického. Pokus o nalezení vlastní odpovědi na základní ontologickou otázku: co je film? Co je to světlo? Jaká je povaha vztahu tvůrce a aparátů, které používá. To vše s důrazem na praktické naplnění těchto úvah. Jako případová studie je proto součástí také kapitola věnovaná speciálnímu promítacímu aparátu jménem Pramítačka, která je ztělesněním, výsledkem i iniciátorem výše popisovaných úvah.
- Jump cut, střih poskakující po konvencích kontinuální vazbyKozáková, Tereza(Akademie múzických umění v Praze.Filmová a televizní fakulta, 2018)Datum obhajoby: 2018-09-13Tato bakalářská práce nahlíží diskontinuální střihový postup - jump cut v kontextu teoreticko-historickém, tak v rámci tří filmových analýz pak i praktickém a významovém. Teoretická část této práce slouží k uvědomění si základních principů střihové skladby a zejména pak definuje okolnosti, které stojí za úspěšnou vazbou záběrů obecně. V další části textu je věnován prostor technické stránce jump cutu a s tím souvisejícím aspektům, které jsou určující pro jeho skladebnou kvalitu. V této části je také zkoumán historický původ jump cutu na příkladech filmů, kde se objevuje vůbec prvně, popřípadě uvědoměle. Do značné míry je zde rozvedeno, nakolik a jakým způsobem k jeho popularizaci přispěla dobová filmová kritika. A konečně analýzy tří vybraných filmů, které zkoumají jak technicky “povedený” jump cut, tak i případy, kdy se tak nestalo, mají za cíl konkrétně charakterizovat význam i provedení jump cutu a jeho vliv na diváka v rámci příběhu analyzovaných děl a zda, popřípadě za jakých okolností jump cut přispěl k výslednému celku díla, či nikoliv.
- Komiks a film - komikso-filmový slovníkKovář, Vladimír(Akademie múzických umění v Praze. Filmová a televizní fakulta AMU, 2007)Datum obhajoby: 2007-09-19Příbuznost komiksu a filmu se zdá být na první pohled více než zřejmá. Práce se pokouší objasnit do jaké míry je tato příbuznost reprezentována shodami či rozdíly obou zmíněných, potažmo, jak je obsaženo v názvu, na základě řeči obou médií se pokouší nalézt převodníky, po jejichž definici by se komiks ve své adaptabilitě přiblížil více povaze scénáře.
- Křivka v n-té dimenziOraský, Jan(Akademie múzických umění v Praze. Filmová a televizní fakulta AMU, 2009)Datum obhajoby: 2009-10-08Pro mou práci mi byl inspirací text, který se věnuje úloze křivolaké čáry jako estetické jednotce. K přesnějšímu pochopení mého záměru jsem si zvolil teoretickou studii profesora Josefa Valušiaka. Jeho text je mi inspirací pro rozvoj vlastních úvah, které vychází ze zamyšlení se nad uměleckou hodnotou tvarů, křivek a jejich průběhu. Ony pomyslné křivolaké čáry či křivky naplňují naše okolí a výrazně ovlivňují naše vnímání světa. Tato jejich vlastnost se samozřejmě promítá i do umělecké tvorby filmového díla a také do jeho vnímání ze strany diváka. Práce využívá teoretickou úvahu zkušeného filmového umělce jako podklad pro nástavbu o teorii křivolakých čar.
- Led vinyReich, Michal(Akademie múzických umění v Praze. Filmová a televizní fakulta AMU, 2008)Datum obhajoby: 2008-09-15Ledviny jsou klíčový orgán pro lidský život
- Listening Toward the Voice: Hamaguchi Ryusuke's Articulation of SpeechChen, Yu-Ying(Akademie múzických umění v Praze.Filmová a televizní fakulta, 2024)Datum obhajoby: 2024-09-06This thesis investigates the unique use of speech in Hamaguchi Ryusuke's films through the frameworks of Emmanuel Levinas's concept of Visage and Michel Chion's theory of the three modes of listening. Hamaguchis films are distinguished by the beauty of the human voice and the strategic articulation of speech to offer diverse listening experiences for the audience. By analyzing Hamaguchis narrative layout and his unique approach to speech, the study reveals how the act of listening is integral to his cinematic expression. Key scenes from his films demonstrate how different articulations of speech and modes of listeningcausal, semantic, and reducedcontribute to the depth and authenticity of his cinematic expression, highlighting the roles of the narrator, interlocutor, and reciter. The research delves into the sound phenomenon in the voice of speech in film. This approach highlights the integral role of speech in shaping the narrative and sound landscape of Hamaguchi's films, offering a fresh perspective on the significance of listening in cinema.
- Montážní poetika v narativních filmech Nicolase RoegaBöhm, Michal(Akademie múzických umění v Praze.Filmová a televizní fakulta, 2023)Datum obhajoby: 2023-06-26Střihová skladba představovala nejvýraznější znak autorského rukopisu britského režiséra Nicolase Roega (1928–2018). Přesto však doposud nevznikla práce, která by se monograficky zaměřovala právě na studium jeho montáže. Tato disertace si bere za cíl tento nedostatek vykompenzovat a zaměřuje se proto na komplexnější zkoumání Roegovy montážní poetiky. Studie představuje a analyzuje Roegovu montáž jako nástroj dvou funkcí, které jsou mezi sebou vzájemně provázané: Funkce narativní a funkce imaginativní. V případě funkce narativní se střihová skladba podílí na konstrukci syžetu i na formování vypravěčské poetiky. V případě funkce imaginativní funguje montáž jako svého druhu komentář či sémantické gesto, prostřednictvím kterého se autor vyjadřuje nejen k ději svých filmů, ale i k tématům, které děj přesahují. Metodologicky práce vychází ze způsobu naratologické a poetické analýzy tak, jak ji představil David Bordwell. Práce je rozdělena do dvou oddílů. V prvním z nich je v nechronologickém pořadí představena pětice nejvýraznějších filmů Nicolase Roega (Walkabout, Muž, který spadl na Zemi, Teď se nedívej, Bad Timing a Performance). Každá z kapitol postupně odhaluje specifické, ale zejména obecnější montážní a narativní postupy, které Roeg ve svém díle užíval. V druhém oddíle jsou napříč celou jeho filmografií představena jeho ústřední témata (paměť, mysl, čas a sex), a zejména způsob, jakým je skrze montáž rozpracovával. Průběžně dochází i ke komparaci s dalšími tvůrci a filmy – Roegovými předchůdci, jejichž montáž byla s tou jeho kladena do souvislostí (Ejzenštejn, Lester, Resnais), tak i s jeho následovníky, kteří se k jeho montážnímu odkazu hlásili (Nolan, Soderbergh). V práci jsou představeny vlastní pojmy montáž mysli a montážní šifra, které postihují charakteristický znak Roegovy poetiky.
- Narativní trhliny a jejich kompenzaceHoffmann Polenský, Tomáš(Akademie múzických umění v Praze.Filmová a televizní fakulta, 2014)Datum obhajoby: 2014-10-09Narativní trhliny jsou dramaturgické chyby, které narušují divákovo vnímání příběhu a fikčního světa filmu. Na příkladu divácky nejúspěšnějších českých filmů z let 2000-2010 práce analyzuje konkrétní narativní trhliny a zamýšlí se nad otázkou, jak mohou být tyto filmy úspěšné, přestože vykazují významné nedostatky ve vyprávění příběhu. Práce hledá odpověď na tuto otázku z pohledu diváka i tvůrce. Na základě kognitivistických filmových teorií popisuje autokompenzační procesy, které divák při sledování filmu aplikuje, a popisuje také mechanismy atrakce, jimiž tvůrce narativní trhliny zakrývá.
- Obraz svět(l)a ve virtuálním nekonečnuKrutský, Dominik(Akademie múzických umění v Praze.Filmová a televizní fakulta, 2012)Datum obhajoby: 2012-09-19Vztah člověka k novým technickým principům se teprve utváří. Z mého pohledu, podpořeného prostudovanou literaturou, se často přehlíží fatální změny, související právě s nástupem totálního obklopení virtuálním světem, vytvářející lidské existenci zcela nové podmínky pro veškeré bytí. Podle určité hypotézy bylo právě umění vždy tím nejvýstižněji formulovaným "záznamem" ve kterém se obraz lidské společnosti ukazoval jak pro současné pozorovatele tak i následným generacím. Nekladu si za cíl, bez možnosti časového odstupu rozřešit tuto, do jisté míry, neuchopitelnou problematiku. Důvod pro výběr tématu - Obraz svět(l)a ve virtuálním nekonečnu - je čistě v rovině potřeby se k této otázce vyjádřit.
- Odcizení, pohyb, prostor, čas. Motivická analýza road movies Wima Wenderse: Léto ve městě (1970), Alice ve městech (1973), Chybný pohyb (1975), V běhu času (1976) a Paříž, Texas (1984).Garduňo, Rolando(Akademie múzických umění v Praze.Filmová a televizní fakulta, 2022)Datum obhajoby: 2022-09-16Předkládaná diplomová práce se soustředí na analýzu vztahu, v jakém se spolu nacházejí motivy pohyb, prostor, čas a téma psychologický stav odcizení způsobený vykořeněností; a to v rámci práce německého filmaře Wima Wenderse věnované filmům žánru road movie: Léto ve městě (1970), Alice ve městech (1974), Chybný pohyb (1975), V běhu času (1976) a Paříž, Texas (1984). Díky jejich vzájemné formální blízkosti a provázanosti tyto filmy tvoří jeden narativní celek, a proto je můžeme chápat jako jedno vyprávění na stejné téma. Analýza je prováděna z hlediska naratologie s cílem studovat vztahy mezi motivem a tématem, aby bylo možné lépe pochopit, jak se vyprávění v divákovi vyvíjí. Jednotlivé kapitoly práce jsou věnovány popisu dějových linií pěti filmů, z nichž je pak vypracována taxonomie dějových okruhů seskupených do jednoho celku s cílem stanovit, v jaké podobě se ukazuje hlavní téma příběhu, definovat charakteristiku pohybových časoprostorových motivů a jejich přímý vztah k tématu, a nakonec pochopit jejich narativní funkci v celém díle.
- Raný videoartBrabcová, Evženie(Akademie múzických umění v Praze. Filmová a televizní fakulta AMU, 2008)Datum obhajoby: 2008-09-15Práce mapuje vznik a ranou fázi videoartu jakožto období, v němž se jednak formuje vztah umělců k videotechnologii a jednak skrze tuto technologii utváří i svébytná forma uměleckého vyjádření. Na příkladech konceptuálně pojatých videí 5 autorů (Joan Jonas, Bruce Naumann, Shigeko Kubota, Steve Partridge a Charlemagne Palestine) jsou představeny jednotlivé způsoby práce s video obrazem. Důraz je kladen na vztah stylistických prostředků a technologie. Skrze motiv práce zminovaných umělců s reálným časem je demonstrováno, jak technologie určuje časoprostorovou rovinu díla. Zohledňován je také kontext uměleckých směrů 60. a 70. let a jejich vliv na výrazové prostředky videoartu.
- Smysl montážeVavrečka, Ondřej(Akademie múzických umění v Praze.Filmová a televizní fakulta, 2016)Datum obhajoby: 2016-10-14Práce kombinuje dva přístupy k popisu kinematografie. odpovídají vlastnostem, které má každá filmová slepka. práce zohledňuje její slučující a rozlučující funkci.
- Střihová skladba flashbacku v sovětských filmech o Velké vlastenecké válceDulskaia, Elvira(Akademie múzických umění v Praze.Filmová a televizní fakulta, 2019)Datum obhajoby: 2019-09-12Táto práce se zabývá analyzou kinematografického výrazového prostředku, známého jako flashback, v sovětských filmech šedesátých a sedmdesátých let, jejichž tématem je Velká vlastenecká válka. V práci se podrobně rozebírají tři filmy a jeden televizní seriál, v nichž je flashback použit originálním, anebo naopak velmi příznačným pro toto filmové období způsobem. Cílem práce je ukázat široké významové a formální možnosti filmového flashbacku, a také přibližit českému čtenáři některé méně známé sovětské filmy.
- Stylova analýza střihové skladby v rané tvorbě Alexeje Germana: Prověrka osudem, Dvacet dnů bez války, Můj přítel Ivan LapšinDulskaia, Elvira(Akademie múzických umění v Praze.Filmová a televizní fakulta, 2022)Datum obhajoby: 2022-09-16Táto magisterská práce se zabývá analyzou střihové skladby a výrazových prostředku v třech filmech sovětského a ruského režiséra Alexeje Jurjeviče Germana. V práci se rozebírají filmy Prověrka osudem, Dvacet dnů bez války a Můj přítel Ivan Lapšin. Střihová skladba je v nich analyzována v kontextu dalších filmových složek: režie, kamerové práce, dramaturgie a práce se zvukem. Cílem práce je prozkoumat střihovou skladbu v rané tvorbě Alexeje Germana a ukázat vývoj jeho autorského stylu.