Procházet podle oponent "KROFTA, Josef"
Nyní se zobrazuje 1 - 6 z 6
Výsledků na stránku
Možnosti řazení
- Hledání kouzla divadlaHapponen, Linnea(Akademie múzických umění v Praze. Divadelní fakulta AMU, 2006)Datum obhajoby: 2006-06-14Hledáni kouzla divadla je podle nazvu, teoretické hledáni autora ve světě divadla. Práce je rozdělena na čtyři časti, první hledá formy, druhá způsoby a třetí provozovatele kouzla. Čtvrtá část odráží z autorovy vlastní konkrétní zkušenosti v divadle, zvlášť v divadelní skupině Krepsko, a to s nahlížením před, během a po představení. Cílem tohoto psaní je rekapitulovat některé autorovy myšlenky, pochybnosti a víry po deseti lety práce v a kolem divadla.
- Hledání principů zapojení seberežie při tvorbě herecké postavy.Glogarová, Štěpánka(Akademie múzických umění v Praze. Divadelní fakulta AMU, 2011)Datum obhajoby: 2011-09-16Autorka si ve své práci klade za cíl pojmenovat vlastní herecké postupy. Uvažuje o tom, jaké by si herec měl stanovit cíle na začátku práce, jak může probíhat objevování nových hereckých rovin při práci na postavě. Ve své práci se autorka zabývá komplexností vybavení herce a snaží se definovat pojem seberežie. Je přesvědčena o tom, že neopomenutelnou součástí herecké práce je proces hledání, který nikdy nesmí skončit. Reflektuje, jak vypadá herecká práce za podmínky, že se herec nechá překvapovat sám sebou a vším, co se k práci na postavě váže. Je pro ni důležitá herecká samostatnost. K objasnění zvolené problematiky užívá konkrétních příkladů z vlastních zkušeností, které získala zejména při práci s holandským tanečníkem a performerem Frankem ven de Venem na přípravě představení Kočka v pytli. Autorka dokumentuje své osobní zkušenosti detailními popisy klíčových hereckých cvičení, která s Frankem van de Venem obsolvovala.
- Marketing divadlaSulženko, Jiří(Akademie múzických umění v Praze. Divadelní fakulta AMU, 2011)Datum obhajoby: 2011-03-31Tato práce by neměla být marketingovou příručkou, návodem, jak dělat "dobrý divadelní marketig". Jejím cílem je pohlédnout za základní marketingové kategorie směrem k trendům, současnému vývoji, a to jak v technikách marketingové komunikace, tak v trendech diváckých preferencí a životního stylu diváků. Měla by tak pomoci lépe pochopit změny, které se za posledních několik let v oblasti marketingu udály. A zároveň shrnout zásadní témata marketingu a marketingové praxe.
- Nový cirkusSmadiš, Luděk(Akademie múzických umění v Praze. Divadelní fakulta AMU, 2011)Datum obhajoby: 2011-02-15
- Pohybové techniky a zákonitosti - tvůrčí svoboda vyjádřeníRiedlbauchová, Veronika(Akademie múzických umění v Praze. Divadelní fakulta AMU, 2009)Datum obhajoby: 2009-09-17Riedlbauchová, Veronika: Pohybové techniky a zákonitosti - tvůrčí svoboda vyjádření, diplomová práce, Divadelní fakulta Akademie múzických umění v Praze, Praha 2009, 111 str. Autorka se ve své diplomové práci zaměřuje na výchovu otevřeného a všestranného herce a režiséra skrze pohyb. Vychází přitom z osobní zkušenosti s pohybovým herectvím, se kterým se seznámila při dvouletém studiu na Institut del Teatre v Barceloně, a ze své umělecké praxe. Zdůrazňuje, že současné divadlo stále na pohyb, jako na jednu z nejdůležitějších jevištních složek, zapomíná, a v detailní reflexi představuje různé pohybové techniky a zákonitosti, které obohatí herce i režiséra o celou škálu vyjadřovacích možností, a dovedou je tak k tvůrčí svobodě. Autorka přitom akcentuje empirický přístup při hledání divadelního výrazu a uvádí celou řadu konkrétních cvičení. Ukazuje také způsoby, jak využívat znalostí konkrétních technik v moderní praxi. Práce je rozčleněna na dva oddíly. První oddíl Řeč těla se zaměřuje na obecné zákonitosti pohybu a jeho divadelní sdělnost. V první kapitole autorka sleduje pohyb jako specifickou složku jevištního díla, ve druhé jako součást divadelního jazyka. Zkoumá pohyb a jeho energii, pohybový výraz a jeho schopnost vyjevovat emoce postav, pohyb ve vzájemné interakci s prostorem a časem, pohyb ve vztahu ke zvuku a slovu. Ve třetí kapitole vyzdvihuje nutnost celoživotního rozvíjení a tréninku herce a režiséra, který v nich posiluje tvořivost a činní je rovnocennými partnery. Ve druhém oddíle Jak využít techniky masky v současné praxi se pak detailně zaměřuje na využití znalostí konkrétních dvou technik masek v širší divadelní praxi. Čtvrtá kapitola představí práci s neutrální maskou podle metody Jacquese Lecoqa a její využití pro tvorbu jevištní postavy. Poslední, pátá kapitola se věnuje staré technice komedie dell´arte a jejího využití pro výuku improvizace. Tato kapitola je novátorská v tom, že představuje praktický návod, jak vycvičit herce v improvizačních schopnostech v rámci celé jevištní kompozice.
- Principy alternativního divadla v současné praxi profesionálních loutkových divadel v Evropě mimo EU.Krstić, Marija(Akademie múzických umění v Praze.Divadelní fakulta, 2013)Datum obhajoby: 2013-02-07Tato práce probírá proces přípravy inscenace Kniha džunglí podle motivů povídek Rudiarda Kiplinga na základě originální současné adaptace textu pro loutkové představení. Zvláštnost toho procesu spočívá ve specifických společensko - politických podmínkách na post - jugoslávském Balkánu, resp. v Záhřebu, kde představení bude realizované začátkem 2013. Podmínkou pro uvádění představení v institučních podmínkách bylo ucházení se o mezinárodní grant, který podporuje spolupráci s Balkánem. Klíčovými tématy projektu se staly otázky tolerance jinakosti a inkluze nedostatečně reprezentovaných skupin. Na základě osobní zkušenosti se specifickými předsudky lidí na Balkáně jsem vypracovala režijní koncept pro loutkové představení s prvky nového cirkusu, které atraktivním způsobem popularizuje zdravé společenské hodnoty mezi dětmi v cílové věkové skupině (5 - 11 let). Tato teze je reakcí na situaci v současném loutkářství ve zmíněné části Evropy. Vzhledem k tomu odůvodňuje moje tvůrčí rozhodnutí pro režijní koncept představení a reflektuje úsilí o získaní grantové podpory.