Bakalářské práce / Bachelor's theses
Permanentní URI pro tuto kolekci
Procházet
Procházet Bakalářské práce / Bachelor's theses podle Klíčová slova "20. století"
Nyní se zobrazuje 1 - 5 z 5
Výsledků na stránku
Možnosti řazení
- Česká filharmonie v průběhu politických krizí 20.stoletíKolářová, Milena(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2023)Datum obhajoby: 2023-06-06Tato práce se věnuje historii a příběhům České filharmonie, které se odehrály v průběhu nejvýznamnějších politických krizí 20. století. V jednotlivých kapitolách se budu zabývat konkrétními událostmi politického dění a jejich dopadem na chod orchestru. Popíši, jaká převažovala ve filharmonii atmosféra a jak se vyvíjela dramaturgie v momentech, kdy si těleso procházelo jednotlivými historickými momenty. Představím nejvýraznější osobnosti, které se za celou dobu působení tělesa významně podílely na jeho existenci. Jejich spletité životní příběhy budou součástí samostatných kapitol. V neposlední řadě seznámím čtenáře s pamětmi současných členů České filharmonie na předrevoluční dobu v 80. letech minulého století, na samotnou sametovou revoluci a na události, které po ní následovaly. Jejich memoáry jsou cennou součástí této práce.
- Jiří Pauer a komorní tvorba s převahou smyčcových nástrojůMazancová, Pavla(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2017)Datum obhajoby: 2017-06-07Tato bakalářská práce s názvem Jiří Pauer a komorní tvorba s převahou smyčcových nástrojů je rozdělena do tří kapitol. První kapitola se věnuje skladatelově osobě, jeho studiu, profesím a hudební řeči. Druhá část se zabývá sepsáním všech dostupných komorních děl pro smyčcové nástroje Jiřího Pauera. K většině skladeb je připojen datum vzniku a prvního uvedení, rok vydání a nakladatelství, dostupná nahrávka, stručná analýza a okolnosti vzniku díla. Ve třetí části jsou zařazeny vzpomínky jeho studentů. V závěru shrnuji své získané poznatky.
- Kytarová tvorba v díle anglických autorů 20.stoletíČonka, Jan(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2023)Datum obhajoby: 2023-06-06V této bakalářské práci zkoumám život a kytarové díla anglických skladatelů 20. století. Vyzdvihuji i velký přinos kytaristy Juliana Breama, který se o tento repertoár zasloužil. Cílem této práce je prozkoumání všech kytarových děl od zmíněných skladatelů. Poukazuji na veškeré okolnosti vzniku děl i jejich inspirační zdroje. V druhé kapitole se zabývám životem Juliana Breama. Zabývám se jeho přístupem ke kytarovému repertoáru a jeho zásluhu o rozšíření mnoho dalších kytarových skladeb, které i nahrál na své alba. Tento počin napomohl k lepšímu propagování těchto děl. V praktické části bakalářské práce zkoumám interpretační záměry třech kytarových virtuózu na dílo Five Bagatelles od Williama Waltona.
- Nejvýznamnější osobnosti České harfové školy 20.stoletíHädler, Roxana(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2019)Datum obhajoby: 2019-06-04Práce se zabývá životem a činností představitelů české harfové školy. Nejvýznamnějším osobnostem jsou v práci věnovány jednotlivé kapitoly s podkapitolami o jejich pedagogické činnosti a dalšími zajímavostmi. V závěru práce jsou pak zmíněna jména, jejichž nositelům se v rámci rozsahu práce nepodařilo věnovat celou kapitolu, a případně další doplňující informace o české harfové škole.
- Prehľad slovenských violončelistov 20. storočiaŠkoda, Juraj(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2024)Datum obhajoby: 2024-09-10Táto bakalárska práca sa zameriava na významných slovenských violončelistov 20. storočia a ich prínos pre vývoj violončelovej hry a hudobnej kultúry na Slovensku. Cieľom práce je zmapovať životné osudy a umeleckú činnosť vybraných osobností, zhodnotiť ich vplyv na formovanie violončelovej školy a poskytnúť ucelený pohľad na ich miesto v kontexte slovenskej a európskej hudobnej scény. Metodológia výskumu zahŕňa štúdium dostupnej literatúry, archívnych materiálov a dobovej tlače, ako aj realizáciu osobných rozhovorov s violončelistami či ich žiakmi a rodinnými príslušníkmi. Získané informácie sú analyzované a syntetizované s cieľom vytvoriť komplexné profily jednotlivých umelcov. Práca je štruktúrovaná do kapitol venovaných konkrétnym violončelistom, pričom každá kapitola obsahuje biografické údaje, prehľad umeleckej činnosti, analýzu interpretačného štýlu a prínosu pre rozvoj violončelovej hry. Osobitná pozornosť je venovaná pedagogickej činnosti a vplyvu na nasledujúce generácie violončelistov. Výsledky výskumu poukazujú na kľúčovú úlohu slovenských violončelistov 20. storočia pri etablovaní violončela ako sólového nástroja a pri rozvoji violončelovej pedagogiky na Slovensku. Práca zdôrazňuje ich prínos k obohateniu koncertného repertoáru, popularizácii violončelovej hudby a šíreniu dobrého mena slovenskej interpretačnej školy v medzinárodnom kontexte. Záverom možno konštatovať, že slovenskí violončelisti 20. storočia zanechali výraznú stopu nielen v národnom, ale aj európskom hudobnom kontexte a svojou umeleckou i pedagogickou činnosťou prispeli k formovaniu a rozvoju violončelovej hry na Slovensku. Táto práca predstavuje dôležitý príspevok k ucelenejšiemu poznaniu ich života, diela a významu pre slovenskú hudobnú kultúru.