Bakalářské práce / Bachelor's theses
Permanentní URI pro tuto kolekci
Procházet
Procházet Bakalářské práce / Bachelor's theses podle oponent "VALENTA, Josef"
Nyní se zobrazuje 1 - 11 z 11
Výsledků na stránku
Možnosti řazení
- 100 let Junáka v Kutné HořeJeřábková, Johana(Akademie múzických umění v Praze.Divadelní fakulta, 2024)Datum obhajoby: 2024-06-27Pro skauting a organizaci Junák byla v České republice druhá polovina 20. století velmi turbulentním obdobím. Mladá zájmová organizace byla komunistickým (či nacistickým) režimem několikrát zakázána a znovu povolena. Jestliže chtěli skauti a skautky pokračovat v činnosti s mládeží, museli se přesouvat do jiných, snáze ovladatelných spolků – například turistických oddílů nebo pionýrů. Hlavní náplní této bakalářské práce je popis vzniku, realizace a zhodnocení třídenní dílny, která se právě historií skautingu ve 20. století zabývala, a to s důrazem na historii Junáka v Kutné Hoře, odkud autorka této práce pochází. Jelikož je téma historie skautingu často opomíjené, bylo cílem dílny seznámit účastnice ve věku 14-19 let s historií skrze dramaticko-výchovné metody a techniky – poskytnout jim jiný náhled na tuto problematiku a ukázat cestu, jak tato témata vnášet mezi mladé skauty a skautky. V teoretické části popisuje práce historii skautingu jak světového, tak českého. Mimo to nabízí popis technik a metod dramatické výchovy, které byly v dílně využity. Po charakteristice skupiny, která se dílny zúčastnila, už následuje samotný popis her a aktivit dílny, což je hlavním výstupem této práce. Název bakalářské práce je „100 let Junáka v Kutné Hoře“, protože měl být projekt zařazený do plánovaných oslav století skautingu v Kutné Hoře. Kvůli pandemii covidu-19 se však oslavy neuskutečnily.
- Alan TuringKubíček, Jakub(Akademie múzických umění v Praze.Divadelní fakulta, 2023)Datum obhajoby: 2023-09-04Cílem této práce je vytvořit dvoudenní dílnu formou strukturovaného dramatu. Dílna se zabývá aktuálním tématem sexuality a všeobecně problémem předsudků ve společnosti. Vychází z příběhu Alana Turinga, geniálního matematika, který na jednu stranu pomohl zkrátit válku a zachránil tím, jak uvádí někteří vědci, až dva miliony lidí, na druhou stranu byl odsouzen k hormonální léčbě za svou homosexualitu, což vyústilo v jeho sebevraždu. Práce se dále věnuje strukturovanému dramatu a jeho výhodám, charakteristice skupiny, realizaci dílny se skupinou ve věku 13 až 18 let, reflexi procesu a úpravy dílny v reakci na reflexi.
- Cesta k filozofii dramaticko výchovnými metodamiKohout, Ondřej(Akademie múzických umění v Praze.Divadelní fakulta, 2017)Datum obhajoby: 2017-06-27Cílem této bakalářské práce je nabídnout vhled do způsobů použití dramatické výchovy jako formy výuky filozofie. Dramatická výchova prokázala svoji užitečnost v mnoha školních předmětech. Výhodou dramatické výchovy je spojení tématu s přímou zkušeností. Bohužel, právě přímá zkušenost a její spojení se skutečným životem je to, co filozofii chybí. Tato práce ukazuje různé přístupy použití dramatické výchovy ve výuce filozofie na základě běžného rozdělení filozofických disciplín. Pojednává dramatickou výchovu jako způsob předání filozofického textu studentům skrze přípravu divadelního tvaru, ale také dramatickou výchovu jako jednotlivou metodu, která může být použita v hodině. Tato práce obsahuje taktéž záznam praktické realizace projektu zaměřeného na Sókrata a Platónův pohled na vztah jednotlivce a obce.
- Čtyři živly v dramatické výchově s dospělýmiRojíková, Eliška(Akademie múzických umění v Praze.Divadelní fakulta, 2018)Datum obhajoby: 2018-09-05V bakalářské práci na téma „Čtyři živly v dramatické výchově s dospělými“ se věnuji popisu dramaticko-výchovné dílny s vysokoškolskými studenty. Skupina se skládala z šesti osob, které neměly s dramatickou výchovou zkušenosti žádné nebo jen minimální. Zastřešující téma dílny představují čtyři přírodní živly: oheň, voda, země a vzduch. Za hlavní tematicky cílové oblasti dílny jsem si stanovila z osobnostního rozvoje kreativitu, psychohygienu a sebepoznání, ze sociální oblasti rozvoj kooperace a z cílů dramatických rozvoj hry v roli a improvizace. Práce je dělena na část teoretickou a praktickou. V teoretické části popisuji téma živlů, psychologická východiska skupiny a cíle dílny. Část praktická potom zachycuje průběh dílny, tedy jednotlivé metody, jejich průběh, cíle a reflexe.
- Dramatické aktivity se senioryDemjanovičová, Soňa(Akademie múzických umění v Praze. Divadelní fakulta AMU, 2009)Datum obhajoby: 2009-06-09V bakalářské práci jsem popsala svůj pokus, ve kterém jsem zavedla dramatické aktivity v domově s pečovatelskou službou v Bristolu v Anglii. Čtenář se může seznámit s lekcemi, které jsem odučila ve dvou skupinách seniorů, do nichž byli účastníci rozděleni dle míry ztráty paměti. Zabývám se chováním jednotlivců nejen během aktivit ale i mimo ně, popisuji prostředí, ve kterém žijí. Snažím se zachytit změny, které mohly hodiny dramatické výchovy zapříčinit. V teoretické části se věnuji různým aspektům stáří a zkoumám, co tomuto období může dramatická výchova nabídnout. Součástí práce jsou přílohy, jež ukazují materiál, který jsem používala, některé výtvory skupin a podrobný popis chování účastníků při jednotlivých aktivitách.
- Hlas jako nástroj k hledání sebevědomí, autority a identity budoucího učitele dětí předškolního věkuMařádková, Ladislava(Akademie múzických umění v Praze. Divadelní fakulta AMU, 2009)Datum obhajoby: 2009-09-09V bakalářské práci jsem popsala svůj projekt, který zkoumá uţitečnost hlasové výchovy pro budoucí pedagogy dětí předškolního věku. Čtenář se můţe seznámit s osmi lekcemi, které jsem odvedla na Střední odborné škole pedagogické v Nové Pace ve skupině studentek prvního ročníku. V teoretické části se zabývám fyziologií dechových a hlasových orgánů a souvislostmi psychologických a filosofických pojmů ? sebevědomí, identita, autorita ? s lidským hlasem.
- Jedinec proti většiněČernochová, Barbora(Akademie múzických umění v Praze.Divadelní fakulta, 2017)Datum obhajoby: 2017-09-06Tato práce se věnuje tématu konformity jedince a působení tlaku většiny na jednotlivce. Průzkum tohoto tématu vychází z osobní potřeby věnovat se problematice, kterou shledávám v kontextu současného společenského vývoje jako aktuální a hodící se k reflexi. Teoretická část se věnuje tématu z obecného hlediska, upozorňuje na psychologické výzkumy provedené na toto téma, a nahlíží na konformitu v období dospívání z pohledu vývojové psychologie. Praktická část popisuje realizaci projektu, jehož podkladem se stalo drama Maryša od bratří Mrštíků a postupy využívané ve strukturovaném dramatu.
- Příběh trojské válkyŠvejda, Zdeněk(Akademie múzických umění v Praze. Divadelní fakulta AMU, 2009)Datum obhajoby: 2009-09-09Bakalářská práce popisuje přípravu a realizaci dvoudenní dílny na téma Příběh trojské války. Je primárně připraven pro skupinu patnácti žáků literárně-dramatického oboru ve věku jedenáct až čtrnáct let. Žáci se prostřednictvím metod a technik dramatické výchovy dozvídají o příčinách, průběhu a postavách trojské války, zároveň je kladen důraz na poznání řeckých bohů. Vedle kognitivních aspektů projektu je kladen důraz na sociální rozvoj dětí. Realizace projektu nemá zastupovat komplexní poznání celé problematiky trojské války, soustřeďuje se toliko na základní dějovou linku příběhu. Primárně proto také vychází z literární předlohy určené pro dětského čtenáře, která je doplněna další faktografií.
- Rok 1968Hrnečková, Anna(Akademie múzických umění v Praze. Divadelní fakulta AMU, 2009)Datum obhajoby: 2009-06-09Bakalářská práce popisuje přípravu a realizaci projektu určeného coby doplněk výuky dějepisu na základní škole. Projekt je vytvářen pro devátou třídu základní školy a je zamýšlen jako universální, s úpravami použitelný na jakékoli české základní škole. Realizován byl v únoru 2009 na 1. základní škole v Benátkách nad Jizerou během dvou po sobě následujících dnů, ve dvou blocích po šesti hodinách. Ve formě strukturovaného dramatu seznamuje projekt žáky s událostmi roku 1968 v Praze. Skrze fiktivní příběh sedmnáctileté dívky Julie a její rodiny poznávají žáci postupně důležité momenty pražského jara a následné okupace vojsky Varšavské smlouvy. Práce především zkoumá, jaký vliv má na průběh a vyznění projektu poměr podaných informací a zprostředkovaných emocí.
- Výuka průřezového tématu Výchova demokratického občana formou dramatické lekceSýkorová, Jaroslava(Akademie múzických umění v Praze. Divadelní fakulta AMU, 2008)Datum obhajoby: 2008-06-03Práce popisuje možnosti dramatické výchovy při výuce průřezového tématu Výchova demokratického občana. Je založena na konkrétní dramatické lekci, jež byla provedena se třemi různými skupinami. Autorka pojmenovává problémy a popisuje další možnosti práce s touto lekcí.
- Využití metod dramatické výchovy při výuce židovské problematiky na střední školeŘezníčková, Kateřina(Akademie múzických umění v Praze. Divadelní fakulta AMU, 2007)Datum obhajoby: 2007-09-12Tato bakalářská práce se věnuje využití metod dramatické výchovy ve výuce dějepisu na střední škole, konkrétně v tématu Židé v českých zemích. Na počátku práce je krátká úvaha o výhodách a úskalích dramatických metod v hodinách dějepisu včetně stručného vysvětlení pojmu dramatické metody a vymezení hlavních typů dramatické práce. Jádro práce tvoří dva scénáře strukturovaných dramat, doplněné odborným historickým zázemím. První ? Hilsneriáda - je věnován problematice antisemitismu v českých zemích na přelomu 19. a 20. století a pověře o rituální vraždě, druhý ? Židé po druhé světové válce ? se zaměřuje především na to, s čím se museli vypořádat Židé přeživší holocaust.