Bakalářské práce / Bachelor's theses
Permanentní URI pro tuto kolekci
Procházet
Procházet Bakalářské práce / Bachelor's theses podle Klíčová slova "aktivismus"
Nyní se zobrazuje 1 - 3 z 3
Výsledků na stránku
Možnosti řazení
- Alternativy institucionálního uměleckého vzdělání ve feministickém kontextuSihelská, Alexandra(Akademie múzických umění v Praze.Filmová a televizní fakulta, 2022)Datum obhajoby: 2022-06-16V práci se zabývám politickým potenciálem imaginace alternativních modelů uměleckého vzdělávání v radikálně anarcha-feministickém kontextu. Z tohoto kontextu posléze vycházejí podmínky, skrze které zkoumám funkční stránky projektů, jež současně poskytují alternativní umělecké vzdělávání v našem prostředí, konkrétně v Česku a na Slovensku. Tyto podmínky pramení z aktivistického aspektu feministické ideologie a kladou důraz na udržitelné fungování, intersekcionální přístup, nehierarchické uspořádání a důležitost procesuálního vývoje a budování vztahů. Potenciál alternativního uměleckého vzdělání v práci artikuluji, jako příspěvek ke kontinuálnímu výzkumu, jež může pomoci snahám o proměnu společnosti i představám lepších budoucností.
- Vizuální otisk Zapatistického hnutí v českém prostředí a jeho politické možnostiŠčurková, Lucie(Akademie múzických umění v Praze.Filmová a televizní fakulta, 2021)Datum obhajoby: 2021-06-28Práce nahlíží na zapatistické hnutí jako na globální fenomén, jehož otisky je možné nalézt i v České republice. Zasazuje zapatistické hnutí do širšího kontextu aktivistické mobilizace. V tomto směru se snaží navázat na koncepty Alexe Khasnabishe a Neviditelného výboru, kdy zmiňuje pojmy jako rezonance a transnárodní prostor. Mapuje lokální činnosti solidarizující se zapatistickým hnutím. Sleduje, jak se charakter těchto činností měnil v čase společně s identickými rysy jejich aktérů. Za pomoci etnografického přístupu analyzuje tři konkrétní případy vzniklých aktivit v reakci na Zapatismus. Přihlíží na fakt, že otisk zapatistického hnutí je v množství případů vizuální. Je zde kladena větší pozornost na reprezentaci. Na závěr analyzuje grafickou tvorbu českých aktivistů, kteří prezentují zapatisty jako symbol v kontextu jejich vlastních idejí.
- Za hranice normativity. Na hranici kolektivního kvír aktivismu a uměníMyslíková, Lucie(Akademie múzických umění v Praze.Filmová a televizní fakulta, 2024)Datum obhajoby: 2024-06-27Bakalářská práce se v kontextu současné české kvír umělecké scény zabývá koncepty různých podob politického vzdoru, o kterých ve své práci mluví například José Estaban Muñoz, Eve Kosofsky Sedgwick, Jack Halberstam nebo Ann Cvetkovich. Ty spojuje přesvědčení, že ve společnosti, která si cení úspěchu, produktivity a konformity, může být stejný duch kreativního experimentování a subverze, jaký charakterizuje i kvír eskapismus, radikálním aktem odporu a způsobem, jak rozviklat dominantní mocenské struktury. Zpochybňováním normativních cílů a vytvářením nových postupů založených na principech D.I.Y., radikální péči a důrazu na kolektivnost, hrají nezávislé LGBTQ+ aktivity zásadní roli při prosazování vize inkluzivnějšího a spravedlivějšího světa, a zároveň tak v tomto ohledu není těžké hledat paralely v trendech současného výtvarného umění. Autor*ka tak, stejně jako zmíněné*í teoretič*ky, prozkoumává velmi nejasnou hranici mezi aktivismem a uměním a na vybraných lokálních příkladech zkoumá role, které konkrétní kvír a/nebo umělecké kolektivy a počiny sehrály při utváření prostorů, které nabízí možnost úniku a zejména osvobození nejen pro LGBTQ+ komunitu. Práce se bude zabývat následujícími otázkami: Jakými způsoby a tématy je současné české umění ovlivňováno kvír praxí? Proč je kvírnes praxe a nikoliv jenom teorie a jak kvír praxe souvisí s aktivismem? Jaká je role kvír archivů a jaký mají význam pro zachování kvír historie? Jaké jsou hlavní cíle a strategie feministických a kvír uměleckých platforem v Česku? Jak mohou různé formy umění sloužit jako prostředky kvír eskapismu a jak se tento únik proměňuje v transformační sílu?